Styl "babci z wybrzeża": o co chodzi w tym trendzie?

Spokój, jaki emanuje ze stylu „babci z wybrzeża”, sprawia, że jest to jeden z najchętniej obserwowanych trendów na portalach społecznościowych. Jest elegancki, wyrafinowany i zrelaksowany. Tutaj pokażemy Ci, jak go wprowadzić!
Styl "babci z wybrzeża": o co chodzi w tym trendzie?

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

Nie musisz mieć domu na plaży, aby czuć się jak nad morzem. Styl “babci z wybrzeża” pozwala dostosować do niego wystrój domu, dobrać garderobę a nawet przyjąć wyluzowany styl życia.

Za trendem podążają ci, którzy pragną spokoju  i życia z dala od zgiełku dnia codziennego. Jak wskazuje magazyn Architectural Digest, stresujące tempo współczesnego życia wpływa na nasze nastroje, a nawet może wywoływać niepokój. Aby temu przeciwdziałać, warto wybierać spokojne i relaksujące przestrzenie na miejsce zamieskzania.

Właśnie na tym polega styl babci z wybrzeża. Profile i tagi promujące ten trend zdobywają tysiące „polubień” w sieciach społecznościowych. Wyjaśnimy to w tym artykule!

Co to jest styl „babci z wybrzeża”?

Angielska nazwa identyfikująca ten styl to coastal grandma. Samo to określenie prawie wszystko wyjaśnia!

Jednak nie oznacza ono, że jest przeznaczony tylko dla osób starszych lub staromodnych. Wręcz przeciwnie, to trend, który wiąże się z wysoką kulturą, życiem towarzyskim i dobrym samopoczuciem. Ponadto idzie w parze ze zrównoważonym rozwojem i bardziej zrelaksowanym stylem życia. Nawiązuje do beztroski pobytu nad morzem. Jednak nie każdy ma dom na plaży. Dlatego styl babci z wybrzeża wskazuje nawet, jak dostosować estetykę naszych miejskich domów do wyluzowanej letniej atmosfery.

Są tacy, którzy rozumieją ten trend jako filozofię, która promuje powrót do stylu życia sprzed ery telefonów komórkowych, spotkań roboczych i miejskiego przytłaczającego rytmu. Jeśli wprowadzisz u siebie styl babci z wybrzeża, nie musisz już fantazjować o wakacjach nad morzem!

Babcia na wybrzeżu i spokój
Morskie wybrzeże zawsze było oznaką spokoju i relaksu. To idealna przestrzeń, aby spowolnić intensywne tempo życia.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Sztuczki dekoratorskie, które mogą poprawić Twoje zdrowie

Jak włączyć styl babci z wybrzeża do dekoracji domu?

Styl babci z wybrzeża stawia na elementy vintage i naturalne dekoracje. Poczucie przestronności, które dają duże okna i półprzezroczyste zasłony, ogrody z organiczną uprawą warzyw i neutralne kolory z lekkim akcentem kontrastu – to główne elementy tego trendu. Aby wprowadzić go do wystroju Twojego domu, oferujemy następujące zalecenia.

Pomaluj swój dom na biało

Artykuł w Journal of Experimental Psychology stwierdza, że za reakcje emocjonalne odpowiadają cechy danego koloru, w szczególności jego nasycenie, jasność i odcień. Biel na przykład wnosi wrażenie czystości, schludności, spokoju i przestronności.

To również dobry kolor do medytacji. Nie dziwi więc, że białe tonacje doskonale harmonizują z dekoracjami w stylu babci z wybrzeża.

Ponadto biały pigment pięknie łączy się z morskimi tonami, takimi jak błękit i jasna zieleń. Inne pasujące barwy, to również:

 • Beż
 • Kość słoniowa
 • Złamana biel
 • Krem
 • Szarawa biel

Wykorzystaj w pełni drewno

Najlepiej, aby w salonach i jadalniach dominowały drewniane meble i akcesoria. Obejmuje to pierścienie na serwetki, sosjerki i siedzenia. Sugestia ta koresponduje z przywiązaniem do natury przy jednoczesnym faworyzowaniu ekologicznych i eleganckich elementów.

Używaj naturalnych tkanin

Naturalne włókna mają zróżnicowane zastosowania. Krajowa Komisja ds. Wiedzy i Wykorzystywania Bioróżnorodności w Meksyku zwraca uwagę, że ten rodzaj tkanin idealnie odpowiada na potrzeby konsumenta, środowiska, gospodarki i kultury.

Wpisując się w te sugestie, styl babci z wybrzeża, proponuje takie elementy dekoracyjne jak:

 • Lniane obrusy
 • Dywany z rafii
 • Drewniane ramy
 • Pościel bawełniana
 • Przedmioty z wikliny, juty i innych włókien naturalnych

Użyj zabytkowych elementów ze szkła

Im bardziej antyczny ma charakter, tym bardziej wyrafinowany będzie twoja aranżacja à la “babcia z wybrzeża”. Upewnij się, żeby elementy szklane w domu miały styl vintage i zawierały kwiatowe detale.

Kluczowe znaczenie odniesienie do przeszłości, a przedmioty powinny wywoływać nostalgię. Wazony na przykład mogą być minimalistyczne lub wzorzyste, ale zawsze powinny być wypełnione świeżymi kwiatami.

Zdecyduj się na murale

Chociaż obrazy o jasnej kolorystyce dobrze pasują do stylu babci z wybrzeża, oryginalną i udaną alternatywą jest namalowanie muralu z pejzażem morskim. Surowe prace tego typu sprawdzają się jako piękne, artystyczne tło w jadalni lub na tarasie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dekoracja Feng Shui na tarasie – przydatne wskazówki

Dostosuj swoje stroje do stylu “babci z wybrzeża”

Wszechstronność tego trendu może również obejmować sposób, w jaki się ubierasz. Stylizacją , która tworzysz, koniecznie musi być luźna i zrelaksowana, jak stroje na plażę. Ma to również związek z poczuciem spokoju, do którego dążysz poprzez zastosowanie tego trendu.

Słomiane kapelusze i szerokie koszule to zatem obowiązkowy element Twojej szafy. Również niebieski, beżowy i biały, wraz z kilkoma krzykliwymi, ale subtelnymi akcentami, tworzą idealną nadmorską paletę.

Wśród możliwości zestawienia swojej garderoby wymienimy następujące kombinacje:

 • Swetry w paski
 • Białe klapki
 • Swetry z sukienkami
 • Lniane koszule i spodnie
Styl babci z wybrzeża
Na plaży często ubieramy się w jasne kolory i chłodne barwy. Czas wprowadzić ten styl do miasta!

Styl “babci z wybrzeża” jako sposób na życie

Postrzegając styl babci z wybrzeża jako filozofię, należy zmienić pewne nawyki. Chodzi na przykład o kupowanie zrównoważonych i lokalnych produktów. Obejmuje to żywność, środki higieny osobistej i produkty do czyszczenia domu.

Osoby, którzy prowadzą styl życia babci z wybrzeża, lubią długie spacery po plaży, uwielbiają czytać i zmieniać kwiaty w wazonach. Cieszą się też przyjemnością gotowania i dzielenia posiłków z przyjaciółmi przynajmniej raz w tygodniu. Czy zamierzasz wypróbować ten trend?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.