Dekoracja Feng Shui na tarasie - przydatne wskazówki

Chińska filozofia, która działa na rzecz harmonizacji przestrzeni, obejmuje również obszary zewnętrzne, takie jak patia i tarasy. Poznaj wskazówki dotyczące dekoracji feng shui na tarasie lub balkonie!
Dekoracja Feng Shui na tarasie - przydatne wskazówki

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, jak wdrożyć zasady dotyczące dekoracji feng shui na tarasie? Chociaż tę filozofię zwykle stosuje się w celu nadania harmonii wnętrzom domu, może również znaleźć zastosowanie w innych obszarach. Jej cel pozostaje ten sam: właściwa organizacja i rozmieszczenie elementów sprzyjające przepływowi energii.

W przypadku środowisk zewnętrznych musimy wziąć pod uwagę, że mają one kontakt z naturą i otoczeniem. Dlatego należy zwracać uwagę nie tylko na pięć naturalnych żywiołów i rozmieszczenie obiektów według punktów kardynalnych, ale także na kolory, oświetlenie i rodzaje roślin.

7 porad dotyczących dekoracji feng shui na tarasie

Feng shui, którego znaczenie odnosi się do „wiatru i wody”, opiera swój system filozoficzny na harmonijnym i zrównoważonym zajmowaniu przestrzeni. Ma sprzyjać przepływowi energii i pozytywnie wpływać na ludzi.

W tym celu wykorzystuje szereg strategii i porad związanych z porządkiem, obecnością naturalnych żywiołów i dekoracją. Zaprojektowanie tarasu zgodnie z zasadami feng shui jest możliwe przy pewnych konkretnych zaleceniach.

1. Uwzględnij rośliny

Obecność roślin reprezentuje połączenie z naturą, fundamentalny aspekt feng shui. Na otwartych przestrzeniach, takich jak ogrody i tarasy, zaleca się uwzględnienie zróżnicowanej roślinności. Na przykład winorośl, krzewy i kwiaty to świetne opcje.

W konkretnym przypadku tarasu dekoracja feng shui sugeruje gatunki takie jak filodendron lub drzewka owocowe. Ponadto włączenie jasnych kolorów przyczynia się do przekazywania pozytywnych odczuć.

Ważne jest również zapewnienie dobrego odprowadzania wody i optymalnej pielęgnacji roślin. Sucha roślinność jest według chińskiego systemu filozoficznego jednym z najbardziej negatywnych elementów.

Wskazówki dotyczące dekoracji feng shui: uwzględnij rośliny
Rośliny sprzyjają przepływowi energii i oczyszczają powietrze. Dlatego są elementem, którego nie powinno zabraknąć przy urządzaniu tarasu według feng shui.

2. Jasne kolory są najlepsze według feng shui

Kolejnym aspektem do rozważenia jest wybór kolorów obecnych w otoczeniu. Zasady Feng shui dotyczące dekoracji tarasu sugerują włączenie jasnych opcji, takich jak niebieski, pomarańczowy lub żółty. Można również zastosować odcienie pastelowe.

Natomiast należy unikać ciemnych kolorów. Jak wskazuje ten system przekonań, czarne lub brązowe barwy mają skłonność do generowania negatywnej atmosfery.

3. Wskazówki dotyczące dekoracji Feng shui na tarasie: Orientacja

Reorganizacja przestrzeni w celu odbioru większej ilości naturalnego światła to kolejna rekomendacja feng shui dla takich miejsc jak taras.

Ponieważ jest to obszar na zewnątrz, ważne jest, aby wykorzystać taką lokalizację, która będzie skierowana na najbardziej oświetloną stronę. Ponadto powinien być również chroniony przed wiatrem.

4. Weź pod uwagę 5 żywiołów i ich równowagę

Zarówno w zamkniętych, jak i otwartych przestrzeniach domu należy wziąć pod uwagę znaczenie żywiołów zgodnie z filozofią feng shui.

Sugeruje ona, że dobra równowaga między drewnem, wodą, ziemią, metalem i ogniem wpływa na sposób przejawiania się energii. Dlatego wszystkie te elementy powinny być obecne, aby harmonizowały przestrzeń.

  • Drewno: Jeśli masz dużą przestrzeń na zewnątrz, ten materiał może być obecny w stole, krzesłach lub innych meblach, a także w drzewach. Obecność drewna jest bardzo ważna, ponieważ wiąże się z ciepłem i wiosenną energią.
  • Woda: Jedna z transcendentalnych zasad systemu filozoficznego feng shui wskazuje, że woda jest powiązana z ruchem i zmianami zachodzącymi w życiu. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w fontannę, basen lub ozdobę zawierającą ten ważny element.
  • Ziemia: Ogrody lub tarasy zwykle mają rośliny, więc w tym przypadku obecność ziemi jest naturalna. Ten element wiąże się ze stabilną energią ziemskiego centrum.
  • Metal: Według feng shui ten materiał jest związany z dyscypliną i osiąganiem naszych celów. Na tarasie można go wprowadzić za pomocą ozdób na biurko lub zawieszonych dekoracji typu dzwonki.
  • Ogień: Jest to jeden z podstawowych elementów przekazywania siły i wigoru. Można go zaprezentować w postaci świec lub pochodni, ale jeśli miejsce nie jest odpowiednie, można również użyć przedmiotów w kształcie piramidy lub trójkąta.

5. Przepływ energii

Oprócz obecności elementów feng shui na tarasie, ważne jest zapewnienie porządku sprzyjającego zdrowemu obiegowi energii. Według chińskiego systemu nie jest dobrym pomysłem wypełnianie przestrzeni przedmiotami lub meblami, które utrudniają jej przepływ.

Wręcz przeciwnie, warto wybierać rzeczy przydatne, które zapewniają dobre samopoczucie mieszkańcom domu. Organizacja obiektów również powinna być nierównomierna, aby nadać priorytet krótkiemu i bezpośredniemu tranzytowi energii.

Ogólnie rzecz biorąc, feng shui odradza elementy o kątach prostych lub ostrych końcach. Aby je zastąpić, najlepiej wybrać zakrzywione kształty, aby zmiękczyć przestrzeń.

6. Wskazówki dotyczące dekoracji Feng shui na tarasie: oświetlenie

Pomimo tego, że chodzi o przestrzeń zewnętrzną, światło jest kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, szukając harmonijnej atmosfery. Należy zadbać o to, aby światło słoneczne było zrównoważone – to znaczy, żeby bylo obecne, ale nie zbyt intensywne.

Ponadto należy unikać przestrzeni, w których stale panuje cień, w czym mogą pomóc takie przedmioty, jak lampy, reflektory czy świece. Małe, ciepłe punkty świetlne wprowadzają atmosferę relaksu i odpoczynku.

porady dotyczące dekoracji feng shui
Oświetlenie tarasu można uzupełnić lampami, pochodniami lub świecami. Ważne jest, aby nie zaniedbywać tego aspektu. 

7. Rośliny pnące

Dzięki zewnętrznym elementom dekoracyjnym możliwe jest stworzenie ciepłej i naturalnej atmosfery na tarasie. W tym celu do wystroju tej przestrzeni można użyć różnych pnączy.

W ten sposób cała ściana – a nawet dach – może być całkowicie pokryta pnączami, które zapewniają cień i uczucie świeżości.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Gdzie postawić fontannę według zasad Feng Shui

Znaczenie konserwacji w feng shui na tarasie

Alternatywą dla złagodzenia atmosfery jest obecność tekstyliów zarówno na podłodze, jak i na meblach. Poduszki, narzuty i dywaniki sprzyjają dekorowaniu tarasu według feng shui i zapewniają większy komfort bez konieczności generowania przeszkód na szlakach komunikacyjnych.

Na koniec należy pamiętać, że chiński system filozoficzny kładzie szczególny nacisk na eliminację elementów symbolizujących brak życia. Na przykład ważne jest, aby zastąpić urządzenia, które już nie działają lub uschnięte rośliny. Z tego powodu ważne jest, aby stale utrzymywać wszystkie elementy w porządku i dobrym stanie i natychmiast wymieniać wszystko, co jest martwe lub zepsute.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yap, Jeffrey Boon Hui, and Kah Chuan Lum. “Feng Shui Principles and the Malaysian Housing Market: What Matters in Property Selection and Pricing?” Property Management 38.5 (2020): 643–664. Disponible en: https://doi.org/10.1108/PM-01-2020-0001
  • Rossbach, S. “Feng shui explores relationship between design and health–ancient Chinese art of placement.” California hospitals vol. 5,2 (1991): 29-31. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10109404/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.