Gdzie postawić fontannę według filozofii zgodnej z Feng Shui?

Zgodnie z zasadami filozofii Feng Shui obecność fontanny jest niezbędna do harmonizacji energii w domu. Gdzie powinna się znajdować?
Gdzie postawić fontannę według filozofii zgodnej z Feng Shui?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Feng shui to starożytny system filozoficzny pochodzenia chińskiego, który opiera część swoich doktryn na harmonii przestrzeni, którą zamieszkujemy. Jej celem jest, aby nasze przestrzenie wywierały pozytywny energetyczny wpływ na zamieszkujących je ludzi. W tym celu centralną rolę odgrywają obiekty takie jak fontanny.

Zgodnie z filozofią feng shui im większa ilość wody, tym lepsza jakość życia. W rzeczywistości sama nazwa „feng shui” oznacza „wiatr i woda”. Jednak nie każda część domu nadaje się do zainstalowania fontanny. Istnieją również ważne wskazówki, o których należy pamiętać w przypadku różnych obszarów, takich jak ogrody czy wnętrza.

Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Spójrzmy!

Gdzie umieścić fontannę według feng shui

Umieszczenie fontanny w domu daje wspaniały efekt dekoracyjny. Jeśli chodzi o fontanny wodne, istnieje wiele bardzo estetycznych opcji, które są wykonywane w różnych kształtach, kolorach i materiałach. Istnieje również możliwość ozdobienia ich różnymi rodzajami kamieni, według własnego gustu. Na przykład często stosuje się kwarc, granit lub mikę.

Jednak poza tym dekoracyjnym elementem filozofia feng shui sugeruje, że woda ma potencjał do zmniejszania negatywnych energii. Tym samym nie tylko harmonizuje środowisko, ale także poprawia nastrój mieszkańców.

Aby tak się stało, trzeba jednak umieścić fontannę w idealnym miejscu. O czym należy pamiętać? Przyjrzyjmy się kilku rekomendacjom.

Fontanna wodna
Według feng shui posiadanie fontanny w domu przyczynia się do utrzymania pozytywnego przepływu energii.

Podążaj za mapą Bagua

Jednym z głównych narzędzi feng shui jest mapa Bagua. Mapa ta analizuje przestrzenie domu lub otoczenia w celu wykrycia brakujących elementów w celu poprawy lokalizacji i rozmieszczenia obiektów. Jej struktura ustala zgodność między punktami kardynalnymi a obwodami, przez które przepływa energia. W przypadku fontanny zwykle sugeruje sektory takie jak salon.

Nawiasem mówiąc, mapy Bagua można również użyć do określenia, gdzie nie jest dobrym pomysłem umieszczanie fontanny. Ta mapa powinna być zaprojektowana odrębnie dla każdego domu. W ten sposób możesz mieć najlepszy punkt odniesienia do określenia miejsca na fontannę.

Wewnętrzne fontanny wodne

Jeśli w domu nie ma ogrodu, tarasu lub balkonu, dobrym pomysłem jest posiadanie jakiejś fontanny wewnętrznej, ozdobnej lub akwarium. W takich przypadkach wskazane jest zainstalowanie go w pomieszczeniach takich jak główny salon, wejście, hol, jadalnia, biuro lub pokój zabaw.

Fontanna z widokiem na południowy wschód?

Mając jako punkt odniesienia mapę Bagua, najlepszym miejscem na umieszczenie fontanny jest południowy wschód. Ten kardynalny punkt jest związany z obfitością i dobrobytem. Dlatego zaleca się użycie kompasu, aby ustalić kierunek każdego punktu w domu.

Fontanna skierowana na północ

Północ to także dobra alternatywa dla umieszczenia fontanny. Wiąże się to z przepływem pieniędzy i aktywizacją kariery zawodowej.

Fontanna skierowana na wschód

Punkt wschodni związany jest ze zdrowiem i życiem rodzinnym. Dlatego ci, którzy chcą priorytetowo traktować te aspekty swojego życia, powinni umieścić fontannę w tym miejscu swojego domu.

Pozycja fontanny

Kolejnym ważnym szczegółem jest pozycja obiektu. Zalecenia feng shui wskazują, że należy go zainstalować przodem do wewnątrz. Umieszczenie go w oknie skierowanym na zewnątrz nie daje takiego samego efektu energetycznego. Co więcej, trudno ci to zobaczyć i cieszyć się nim!

Miejsca, w których należy unikać umieszczania fontanny

Tak jak istnieją idealne miejsca do jego aranżacji, filozofia feng shui wyznacza również sektory, w których nie jest dobrym pomysłem instalowanie fontanny Zen. Często opierają się one na komforcie, dźwięku i działaniu punktów kardynalnych.

Kuchnia i łazienka

Mapa Bagua nie zaleca umieszczania fontann w tych miejscach domu. Z tego powodu warto ich unikać.

Sypialnia

Oprócz przekonań filozoficznych jednym z powodów, dla których nie zaleca się instalowania fontanny w sypialni, jest szum wody. W tym celu należy zaprojektować przestrzeń do odpoczynku, a szum wody czy silnika fontanny mogą zakłócać optymalny odpoczynek.

Bardzo wysokie meble lub w pobliżu urządzeń elektronicznych

Jest bardzo prawdopodobne, że podczas pracy fontanna może wytrysnąć co najmniej kilka kropel. Dlatego najlepiej trzymać go z dala od urządzeń elektronicznych i wysokich części mebli.

Fontanna skierowana na południe

Wracając do mapy Bagua, sugeruje ona punkty kardynalne, w których nie zaleca się umieszczania przepływu wody. Na przykład południe jest związane z ogniem, więc zdecydowanie nie jest to dobre miejsce na umieszczenie żywiołu wody.

Powinieneś także unikać umieszczania jednego na południowym zachodzie i północnym wschodzie, ponieważ kierunki te są połączone z elementem ziemi.

Fontanny zewnętrzne

W przypadku posiadania tarasu lub ogrodu mapę Bagua należy narysować w taki sam sposób, jak na mapie wnętrz. W ten sposób możesz określić najlepsze punkty i te, które nie są odpowiednie do umieszczenia fontanny.

Zalety fontanny wodnej

Według feng shui obecność wody w domu jest niezbędna. Oprócz dekoracyjnego przeznaczenia, rozmiaru, koloru i projektu fontanny ważne jest, aby pasowała do Twojego osobistego gustu.

Podobnie, aby uzyskać pożądany efekt, dobrze jest, aby woda krążyła i nie pozostawała w stagnacji.

Oto niektóre funkcje, które zapewniają korzyści:

  • Łącząca fontanna: Jest to obiekt, który można łączyć z różnymi postaciami, takimi jak Buddy czy smoki. Te figury wzmacniają jego efekt harmonizujący.
  • Pozytywny przepływ energii: Ruch wody stymuluje pozytywną energię domu.
  • Wodospad: Fontanny z wodospadem Zen generują jony ujemne podczas ruchu, co poprawia powietrze i ogólny nastrój pomieszczenia.
  • Dźwięk: Wiele osób lubi dźwięk spadającej wody. Głośność można regulować, aby była głośniejsza lub cichsza. Przed zakupem fontanny warto sprawdzić, czy silnik nie jest aż tak głośny, aby nie odbierał jej relaksującego efektu.
  • Olejki eteryczne: Niektóre fontanny są przeznaczone do dodawania różnych rodzajów olejków, co przyczynia się do przyjemniejszego efektu.
Piękna fontanna
Wewnętrzna fontanna wodna jest idealna do harmonizowania przestrzeni. Dodatkowo działa odprężająco.

Skład fontanny wodnej

Wreszcie, ostatni aspekt, który należy wziąć pod uwagę w fontannie, to wybór kamieni. Ze względów estetycznych zaleca się, aby były pochodzenia naturalnego. Ponadto, bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu i czystości wody, ponieważ zbyt duże parowanie może uszkodzić silnik.

Jeśli chodzi o wielkość, najlepiej przyjąć jako odniesienie wielkość pokoju lub przestrzeni. Przybliżone obliczenia wskazują, że na każdy metr kwadratowy powinien przypadać jeden litr wody. Fontanny Zen powinny mieć co najmniej trzy litry płynu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.