Co oznacza kolor szary?

Kolor szary był przez wieki interpretowany w społeczeństwie na wiele różnych sposobów. Dowiedz się, co oznacza ten kolor czytając ten artykuł!
Co oznacza kolor szary?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Szary to kolor, który większość ludzi kojarzy ze smutkiem i obojętnością. Jest to kolor, który można zobaczyć u niektórych zwierząt (słonie, nosorożce, wilki i wiele innych), chmurach (zwłaszcza cumulonimbus), a także w popiele, srebrze i ołowiu. W poniższym artykule wyjaśnimy znaczenie koloru szarego i przedstawimy kilka ciekawostek na jego temat.

Z optycznego punktu widzenia szarość jest wynikiem połączenia czerni i bieli. W rzeczywistości postrzegamy ciemniejsze odcienie szarości jako bliskie czerni, a jaśniejsze jako bliskie bieli. Szary jest często uważany za kolor achromatyczny, dzięki czemu można go sklasyfikować jako neutralny.

W języku angielskim użycie słowo „szary” notuje się od 700 r.n.e., podczas gdy w języku hiszpańskim słowo gris jest używane od XII wieku.

Rzućmy okiem na kilka zabawniejszych faktów na temat tego koloru.

Czym się charakteryzuje kolor szary

El significado del color gris es elegancia
Szary nie jest jednym z najpopularniejszych kolorów, ale może być bardzo atrakcyjny, jeśli zostanie użyty we właściwy sposób.

Chociaż często myślimy, że szary jest kolorem marginalnym, w rzeczywistości, jeśli trochę go przeanalizujemy, odkryjemy, że jest dokładnie odwrotnie. To kolor, który uzupełnia czerń i biel, więc prawie zawsze widzimy go obok tych dwóch. Odcienie szarości można również uzyskać, łącząc kolor pomarańczowy i niebieski, czerwony, zielony i niebieski oraz cyjan, magenta, żółty i czarny.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zwykle klasyfikują dwa rodzaje szarości: ciepłą i zimną. Oczywiście oba zawierają również setki odcieni. W niektórych kontekstach jest to kolor, którego unika się w infrastrukturze, ponieważ może podnieść temperaturę otoczenia.

Kilka ciekawostek

Poniżej rzucimy okiem na kilka zabawnych faktów dotyczących koloru szarego:

 • Z wiekiem nasze włosy stają się szare, ponieważ produkcja barwnika melaniny ustaje. W rzeczywistości nasze włosy stają się szare na początku procesu, a następnie stopniowo stają się białe.
 • Nie jest to powszechny kolor w weksylologii (flagi). Niewiele flag ma kolor szary, zwłaszcza gdy mówimy o flagach regionalnych, stanowych lub krajowych (jednak w Kolumbii jest ich kilka).
 • Kolor szary był używany zarówno przez partie konserwatywne, jak i liberalne, zwłaszcza w Niemczech. To także kolor kojarzony z frankizmem w Hiszpanii.
 • Ogólnie chmury wyglądają na szare ze względu na swoją głębokość, cień innych chmur i rozmiar.
 • Szary to najrzadszy kolor oczu na świecie. W rzeczywistości szacuje się, że mniej niż 1% mieszkańców planety ma szare oczy.
 • To kolor kojarzący się z komunistyczną architekturą.
 • Na czarno-białych zdjęciach lub filmach szary jest głównym kolorem.
 • Szara materia mózgu w rzeczywistości jest szara. Jednak jest też jego odpowiednik: istota biała to kolejna część mózgu.
 • Różne odcienie szarości są niezbędne w branży modowej. Pomyśl na przykład o znaczeniu szarego garnituru!
 • Wiele biżuterii jest ma kolor szary.
 • Niektóre zwierzęta mają szare futro, które je kamufluje w otoczeniu. W zimie często zmienia się ono na biały (jak w przypadku zajęcy, lisów itp.).

Chociaż wyeksponowania tego koloru nie można porównać z wyeksponowaniem kolorów podstawowych, nie możemy powiedzieć, że jest to kolor, który pozostaje niezauważony. To samo można powiedzieć z perspektywy psychologii, którą przeanalizujemy w następnej sekcji.

Znaczenie koloru szarego w psychologii

Ponieważ jest to kolor neutralny, znaczenie szarości można łatwo dostrzec w osobowościach, zachowaniu lub nastrojach ludzi. (Przynajmniej dość łatwo zgadnąć, co znaczy w porównaniu z innymi kolorami). Badacze odkryli, że szary kojarzy się z biernością (bezczynnością) oraz z negatywnymi aspektami w pewnych kontekstach.

Rzeczywiście, wydaje się, że dla wielu ludzi jest to kolor, który łączy w sobie to, co najgorsze z czerni i bieli. To oczywiście tylko uogólnienie, ponieważ upodobania każdej osoby mogą dyktować jej odbiór.

Mając to na uwadze, chcielibyśmy podzielić się kilkoma interesującymi faktami na temat znaczenia koloru szarego w psychologii:

 • Nadmierne używanie szarych ubrań może dać nam nijakie uczucie samotności i pustki. W rzeczywistości ludzie mogą nawet czuć się w ten sposób, gdy je noszą.
 • Kolor szary może się również kojarzyć z lekkim stylem. Ponieważ plasuje się gdzieś między czernią a bielą, dwoma kolorami o formalnej tradycji, może przekazywać prostotę.
 • To kolor, który przemawia do osób introwertycznych. Zwykle wolą unikać zwracania na siebie uwagi w codziennych kontekstach społecznych (tymczasem ekstrawertycy często wolą czerwony, żółty lub niebieski).
 • Również wiele osób może kojarzyć szarość ze starością.
 • Mówiąc bardzo ogólnie – i nie chcąc popadać w stereotypy – szary jest uważany za zbyt słaby, aby był „męskim” kolorem i zbyt szorstki, aby był „kobiecy”. Dlatego jest to jeden z najrzadziej wybieranych kolorów, jeśli chodzi o znalezienie ulubionego koloru.
 • Ponieważ wielu kojarzy ten kolor ze starością, może on również reprezentować mądrość, doświadczenie lub autorytet.

Wszystkie te fakty dowodzą, że w odpowiedniej mierze szary ma wpływ na psychikę ludzi. Oczywiście może też kojarzyć się ze smutkiem lub chłodem, po części dlatego, że jest to kolor, który utożsamiamy z sezonem zimowym.

Uważamy, że ten artykuł może Cię zainteresować: 8 typowych błędów w projektowaniu wnętrz

Znaczenie koloru szarego w różnych kulturach

El significado del color gris incluye la sensación de tristeza
Ze względu na skojarzenia z pewnymi zjawiskami naturalnymi, kolor szary bywa używany w kontekście melancholii lub refleksji.

Powiedzieliśmy już bardzo dużo o kolorze szarym. Jednak chcielibyśmy dorzucić Wam kilka faktów, które mogą Was zainteresować na temat tego koloru:

 • W starożytności kolor szary był najczęściej używany przez ubogich (nosili niebarwioną wełnę jako odzież).
 • Niektórzy mnisi i zakonnicy używali go jako symbolu pokory.
 • W religii katolickiej szary kojarzy się z prochami, więc jest to kolor żałoby.
 • Również niektórzy kapłani taoistyczni często noszą szarość. Niektórzy mnisi buddyjscy w Japonii również noszą szaty szare lub czarne.
 • Kolor szary był stosunkowo modnym kolorem wśród malarzy od XVII wieku.
 • W Europie szary był modnym kolorem dla kobiet w połowie XVIII wieku.
 • Był to również kolor używany w różnych armiach na całym świecie. Najlepszym przykładem jest armia konfederatów podczas wojny secesyjnej.
 • Wreszcie po rewolucji przemysłowej kolorem wybranym dla industrializacji był szary.

Mamy nadzieję, że te ciekawe fakty, o których wspomnieliśmy, zainteresowały Cię i pomogły Ci lepiej zrozumieć znaczenie koloru szarego. To prawda, że nie jest tak efektowny jak inne kolory, ale to nie znaczy, że nie jest ważny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Adams, F. M., & Osgood, C. E. A cross-cultural study of the affective meanings of color. Journal of cross-cultural psychology. 1973; 4(2), 135-156.
 • Qi, J. D., He, B. J., Wang, M., Zhu, J., & Fu, W. C. Do grey infrastructures always elevate urban temperature? No, utilizing grey infrastructures to mitigate urban heat island effects. Sustainable Cities and Society. 2019; 46, 101392.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.