Błędy w aranżacji wnętrz - 8 najczęściej popełnianych

Aby być świetnym dekoratorem, nie wystarczy wiedzieć, co robić. Czasami ważniejsze jest, aby wiedzieć, czego unikać. Poznaj najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz!
Błędy w aranżacji wnętrz - 8 najczęściej popełnianych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasami kupujemy do domu przedmioty, które później do niczego nie pasują. Dlatego opisujemy często popełniane błędy w aranżacji wnętrz, aby można było im zapobiec lub je poprawić.

Wszyscy chcemy mieć piękny dom, w którym czujemy się komfortowo i który odzwierciedla nasz styl. W zasadzie, w dekoracji każdej rodziny lub osoby powinien dominować osobisty gust i wygoda. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które służą za przewodnik, aby pomieszczenia były harmonijne i przyjemne.

Czasami wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany, aby przestrzeń wydawała się zupełnie inna. Często jednak popełnia się poważne błędy w aranżacji wnętrz.

Częste błędy w aranżacji wnętrz

Dom odzwierciedla naszą osobowość i gusta. To miejsce, w którym toczy się nasze życie prywatne i momenty intymne. Chcemy więc czuć się w nim komfortowo.

Jednak nawet jeśli robimy wszystko, co w naszej mocy, bardzo często nie udaje nam się urządzić domu tak, jakbyśmy chcieli. I nie rozumiemy, gdzie właściwie popełniamy błąd. Zwróćmy więc teraz uwagę na następujące najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz. To pomoże nam zidentyfikować nasze słabe punkty.

1. Brak planowania dekoracji

Kiedy myślimy o przeprowadzce lub remoncie wystroju domu, bardzo ważne jest posiadanie własnego projektu, który pozwoli nam ustalić styl i ocenić charakterystykę miejsca. Chociaż często budżet nie wystarcza na zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz, zagospodarowanie przestrzeni nie jest jednak zadaniem, które należy lekceważyć.

Rezultatem lekkiego podejścia do aranżacji wnętrz jest wstawienie zbyt wielu przedmiotów, które często nie pasują do miejsca lub do siebie nawzajem. Powoduje to frustrację i niezadowolenie.

Jednak możesz wykonać taki plan samodzielnie. Na początek możesz przygotować projekt, który będzie uwzględniał budżet i inspirację ulubionym stylem. Potem, gdy nauczysz się podstaw projektowania, efekt końcowy będzie lepszy.

Kobieta robiąca notatki
Kluczowe znaczenie ma sporządzenie planu pracy w celu zaprojektowania przestrzeni. Projekt pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze.

2. Zaniedbanie oświetlenia

Oświetlenie jest jednym z głównych elementów projektowania wnętrz, ponieważ jest jednym z punktów wyjścia do określenia sposobu adaptacji przestrzeni. Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz wiążą się ze zbyt słabym oświetleniem.

Można jednak również prześwietlić pomieszczenie, podkreślając mniej korzystne partie domu lub łącząc żarówki o różnych odcieniach.

System oświetlenia pełni kluczową rolę w aranżacji przestrzeni, ale także  przy zadaniach wymagających aktywności wizualnej. Wyrażono to w „Praktycznym przewodniku oświetlenia” wydanym przez Ediciones UC. Ogólnie rzecz biorąc, należy zacząć od oceny ogólnego oświetlenia pomieszczenia, aby określić, ile światła jest potrzebne.

Następnie możesz wnieść więcej światła do tych przestrzeni, które chcesz podkreślić, lub tych, które wymagają tego jako miejsca do pracy lub czytania. Ponadto należy wziąć pod uwagę cienie, które będą generować źródła światła. Na przykład w łazience na ogół nie zaleca się montowania górnego oświetlenia, ponieważ tworzy ono cienie na twarzy.

Przeczytaj również te interesujące wskazówki: Czysta sypialnia w 8 prostych krokach

3. Pominięcie ​​proporcji

Brak zachowania odpowiedniej skali i proporcji w przestrzeni to kolejne częste błędy w aranżacji popełniane przez tych, którzy nie są profesjonalistami w projektowaniu. Jest to bowiem temat, który może być dość złożony.

Na przykład umieszczenie wielu dużych przedmiotów w pokoju sprawi, że będzie wydawał się mały. I przeciwnie, wypełnienie przestrzeni dużą ilością małych przedmiotów sprawi, że będzie ona wyglądać na zagraconą i nieuporządkowaną.

Kluczem do rozwiązania tego problemu jest osiągnięcie równowagi w otoczeniu. Aby taka harmonia istniała, trzeba wprowadzić odpowiednie proporcje różnych rozmiarów i kształtów. Jeśli masz duży dom, nie wszystko, co kupujesz, powinno mieć duży rozmiar. To samo sprawdza się, jeśli masz małe mieszkanie.

4. Brak centrum zainteresowania

Według „Praktycznego przewodnika po projektowaniu i dekorowaniu wnętrz” Julio Madrigala, każde wnętrze powinno mieć jedno najbardziej interesujące miejsce. Zwykle tam odbywa się główna czynność typowa dla danego pomieszczenia. Na przykład w jadalni centrum zainteresowania stanowi stół z krzesłami.

Kiedy nie myśli się o tym centrum zainteresowania, zwykle zwraca uwagę największy obiekt, taki jak sofa lub łóżko. A jeśli ten przedmiot został zaniedbany, przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego.

Dlatego ważne jest, aby wybrać centralny punkt w każdym pomieszczeniu i zdecydować, na co chcemy celowo zwrócić uwagę. Dzieło sztuki to dobra opcja.

5. Blokowanie przestrzeni to bardzo częste błędy w aranżacji wnętrz

Umieszczenie elementów w taki sposób, aby ułatwiały przemieszczanie się, jest kluczem do dobrego wystroju wnętrza. Ustawianie mebli, które utrudniają ruch, jest jednym z najczęstszych i najłatwiejszych do naprawienia błędów w wystroju wnętrz.

Aby naprawić ten błąd, możesz narysować plan pomieszczenia i zaplanować różne lokalizacje. Następnie wybierasz ten wariant, który najbardziej ułatwia przemieszczanie się.

6. Nadmiar mebli i akcesoriów

W wielu domach wstawia się zbyt wiele mebli i akcesoriów.W takich przypadkach te emocjonalnie cenne przedmioty stają się bezsensowną zbieraniną. Ratowanie rodzinnych pamiątek może stać się przeszkodą, gdy nie wiemy, jak je poustawiać zlokalizować.

W aranżacji wnętrz istotna jest ocena każdego obiektu pod kątem jego miejsca w przestrzeni, użyteczności czy estetyki.

Nawet w kiczowatej dekoracji, która charakteryzuje się ciężkim ozdobnym stylem, elementy muszą zachować styl i intencjonalność dekoracji. Jeśli chcesz mieć dom z pięknym wystrojem, nie pozostawiaj niczego przypadkowi. Oceń, jakich mebli i akcesoriów już nie lubisz lub które z nich niczego ciekawego nie wnoszą.

7. Zbyt mało mebli i akcesoriów

Chociaż minimalizm to trend, który charakteryzuje się wykorzystaniem niewielkich zasobów do adaptacji przestrzeni, jedną z jego zasad jest funkcjonalność obiektów. Jeśli nie masz mebli i akcesoriów, które spełniają określone funkcje organizacyjne, możliwe, że popełniłeś błędy w aranżacji twoich wnętrz.

Gdy brakuje mebli i akcesoriów, zdarzają się niewygodne sytuacje, takie jak brak miejsca na przechowywanie kluczy i płaszczy po powrocie do domu. Takie sytuacje całkowicie psują styl domu, ponieważ powodują nieład. Najlepiej zastosować w praktyce popularne powiedzenie „wszystko ma swoje miejsce”.

8. Błędy w aranżacji wnętrz często polegają na bezmyślnym podążaniu za trendami mody

Jednym z najczęstszych błędów jest trzymanie się najnowszych trendów i wsłuchiwanie się we wszystkie opinie innych, nie zadając sobie pytania, co my najbardziej lubimy.

Znana hiszpańska projektantka wnętrz Sussana Cots wskazywała w różnych wywiadach na znaczenie emocjonalnego projektowania wnętrz, czyli terapeutycznego wpływu projektowania przestrzeni.

Projektantka ta zwraca uwagę, że w aranżacji wnętrz istnieją pewne rodzaje elementów, które wpływają na nastrój, takie jak zapach, kolor, rozkład i światło. Wiele z tych aspektów jest związanych z osobowością.

Dlatego musisz oprzeć dekorację na swoich uczuciach i wygodzie. Przyjmuj tylko te trendy, które lubisz.

Czysta kuchnia
Kolory przekazują emocje i wpływają na nastrój. Należy to wziąć pod uwagę przy projektowaniu wnętrz.

Co możemy zrobić, aby wyeliminować błędy w aranżacji wnętrz?

Wiedza o tym, czego nie powinniśmy robić, jest punktem wyjścia do zrozumienia, co sprawdza się w projektowaniu wnętrz. Najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo i swobodnie w wystroju i stylu własnego domu.

Oto jednak kilka podstawowych punktów, z których możesz skorzystać:

  • Poszukaj inspiracji w sieciach społecznościowych, Internecie i czasopismach: w naszej sekcji dekoracji znajdziesz najlepsze sztuczki, wskazówki i trendy.
  • Skorzystaj z naturalnego światła: pozwól naturalnemu oświetleniu oświetlić swój dom, zwłaszcza te obszary, które są przeznaczone do pracy.
  • Kupuj rzeczy wysokiej jakości: jeśli myślisz o zainwestowaniu w nowe elementy do swojego domu, lepiej kupuj rzeczy wysokiej jakości, które przez długi czas zachowają swoją estetykę
  • Podaruj komuś to, co nic nie wnosi do Twojego wnętrza: do tego możesz wykorzystać technikę słynnej Marie Kondo, oddając to, co nie budzi dobrych emocji lub nie spełnia określonych funkcji.

Odważ się eksperymentować!

Po zapoznaniu się z najczęstszymi błędami w projektowaniu wnętrz, możesz zacząć od oceny własnych przestrzeni. Osiągnięciu idealnej lokalizacji często towarzyszy proces prób i błędów.

Staraj się zachować elastyczność i daj sobie możliwość wprowadzania zmian. Ponadto, jeśli masz możliwość uzyskania fachowej porady, będzie to opłacalna inwestycja.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.