Aranżacja przestrzeni zewnętrznej: dodaj jej uroku!

Aranżacja przestrzeni zewnętrznej będzie prostsza dzięki naszym radom i odrobinie magii. W rezultacie będziesz cieszyć się przyjemnym miejscem do spotkań.
Aranżacja przestrzeni zewnętrznej: dodaj jej uroku!

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2020

Aranżacja przestrzeni zewnętrznej to wstążka na opakowaniu miejsca, gdzie chcemy żyć. Pewne unikalne rozwiązania zamienią wasz ogród czy taras w wymarzone miejsce. Dowiedz się jak dodać uroku przestrzeniom zewnętrznym.

Nie trzeba wydawać góry pieniędzy, by poprawić prezentację ganka. Naucz się stylizować przestrzeń wokół ciebie z odrobiną magii.

Przestrzeń zewnętrzna a dom

Przestrzeń zewnętrzna powinna być stonowana i zachęcać do odpoczynku.

Od czego zacząć? Ogród, taras czy zewnętrzne patio to luksus w dużym mieście. Dlatego doceń aspekty miejsca, które chcesz urządzić. Przestrzeń zewnętrzna może pełnić różne funkcje. Może być to miejsce rodzinnych spotkań, wybieg dla zwierząt, strefa rozrywki i relaksu lub romantyczny kącik.

Warto zadbać o detale i podkreślić zalety danej przestrzeni. Skoncentruj się na jej mocnych stronach. Może to rośliny? Oświetlenie? Spokój? Co więcej, miej na uwadze czas, jaki możesz przeznaczyć na dbanie o to miejsce. Nie ma sensu sadzić trawy i roślin, jeśli nie masz czasu się nimi zajmować.

Aranżacja przestrzeni zewnętrznej: rady

Spójność estetyczna

Dobierz stylistykę pasującą do wystroju domu. Spójność estetyczna to podstawa.

Po pierwsze, warto zaaranżować przestrzeń zewnętrzną podobnie jak wnętrze domu. W ten sposób tworzy się wrażenie całości.

Kryterium zastosowane w aranżacji ogrodu czy patio powinno być spójne z wystrojem reszty mieszkania. To kwestia dobrego gustu i ogólnego pojęcia o dekoracji wnętrz.

Pergole i oświetlenie

Warto pomyśleć o pergolach i drewnianych elementach. Dają one wrażenie przestrzeni i relaksują wzrok zapobiegając poczuciu zamknięcia.

Co więcej, na wysokiej pergoli można zawiesić lampiony, które nadadzą przestrzeni stylu i charakteru. Oświetlenie to ważny aspekt kreowania atmosfery. Polecamy ciepłe, rozproszone światło. Lepiej natomiast unikać ostrych, białych lamp.

Drewno – gwiazda przestrzeni zewnętrznej

Drewno to symbol spokoju i naturalności.

Drawno daje niewątpliwie komfort wizualny i styl. Jego obecność w ogrodzie, patio czy na balkonie uspokaja wzrok i zapewnia wrażenie ciepła. Co więcej, ma ono nieskończenie wiele zastosowań. Może stanowić element podłogi, żaluzji, ozdobnych belek czy płaskorzeźb.

Inną opcją stosowaną w stylu vintage jest korzystanie z drewna postarzonego, na przykład białego. W konsekwencji uzyskuje się indywidualny charakter przestrzeni.

Miejsce na grilla

Jeśli przestrzeń zewnętrzna ma być miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi, powinien się w niej znaleźć grill. Wspólna kolacja na zewnętrznym patio dodaje magii chwilom w towarzystwie bliskich.

Nie trzeba budować wielkiego grilla, wystarczy wstawić metalowy. Warto jednak zastanowić się, gdzie go postawić, by dym nikomu nie dokuczał. W przeciwnym razie można skutecznie odstraszyć gości.

Już wiesz jak zaaranżować ogród czy taras przy domu. Baw się aranżacją przestrzeni zewnętrznej, by spędzać w niej wspaniałe chwile.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.