Cztery ćwiczenia dla zdrowia oczu

Dlaczego zaniedbujemy zdrowie naszych oczu? Kiedy myślimy o treningu, nigdy nie myślimy o ćwiczeniach oczu, a mogą one przynieść wiele korzyści.
Cztery ćwiczenia dla zdrowia oczu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje kilka ćwiczeń dla zdrowia oczu, które mogą okazać się bardzo pomocne. Czy Twoje oczy często robią się czerwone? Czasem bolą? Czujesz ucisk w ich okolicach? Osoby, które pracują przy komputerze często mają tego typu problemy.

Dlatego też warto wykonywać kilka prostych ćwiczeń dla zdrowia oczu i utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Są one bardzo proste i można je wykonywać gdziekolwiek, a ćwicząc regularnie zachowamy je w dobrym zdrowiu.

Ćwiczenia dla zdrowia oczu

W dzisiejszym artykule przedstawimy cztery skuteczne ćwiczenia, które mogą okazać się bardzo pomocne.  Co prawda jest ich tylko 4,  ale odkryjesz wiele odmian każdego z nich, dzięki czemu możesz je znacznie urozmaicić.

1. Mruganie

Jeżeli pracujesz przed komputerem, mruganie to bardzo ważne ćwiczenie dla zdrowia oczu. Możesz pomyśleć „ale ja przecież mrugam cały czas!”. Tak, to prawda, ale nie dość często.

Siedzenie przed komputerem wymaga dużej koncentracji. To sprawia, że ​​spędzamy dużo czasu nie mrugając, co nie zdarzałoby się w innych okolicznościach. Co możemy z tym zrobić?

Ćwiczenia dla zdrowia oczu - mruganie
  • Mrugaj szybko: spróbuj mrugać bardzo szybko podczas przerwy w pracy. To naturalnie nawilża oczy. W ten sposób nie będziesz musiał używać kropli.
  • Mrugaj powoli: ćwiczenie to pomaga rozluźnić napięcie oczu. Zamknij je na sekund. Następnie otwórz je i powtórz ćwiczenie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czy zapalenie spojówek jest nowym objawem koronawirusa?

2. Uciskanie oczu

Czy pamiętasz, kiedy byłeś dzieckiem, przy naciskaniu oczu widziałeś gwiazdy? Okazuje się, że delikatny nacisk może być bardzo korzystny. Pomaga  rozładować napięcie oczu i rozluźnia wzrok po intensywnym dniu w pracy, gdy oczy ciężko pracowały.

Jak wykonywać to ćwiczenie? Oto dwa sposoby, aby nasze oczy odczuły znaczną ulgę i stały się wyraźnie mniej napięte.

  • Przyciskanie oczu wewnętrzną stroną dłoni: delikatnie naciskaj na oczy. Wskazane jest, aby najpierw ogrzać dłonie pocierając je o siebie, a następnie lekko uciskać oczy maksymalnie przez 2 minuty.
  • Uciskanie oczu palcami: jak wtedy, gdy byłeś mały, przyłóż palce do oczu i delikatnie naciskaj przez kilka sekund. Następnie zrób krótką przerwę po czym powtórz ćwiczenie.

3. Poruszanie oczami

Poruszanie oczami to kolejne bardzo skuteczne ćwiczenie dla zdrowia oczu. Chociaż zawsze nimi ruszamy, to ćwiczenie powinno być wykonywane w określony sposób, jeśli chcemy osiągnąć pożądane rezultaty.

Poruszanie oczami

W ten sposób możemy zredukować napięcie oczu i zrelaksować je.

  • W górę i w dół: to pierwsze ćwiczenie, które polega na skierowaniu wzroku w górę, a następnie w dół. Przekonasz się, że jest to trochę trudne, więc wykonuj to ćwiczenie powoli.
  • Na boki: drugie ćwiczenie jest podobne, ale wymaga spojrzenia najpierw w prawo, a następnie w lewo.

Podczas wykonywania tych ćwiczeń prawdopodobnie odczujesz napięcie, jakbyś poruszał oczami na siłę. To dobry znak. W ten sposób pozbywasz się napięcia, a po zakończeniu ćwiczeń poczujesz się znacznie lepiej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zapalenie spojówek – 8 domowych sposobów

4. Patrzenie blisko i daleko – ćwiczenie dla zdrowia oczu

Ostatnie z ćwiczeń dla zdrowia oczu polega na pracy z koncentracją wzroku na określonych obiektach. Może to znacznie pomóc tym osobom, którzy cierpią z powodu krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Dlatego jest ono  zalecane szczególnie dla osób z tymi problemami, nawet jeśli ich oczy nie cierpią szczególnie podczas pracy.

  • Patrzenie daleko: spójrz na obiekt, osobę lub cokolwiek, co znajduje się daleko. Następnie wróć wzrokiem w punkt, od którego zacząłeś.
  • Patrzenie blisko: najpierw rozejrzyj się wokół siebie, nie koncentrując się na niczym szczególnym, a następnie skup się na czymś, co znajduje się blisko Ciebie. Na przykład spójrz na drobinę kurzu, małą mrówkę lub skórkę na paznokciu.

Wszystkie te ćwiczenia pomagają pozbyć się napięcia oczu, wzmocnić wzrok i pozwalają oczom zrelaksować się, ponieważ potrzebują  tego od czasu do czasu.

Możesz również na stałe wprowadzić te ćwiczenia do swoich codziennych zajęć i wykonywać je podczas każdej przerwy w pracy. Twój wzrok będzie Ci za to wdzięczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arif, K. y Alam, MJ. (2016). Síndrome de visión por computadora. Revista de Faridpur Medical College , 10 (1), 33- 35. https://doi.org/10.3329/fmcj.v10i1.27923
  • Dharani, A., Dhivyabharathi, S., Divya, K., Ellappan, L., Gayathri, A. y Deepa, R. (2019). Ejercicios oftálmicos sobre miopía. Asian Journal of Nursing Education and Research, 9 (1), 43. https://doi.org/10.5958/2349-2996.2019.00008.
  • Pooja J. Shah, Dr. M. Sangeetha. (2019). Efectos del masaje facial, de cuello y de los ejercicios oculares tradicionales chinos junto con los ejercicios faciales y oculares sobre la agudeza visual y la insuficiencia de convergencia entre los adultos jóvenes con miopía baja. Revista internacional de investigación y ciencias de la salud (IJHSR). https://www.ijhsr.org/IJHSR_Vol.9_Issue.5_May2019/IJHSR_Abstract.020.html
  • Rawstron, JA, Burley, CD y Elder, MJ (2005). Una revisión sistemática de la aplicabilidad y eficacia de los ejercicios oculares. Revista de Oftalmología Pediátrica y Estrabismo, 42 (2), 82–88. https://doi.org/10.3928/01913913-20050301-02
  • Shende, VS. (2013). Efecto de varias técnicas de ejercicio ocular junto con Pranayama en el tiempo de reacción visual: un estudio de casos y controles. Revista de investigación clínica y diagnóstica. https://doi.org/10.7860/jcdr/2013/6324.3338

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.