Jak ekrany pogarszają stan wzroku?

W coraz większym stopniu bada się, w jaki sposób ekrany wpływają na zdrowie naszych oczu, ponieważ rośnie użycie urządzeń elektronicznych. Nasz wzrok jest jednak bardzo wrażliwy na działanie ekranów, o czym powiemy w tym artykule.
Jak ekrany pogarszają stan wzroku?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

W świecie medycznym, a szczególnie w okulistyce, coraz częściej pojawiają się badania dotyczące wpływu ekranów na zdrowie oczu. Wzrasta liczba konsultacji lekarskich dotyczących zaburzeń wzroku wynikających ze stosowania urządzeń elektronicznych. Ale w jaki sposób ekrany pogarszają stan wzroku?

Do tego stopnia, że lekarze zaklasyfikowali nowe zaburzenie wzroku pod nazwą syndrom widzenia komputerowego. Pojawia się on, gdy ekspozycja na ekrany przekracza trzy godziny dziennie, jasność urządzenia jest wyższa niż zalecana, a odległość między ekranem a oczami jest zmniejszona.

Jak dobrze wiemy, wszędzie wokół nas mamy ekrany. I co gorsza, towarzyszą nam przez cały czas. Używamy telewizorów, tabletów, telefonów komórkowych, komputerów, a ostatnio ekrany coraz częściej wbudowane są w sprzęt AGD.

Nasze oczy na co dzień muszą sobie radzić z ich światłem, mając do czynienia z tymi urządzeniami. Jednak zostało ponad wszelką wątpliwość potwierdzone, że ekrany pogarszają stan wzroku.

Często to telefony komórkowe mają najgorszy wpływ na zmęczenie naszych oczu. Używając ich w bliskiej odległości od głowy, nienaturalnie zmuszamy nasze oczy do widzenia obuocznego.

Gdy patrzymy na ekran przez długi czas, nasze powieki poruszają się nawet o 30% mniej niż normalnie. Zmniejsza to ilość wydzielanych łez, a zatem zmniejsza się nawodnienie gałki ocznej.

Kobieta masuje swoje oczy

Długotrwałe patrzenie na ekrany urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, wiąże się z problemami zdrowotnymiJeśli masz wątpliwości co do tego, w jaki sposób ekrany pogarszają Twój stan wzroku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Poinformujemy Cię teraz jakie objawy świadczą o pogorszeniu i jakie zalecenia należy wprowadzić w życie. Za pomocą prostych środków możemy stawić czoła temu problemowi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Brimonidyna: czy niewinne krople do oczu mogą Ci zaszkodzić?

Objawy, które wskazują, że ekrany pogarszają Twój stan wzroku

Kiedy rozumiemy, w jaki sposób ekrany pogarszają stan wzroku, łatwiej nam również dostrzec związane z tym objawy, które się pojawiają. Są to logiczne objawy wynikające ze zmęczenia oczu spowodowanego nadmiernym wysiłkiem.

Wśród najczęstszych objawów syndromu widzenia komputerowego wyróżniamy:

  • Niewyraźne lub podwójne widzenie: Z medycznego punktu widzenia nazywa się to podwójne widzenie.
  • Odczucie piasku w gałce ocznej: prowadzi do intensywnego drapania lub pocierania oczu.
  • Zaczerwienione oczy: wynika to z samego podrażnienia i stanu zapalnego, a także na skutek drapania i pocierania.
  • Ból gałki ocznej: chodzi o charakterystyczny ból zlokalizowany za oczami.
  • Ból głowy: Ból głowy wynika ze zmęczenia oczu, ale wiąże się również z korzystaniem z telefonu komórkowego i pozycją głowy, jaka przyjmujemy podczas korzystania z niego.

Jak ekrany pogarszają stan wzroku?

Aby móc korzystać z ekranów, nasz narząd wzroku nieświadomie uruchamia szereg mechanizmów. Nasz organizm modyfikuje sposoby i formy wykonywania swoich zwykłych funkcji w celu dostosowania się do urządzeń elektronicznych.

Jedną z podstawowych kwestii, które prowadzą do pogorszenia stanu wzroku przez ekrany, jest sposób skupiania wzroku. Nasze oczy w spoczynku z łatwością skupiają się na obiektach położonych w dużej odległości.

Kiedy jednak muszą skupić się na czymś, co znajduje się blisko, wprowadzają mechanizmy kompensacyjne wymagające dodatkowego wysiłku. Te zadania akomodacyjne prowadzą do zmęczenia.

Dziewczyna z telefonem
Światło emitowane przez ekrany urządzeń mobilnych jest niebezpieczne dla zdrowia siatkówki.

Koncentracja, którą wymusza na nas ekran również ma istotne znaczenie. Nasze oczy dłużej pozostają otwarte a odruch mrugania zmniejsza się. Normalnie mrugamy 15-20 razy na minutę, ale skupiając wzrok na ekranie możemy zredukować ten odruch nawet do 3 mrugnięć na minutę.

Wreszcie, i to jest coś, nad czym się za chwilę bardziej zastanowimy, ekrany emitują znaczną ilość niebieskiego światła. Pasmo niebieskiego światła jest rodzajem promieniowania świetlnego, które ogniskuje się na centralnej części siatkówki.

Co więcej ma zdolność penetracji siatkówki i dotarcia do plamki żółtej. Jeśli ekspozycja na promieniowanie przedłuża się w czasie, dochodzi do uszkodzenia wzroku.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Oczy to odbicie zdrowia – co można zauważyć?

Niebieskie światło z ekranów i stan wzroku

Niebieskie światło emitowane przez ekrany elektroniczne ma swoje zalety i wady. Dzięki niebieskiemu światłu urządzenia mogą zużywać mniej energii, ale wykazano, że ma ono niebezpieczny wpływ na stan zdrowia siatkówki.

Słońce również emituje niebieskie światło, dlatego nasze oczy znają je od pierwszych dni, kiedy przychodzimy na świat. Problem polega na tym, że niebieskie światło z ekranów dociera do nas ze źródła znacznie bliższego gałkom ocznym i stąd pochodzi uszkodzenie.

Z punktu widzenia fizyki, niebieskie światło ma krótkie fale i ma wysoką energię. Ze względu na te cechy oczy musza zrobić więcej wysiłku, aby się na nim skupić.

Zalecenia dotyczące zmniejszenia wpływu ekranów

Istnieje kilka podstawowych środków, które możemy zastosować w życiu codziennym, aby zmniejszyć wpływ ekranów na zdrowie naszych oczu:

  • Daj odpocząć twoim oczom: w pracy przy komputerze koniecznie ustal momenty na zrelaksowanie wzroku. Dobrą praktyką jest spoglądanie poza ekran co dwadzieścia minut przez około dwadzieścia sekund.
  • Ustaw zdrową odległość od urządzeń: ekrany powinny znajdować się w odległości co najmniej 60 centymetrów od naszych oczu. W przypadku większych ekranów, takich jak telewizor, minimalna odległość wynosi 2 metry.
  • Mruganie powiekami: Ponieważ wiemy już, że przed ekranami mniej mrugamy, rozsądnie byłoby wymusić mruganie, gdy spędzamy dużo czasu przy urządzeniach elektronicznych. Mruganie spowoduje produkcję większej ilości łez i nawilży gałkę oczną.
  • Dobre oświetlenie: używanie urządzeń elektronicznych w warunkach słabego oświetlenia przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Nasze oczy wysilają się bardziej, a efekt odblasku na siatkówce wzrasta.

Nie chodzi jednak o zaprzestanie używania ekranów. W świecie, w którym dzisiaj żyjemy, jest to praktycznie niemożliwe. To, co powinniśmy zatem zrobić, to zastosować powyższe zalecenia, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ ekranów na stan naszych oczu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz, Alejandro Arias, Neisy Bernal Reyes, and Luis Eduardo Camacho
  • Rangel. “Efectos de los dispositivos electrónicos sobre el sistema visual.” Revista Mexicana de Oftalmología 91.2 (2017): 103-106.
  • Prado Montes, Ana, et al. “Síndrome de Fatiga ocular y su relación con el medio laboral.” Medicina y Seguridad del Trabajo 63.249 (2017): 345-361.
  • CATTIAUX, L. (2019). LA LUZ. In El mensaje reencontrado. https://doi.org/10.2307/j.ctvt7x5xm.7
  • Ministerio de Trabajo, E. y S. S. (2011). La iluminacion en el ambiente laboral. Superintendencia de Riegos Del Trabajo.
  • Generalitat Valenciana. (2012). Fatiga Visual. Servicio de Prevencion de Riesgos Laborales.
  • Síndrome de Fatiga ocular y su relación con el medio laboral. (2017). Medicina y Seguridad Del Trabajo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.