Brimonidyna: czy niewinne krople do oczu mogą Ci zaszkodzić?

Brimonidyna występuje w postaci kropli do oczu i jest podawana bezpośrednio do oka. Często stosuje się ją w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania. Jak działa ten lek? Jakie są jego negatywne skutki?
Brimonidyna: czy niewinne krople do oczu mogą Ci zaszkodzić?
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Substancja czynna, jaką zawiera brimonidyna, stosowana jest w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Przepisuje się ją więc pacjentom, którzy cierpią na wysokie ciśnienie wewnątrz oka w oraz w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania.

Jaskra to główny czynnikiem ryzyka nadciśnienia wewnątrz gałki oka. Ciśnienie w gałce ocznej osiąga tak wysoki poziom, że może uszkodzić nerw wzrokowy i spowodować nieodwracalną i poważną utratę wzroku. Jak w takiej sytuacji może pomóc brimonidyna?

Jak działa brimonidyna?

Brimonidyna należy do klasy leków zwanych agonistami alfa-adrenergicznymi i działa poprzez zmniejszenie ilości płynu obecnego w oczach.

Agonista adrenergiczny natomiast to nazwa odnosząca się do substancji, która wywiera działanie podobne lub identyczne z adrenaliną. Ponadto są one również znane jako sympatykomimetyki, to znaczy działają naśladując współczulny układ nerwowy.

Z drugiej strony, współczulny układ nerwowy stanowi jedną z gałęzi autonomicznego układu nerwowego. Jego działanie odpowiada za wykonywanie funkcji mimowolnych, takich jak:

 • Rozszerzenie źrenicy oka
 • Spadek produkcji śliny.
 • Wzrost częstości akcji serca.
 • Hamowanie aktywności narządów trawiennych.

Jak stosować brimonidynę?

Brimonidyna występuje w postaci kropli do oczu i jest podawana bezpośrednio do oka.

Brimonidyna w kroplach do oczu
Brimonidyna jest dostępna w postaci kropli do oczu. Aplikuje się ją więc bezpośrednio do oka.

U dorosłych a także u pacjentów w podeszłym wieku zalecana dawka to jedna kropla do każdego chorego oka dwa razy dziennie. Należy jednak zachować przybliżony odstęp między dawkami wynoszący 12 godzin.

Brimonidyna – instrukcje i zalecenia dotyczące stosowania:

Uwaga: nie powinniśmy stosować leku, jeśli uszczelka korka uległa uszkodzeniu, zanim jeszcze zaczęliśmy go używać. Ważne jest również, aby bardzo dokładnie umyć ręce przed otwarciem butelki. Jak zaaplikować prawidłowo krople?

 • Na początek odchyl głowę do tyłu i spójrz na sufit.
 • Delikatnie pociągnij dolną powiekę w dół.
 • Następnie odwróć butelkę otworem w dół i ściśnij, aż jedna kropla płynnego lekarstwa dostanie się do każdego chorego oka.
 • Po aplikacji na chwilę zamknij oczy.
 • W celu optymalnego użycia i uniknięcia możliwego wchłaniania ogólnoustrojowego zaleca się naciśnięcie worka łzowego przez jedną minutę, zaraz po zaaplikowaniu każdej kropli. Ponadto, jeśli stosuje się więcej niż jeden lek oftalmiczny, należy wykonać wkraplanie w odstępie od 5 do 15 minut między jednym a drugim lekiem.
 • Po otwarciu butelki lek należy zużyć w ciągu 28 dni.

Jakie negatywne skutki może wywoływać brimonidyna?

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są:

Są to jednak na ogół przemijające działania niepożądane, które nie osiągają takiego ciężkości, aby było konieczne zawieszenie leczenia brimonidyną.

Ponadto, do rzadkich działań niepożądanych należą również:

 • Przebarwienie rogówki
 • Światłowstręt lub wrażliwość na światło.
 • Obrzęk powiek
 • Astenia
 • Rzadko mogą wystąpić również kołatania serca lub arytmia.
Mężczyzna z bólem głowy
Bóle głowy i wrażliwość na światło to niektóre z możliwych skutków ubocznych stosowania tego leku.

Jeśli natomiast pojawią się następujące objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tych kropli do oczu?

Brimonidyna jest przeciwwskazana w następujących przypadkach:

 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawarta w leku.
 • Brimonidyny nie można stosować u noworodków i dzieci poniżej 2 lat.
 • Nie powinni jej również stosować pacjenci leczeni lekami przeciwdepresyjnymi z inhibitorem monoaminooksydazy (IMAO).
 • Przeciwwskazanie dotyczy też pacjentów leczonych lekami przeciwdepresyjnymi, które wpływają na przenoszenie noradrenergiczne (na przykład trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne).

Czy mogę stosować brimonidynę, jeśli jestem w ciąży?

Istnieją badania na zwierzętach, które potwierdzają, że brimonidyna nie powoduje działania teratogennego. Oznacza to więc, że nie powoduje nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jednak przeprowadzone pewne badania na królikach, w których wykryto wyższe poziomy brymonidyny, niż te osiągnięte podczas leczenia u ludzi. Wyniki tych badań wykazały zmniejszenie wzrostu poporodowego.

Chociaż do tej pory stopień ryzyka stosowania tego leku u kobiet w ciąży nie został jednoznacznie ustalony, nie zaleca się stosowania brymonidyny w czasie ciąży.

Można to jednakże rozważyć tylko wtedy, gdy ewentualna korzyść dla matki uzasadnia podjęcie ryzyka dla płodu. Stosowanie brimonidyny nie jest również zalecane w okresie karmienia piersią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Agencia Española del Medicamento y Productos Sanitarios (AEMPS). CIMA. Ficha técnica brimonidina. https://cima.aemps.es/cima/dochtml/p/70471/P_70471.html
 • McLaurin E, Cavet ME, Gomes PJ, Ciolino JB. Brimonidine Ophthalmic Solution 0.025% for Reduction of Ocular Redness: A Randomized Clinical Trial. Optom Vis Sci. 2018;95(3):264–271. doi:10.1097/OPX.0000000000001182
 • Cantor LB. Brimonidine in the treatment of glaucoma and ocular hypertension. Ther Clin Risk Manag. 2006;2(4):337–346. doi:10.2147/tcrm.2006.2.4.337
 • Acces medicina. Brimonidina: oftálmicos. https://accessmedicina.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1552&sectionid=90367797
 • Sethi HS, Naik M, Gupta VS. Management of glaucoma in pregnancy: risks or choices, a dilemma?. Int J Ophthalmol. 2016;9(11):1684–1690. Published 2016 Nov 18. doi:10.18240/ijo.2016.11.24

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.