Jaskra – domowe sposoby na złagodzenie objawów

24 czerwca, 2018
Jaskra to choroba oczu wywołana stopniowym pogarszaniem się nerwu wzrokowego. Istnieje wiele naturalnych remediów, które chociaż nie są w stanie całkowicie jej wyleczyć, znakomicie łagodzą objawy oraz przyspieszają działanie kuracji leczniczej.

Jaskra to dość powszechna choroba oczu. Od dekad do jej leczenia stosuje się przepisane przez lekarza krople do oczu. Zaznaczmy jednak, że istnieje wiele rozmaitych terapii alternatywnych, opartych wyłącznie na naturalnych, bezpiecznych dla organizmu składnikach.

Naturalne lekarstwa – w tym przypadku wyciągi z roślin – są cennym źródłem składników odżywczych, które poprawiają wzrok, dbają o zdrowie oczu oraz wyraźnie obniżają ryzyko wystąpienia powikłań. Dzięki nim jaskra znika szybciej, gdyż pomagają one obniżyć ciśnienie wewnątrz oka oraz łagodzą towarzyszące chorobie symptomy.

Pamiętajmy jednak, że żadne zioła nie są w stanie zastąpić specjalistycznej kuracji leczniczej przepisanej przez okulistę. Mimo wszystko stanowią one cenne wsparcie, które nie wywołuje żadnych skutków ubocznych w naszym organizmie.

Jakie zioła wybrać do leczenia jaskry? W jaki sposób należy przygotowywać domowe remedia? Na pytania te znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Dowiedz się również, na czym polega ta choroba oczu oraz jaki może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia.

Jaskra – co to za choroba?

Bez zagłębiania się w medyczne meandry, jaskra (glaucoma) to poważna choroba oczu rozwijająca się wówczas, gdy ciśnienie w gałce ocznej ulega gwałtownemu podwyższeniu. Powoduje ono stopniowe pogarszanie się stanu nerwu wzrokowego, które w konsekwencji może prowadzić do trwałego uszkodzenia owego nerwu i siatkówki.

Nieleczona jaskra powoduje pogorszenie wzroku, a z czasem nawet jego utratę. Do grupy największego ryzyka zachorowania należą osoby, u których bliskich wystąpiła choroba oraz osoby starsze, które przez lata prowadziły niezdrowy styl życia.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jaskrze jest regularne wykonywanie badań wzroku. Pamiętaj, że choroba ta często przez lata nie objawia się żadnymi niepokojącymi zmianami. Stąd też często można ją wykryć tylko podczas badania okulistycznego.

Jaskra w oku

Ponieważ utraconego w wyniku rozwoju jaskry wzroku nie można odzyskać, warto stosować naturalne środki, które pomogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawią ostrość wzroku oraz zapobiegną dalszemu postępowi choroby.

Objawy jaskry

Objawy kliniczne jaskry zwykle różnią się w zależności od typu i stopnia nasilenia choroby. Niezależnie od stanu zdrowia chorego koniecznie należy udać się do okulisty na specjalistyczne badanie oczu. Wczesne wykrycie choroby jest kluczem do zachowania wzroku.

Naukowcy i specjaliści wyróżniają dwa podstawowe typy glaukomii: jaskra z otwartym kątem przesączania oraz jaskra z zamkniętym kątem przesądzania. Przeanalizujmy występujące w obydwu przypadkach objawy.

Badanie wzroku

Jaskra z otwartym kątem przesączania – objawy choroby

 • Pogłębiające się ubytki w obwodowym i centralnym widzeniu w jednym oku bądź w obydwu oczach.
 • Widzenie tunelowe, czyli zwężenie pola widzenia (w zaawansowanym stadium choroby)
 • Bóle głowy o średnim natężeniu
 • Kłopoty z doborem odpowiednich okularów
 • Widzenie tzw. aureoli (halo) wokół źródeł światła

Przeczytaj koniecznie artykuł: Dawka witamin na lepszy wzrok i metabolizm – przepis na smoothie

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania – objawy choroby

 • Silne bóle głowy w okolicy czołowo-skroniowej
 • Częste bóle i zmęczenie oczu
 • Nudności i wymioty
 • Zamglenie obrazu i nagły spadek ostrości widzenia
 • Widzenie tzw. aureoli (halo) wokół źródeł światła
 • Zaczerwienienie oczu
 • Niemożność dostosowania wielkości źrenicy odpowiednio do ciemności

Naturalne remedia, które łagodzą objawy jaskry

Wszystkie przypadki jaskry – bez wyjątku – powinny być leczone pod okiem lekarza-specjalisty. Tylko on jest w stanie postawić prawidłową diagnozę oraz zalecić odpowiednią kurację leczniczą.

Jaskra to choroba, którą można wykryć poddając się specjalistycznym badaniom, takim jak tonometria, testy pola widzenia czy (w celu zbadania kąta przesączania).

Celem każdej terapii leczniczej jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zazwyczaj w przypadku jaskry stosuje się odpowiednie krople do oczu i leki doustne. Bez problemu można jednak wspomóc leczenie ziołami.

Pacjentom zaleca się regularne spożywanie między innymi preparatów z wyciągiem z miłorzębu japońskiego i innych roślin leczniczych, które pozytywnie wpływają na mikrokrążenie oraz poprawiają ukrwienie w siatkówce oka, obniżając jednocześnie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

1. Napar z nasion kopru włoskiego

Częste spożywanie naparu z nasion kopru włoskiego (fenkułu włoskiego) znakomicie zwalcza nadmierną retencję płynów w organizmie oraz w naturalny sposób poprawia krążenie krwi, dzięki czemu stanowi fantastyczną profilaktykę jaskry.

Nasiona kopru na jaskra

Chociaż nie możemy powiedzieć, że napar z nasion kopru włoskiego jest magicznym lekarstwem na jaskrę, liczne badania naukowe dowodzą, że roślina ta rzeczywiście pomaga złagodzić objawy chorób oczu oraz przyczynia się do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Składniki naparu
 • 2 łyżeczki nasion kopru włoskiego (10 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożycie
 • Zagotuj wodę i następnie zalej nią dwie łyżeczki nasion kopru włoskiego. Przykryj filiżankę i pozostaw przez 10-15 minut do zaparzenia.
 • Na koniec przecedź napar i wypij.
 • Pij napar z nasion kopru włoskiego dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

2. Napar z jemioły

Zawarte w jemiole składniki aktywne i substancje odżywcze znakomicie chronią wzrok oraz zapobiegają nadmiernemu zmęczeniu oczu. Co więcej, potwierdzono, że napar z tej rośliny w naturalny sposób poprawia krążenie krwi, czyli pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Regularne spożywanie naparu z jemioły sprawi, że jaskra będzie stopniowo zanikała.

Składniki naparu
 • 1 łyżka stołowa liści jemioły (15 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożycie
 • Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, dodaj do niej liście jemioły i gotuj jeszcze przez około pięć minut.
 • Następnie odstaw do ostudzenia, przecedź przez sitko i wypij.
 • Pij napar z liści jemioły każdego dnia o poranku.

3. Sok z marchwi

Marchew jest wartościowym źródłem witaminy A – substancji odżywczej, która odgrywa kluczową rolę w prawidowym funkcjonowaniu fotoreceptorów tęczówki.

Wprowadzenie soku z marchwi do codziennej diety nie tylko pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia jaskry, ale także pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia oczu oraz poprawia widzenie zwłaszcza w nocy.

Składniki soku
 • 2 duże marchewki
 • 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania i spożycie
 • W pierwszej kolejności obierz marchewki ze skórki i pokrój na niewielkie kawałki.
 • Następnie umieść je w kielichu belndera i dodaj szklankę wody.
 • Miksuj tak długo, aż otrzymasz jednolity koktajl. Nie przecedzaj.
 • Pij szklankę soku z marchwi codziennie o dowolnej porze.

4. Okłady z rumianku

O tym, że kwiaty rumianku mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie narządu wzroku, nie trzeba nikogo przekonywać. Chyba każdy z nas pamięta, jak nasze mamy i babki kładły nam na powieki waciki nasączone naparem z rumianku.

Napar z rumianku

Zawarte w tej roślinie leczniczej składniki mają bardzo delikatne działanie na tkanki budujące nasze oczy i jednocześnie odświeżają cały narząd wzroku. Okłady nasączone naparem z rumianku pomagają obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz łagodzi wszystkie inne objawy choroby oraz nadmierne zmęczenie oczu.

Składniki naparu
 • 3 łyżki stołowe kwiatów rumianku (45 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
 • Zagotuj wodę. Gdy ta zacznie bulgotać, zalej nią kwiaty rumianku i przykryj filiżankę.
 • Następnie odstaw do ostudzenia na około 15-20 minut, po czym przecedź przez sitko.
 • Regularnie przemywaj oczy naparem z rumianku lub rób kilkunastominutowe okłady. Stosuj je zwłaszcza w chwilach, gdy odczuwasz ból, dyskomfort lub wtedy, gdy twoje oczy są opuchnięte.

Oprócz stosowania ziół leczniczych, wykonuj również regularnie specjalne ćwiczenia oczu oraz zadbaj o zdrową i zbalansowaną dietę. Pamiętaj, że jaskra jest konsekwencją wieloletniego zaniedbania. Jeśli chcesz uniknąć choroby lub zahamować jej postęp, wzbogać swoje codzienne menu o produkty zawierające składniki wspomagające zdrowie oczu oraz staraj się unikać stresu.

 • Díaza, J. J., Alcoleab, I. S., de Castroc, F. L., Martínezd, T. P., Camposd, P. O., & Moralesa, R. C. (2001). Glaucoma e hipertensión ocular en atención primaria. Aten Primaria.28, 23-29.
 • García Sánchez, J., Zato Gómez de Liaño, M. A., & Fernández Vila, P. C. (1984). Glaucoma congénito. Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología46(4), 245-250.
 • Gilbert-Lucido, M. E., García-Huerta, M., Ruiz-Quintero, N., Gil-Carrasco, F., García-López, A., & Casab-Rueda, H. (2010). Estudio epidemiológico de glaucoma en población mexicana. Revista Mexicana de Oftalmología84(2), 86-90.