Teściowie- jak się z nimi dogadać?

Teściowie są nieodłącznym elementem życia pary, szczególnie jeśli pojawiają się wnuki. Jak uformować w dobry sposób tą relację?
Teściowie- jak się z nimi dogadać?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwróć uwagę, jest szacunek i zrozumienie. Pamiętaj też, że zły związek z rodziną męża zawsze wpłynie na Twojego partnera. Dzieje się tak dlatego, że teściowie są jego rodzicami – najbliższymi osobami. Pamiętaj, teściowie też zasługują na szacunek!

Teściowie – poznaj tych 7 wskazówek, by się się z nimi lepiej dogadać

Większość ludzi dorasta w otoczeniu przynajmniej jednego rodzica. Każdy też rodzi się z ojca i matki, jest wychowywany przez ciocie, babcie, wujków i całą resztę rodziny. Dlatego też, kiedy zaczynamy dorosłe życie i wchodzimy w związek, musimy liczyć się z wejściem w nową rodzinę.

Prawdopodobnie jest ona bardzo ważną częścią życia naszego partnera i dlatego zasługuje na nasz szacunek. Każdy z nas powinien starać się, aby teściowie czuli się przy nas jak najlepiej.

Czy potrzebujesz wskazówek, jak dogadać się ze swoimi teściami? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu!

Teściowie

Teściowie

Para składa się z dwóch osób, które same mają własne rodziny, przyjaciół i miejsce pochodzenia. Jest to dość normalne, że kiedy zaczynasz nowy związek lub nową rodzinę, twoi teściowie również będą chcieli w mniejszym lub większym stopniu uczestniczyć w życiu swoich dzieci i ewentualnych wnuków.

Jest to zjawisko naturalne i bardzo powszechne. Partnerzy mogą nawet chcieć, aby ich rodzice byli częścią życia rodzinnego i uczestniczyli razem w przyjęciach, obiadach czy innych aktywnościach zbliżających rodzinę. W końcu rodzina zawsze odgrywa fundamentalną rolę w naszym życiu.

Wydarzenia rodzinne- droga do nawiązania współpracy z teściami

Dobre relacje między partnerem a teściami stworzą rodzinną harmonię, którą wszyscy będą mogli cieszyć się razem. Jednak fakt, że są rodzicami, nie oznacza, że ​​mają kontrolę nad życiem pary. Rzeczywiście, jeśli są zbyt zaangażowani lub wtrącają się w sposób niegrzeczny, może to spowodować poważne konflikty.

Część teściów idealizuje swoje dzieci i jest niezadowolonych z wyboru ich partnerów, co powoduje nieprzyjemne sytuacje. Często ranią swoimi komentarzami lub postawami. Z drugiej strony, synowa czy zięć mogą być irytujący, wtrącając się i próbując angażować się w sprawy ściśle osobiste teściów.

Jednak syn lub córka mogą czuć się źle, jeśli ich partner nie dogaduje się z rodzicami, więc jest to problem dwustronny. Dlatego najlepiej byłoby  postarać się utrzymywać z nimi dobre relacje.

Jak możesz to efektywnie zrobić?

Teściowie- jak nawiązać dobre relacje z rodziną

1. Teściowie- szacunek jest ważny

Rozmowy z teściami

Nie chodzi tylko o szacunek teściów do ciebie, ale także o twój szacunek do teściów.

Twoi teściowie są bardzo ważną częścią twojego życia, ponieważ są rodzicami osoby, z którą zdecydowałeś się podzielić swoje życie. Dlatego powinno się okazywać im szacunek, uważając na to, co się mówi w ich obecności. Ważne jest nastawienie i sposób, w jaki wyrażane są opinie. Powinnaś starać się unikać konfliktów i błędnych interpretacji.

Jeśli pomyślisz o tym w inny sposób – na pewno chcesz aby twój partner odnosił się życzliwie do twojej rodziny. Tak samo teściowie, jako jego rodzice, zasługują na ten szacunek. Poza tym, czy ci się to podoba, czy nie, fakt, że są rodzicami twojego partnera, jest czymś, co się nie zmieni, więc zawsze będziesz z nimi związana.

Pamiętaj też, że jeśli skrzywdzisz w jakiś sposób swoich teściów, krzywdzisz również swojego partnera. Jednak równie ważne jest, aby teściowie szanowali ciebie i twoją prywatność. W takim przypadku ważne jest, aby określić, czego chcesz od tego związku i jak możecie to razem osiągnąć.

2. Wychowywanie dzieci – częsty powód sporów

Każdy wychował swoje dzieci zgodnie ze swoimi okolicznościami, niezależnie od tego, czy jeden sposób jest lepszy, czy inny.

Każdy ojciec i każda matka to inna osoba, z innego pokolenia i z pewnością wychowali swoje dzieci w określony sposób. W rzeczywistości twoi rodzice z pewnością różnią się od twoich teściów i oboje byliście wychowani inaczej. Dlatego każdy zna inne metody wychowawcze i ma inne podejście do wychowania dzieci.

Z powyższych powodów powinieneś unikać porównywania swojego wychowania z wychowaniem partnera. To, że nie byliście wychowani w ten sam sposób nie oznacza, że ​​jeden partner jest lepszy od drugiego. Nie oznacza to też, że twoi rodzicie byli lepsi niż rodzice partnera.

Każdy rodzic wychowywał swoje dzieci w najlepszy możliwy sposób – tak jak uznał to za stosowne. Dlatego lepiej jest wybrać ścieżkę zrozumienia i współczucia oraz unikać negatywnych porównań. To samo tyczy się wychowywania dzieci – każdy ma swoje wyobrażenie wychowania i ważne jest ustalenie tego z teściami i partnerem.

3. Teściowie – harmonia przede wszystkim

Złe relacje z teściami, bez względu na ich relacje z partnerem, zawsze będą miały wpływ na nasze życie rodzinne. Nawet jeśli sam partner nie ma dobrego kontaktu ze swoimi rodzicami, będzie miało to wpływ na związek, spowoduje stres i dyskomfort.

Z tego powodu, chyba że postawa twoich teściów jest rzeczywiście nie do przyjęcia, być może będziesz musiała często ustępować dla dobra swojego związku i dla zachowania harmonii. Kontakt z dziadkami jest także bardzo ważny dla dzieci – jeśli jest to możliwe powinno się im go zapewnić.

W rzeczywistości związek wymaga wysiłku i poświęcenia. Czasami trzeba pójść na pewne ustępstwa, aby zachować równowagę i spokój ducha.

4. Teściowie – ustalcie granice w rodzinie

Teściowie z dziećmi

Granice zawsze pomagają w utrzymaniu zdrowego związku. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, twoje zdrowie czy wasz dom, teściowie nie powinni ingerować w te aspekty życia.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ważne są jednak pewne ustępstwa. Pamiętaj, że wszystko ma swoje granice i musisz ustalić jasne zasady, aby utrzymać zdrowe relacje w rodzinie i zapobiegać problemom.

Dlatego należy pamiętać, że związek małżeński lub partnerski wymaga tylko dwojga ludzi. Twoi teściowie nie mają władzy decyzyjnej nad twoim życiem i życiem waszego związku. Ich opinia może być mniej lub bardziej mile widziana, jeśli o nią poprosisz, ale to para powinna podejmować swoje decyzje.

Warto z partnerem ustalić limity oraz tematy w których teściowie nie mają prawa do ingerencji. Postawienie granic będzie istotne, aby teściowie nie czuli, że mogą coraz bardziej ingerować w twoje decyzje i wasze życie. Oczywiście zawsze należy ustalać granice z szacunkiem i przy użyciu dobrej komunikacji.

5. Poznaj lepiej swoich teściów

Trudno jest żyć, zrozumieć lub nawiązać dobre relacje z osobą, której tak na prawdę nie znasz. W tym sensie niesprawiedliwe jest nadawanie komuś etykiety “toksyczny teść” lub “teściowa” bez uprzedniego poznania tej osoby.

W celu poznania teściów warto jest  utrzymywać z nimi dobrej komunikacji. Zapytaj o to jak spędzają czas, ich hobby i upodobania. Może zaproś na kawę czy poczęstunek, bez obecności partnera, tak byście mieli okazję się poznać?

Im lepiej się poznacie, tym lepiej dacie radę nawiązać zdrowy związek, a nawet przyjaźń. W takiej sytuacji, jeśli jednak dochodzi do konfliktu, będziesz wiedzieć, jak go uniknąć lub stawić mu czoła w sposób pełen zrozumienia.

6. Porozmawiaj ze swoim partnerem o problemie

Rozmowa pary

Przekaż swoje myśli i obawy partnerowi, aby spróbować wspólnie rozwiązać problemy. Zawsze powinnaś to robić z szacunkiem i zaufaniem.

Jeśli coś Cię niepokoi w związku z rodzicami czy teściami, najlepiej porozmawiaj o tym z partnerem, zawsze z szacunkiem i delikatnością. W ten sposób możesz zarówno otwarcie rozmawiać, jak i dojść do porozumienia lub rozwiązać problemy, zanim staną się one zbyt duże.

Dlatego dobra komunikacja z partnerem jest niezbędna. Pomoże ci to nie tylko przezwyciężyć dyskomfort i być bardziej uczciwym wobec siebie, ale będzie stanowić idealną podstawę do ustanowienia zdrowych granic z teściami. Pamiętaj: potrzeba dwojga, żeby stworzyć dobrze funkcjonującą parę.

Obie strony muszą podjąć wysiłek, aby zbudować związek i nową rodzinę. Dlatego ważne jest, aby zgodzić się w pewnych sprawach, a między innymi w relacjach, które będziesz mieć ze swoimi teściami. Być może warto omówić stawianie im granic.

7. Zachowaj zdrowy dystans od teściów

Jedynym sposobem na utrzymanie zdrowej relacji, intymności i więzi, bez nadmiernej presji lub interwencji ze strony teściów jest zachowanie zdrowego dystansu.

Rzeczywiście, chodzenie od czasu do czasu na wspólne obiady, okazjonalne wizyty i inne sporadyczne zajęcia są bardzo zdrowe i prawie konieczne. Jednak wszystko ma swoje granice, a teściowie nie powinni naruszać codziennego życia pary.

Jest to szczególnie ważne, gdy masz małe dzieci. Wielu teściów, świadomie lub nieświadomie, ma tendencję do ingerowania w twój dom i życie dzieci oraz wnuków.

Choć wynika to często z dobrych chęci – chcą być przy rozwoju i wychowaniu wnuków – to może być źródłem frustracji. Z tego powodu wielu dziadków, opierając się na swoim doświadczeniu i wieku, może nawet krytykować lub chcieć mówić wam, jak wychowywać nowe pokolenie.

Jednak dzieci wymagają tak na prawdę opinii dwóch osób: ich rodziców. Oczywiście dziadkowie są zawsze mile widziani i mogą być pomocni, ale należy ograniczyć ich zaangażowanie, opinię i siłę decyzyjną. W końcu to Wasze dzieci!

Krótko mówiąc, najlepszym sposobem na porozumienie się ze swoimi teściami jest ich dobre poznanie. Tylko wtedy będzie możliwe utrzymywanie poprawnej komunikacji. Kiedy już się dobrze poznacie, możesz ustalić pewne granice oparte na szacunku i na rzecz harmonii rodzinnej, aby umożliwić prawdziwie zdrowy związek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.