Słowa nie znaczą nic, jeśli nie są potwierdzone przez czyny

Twoim słowom powinny zawsze towarzyszyć czyny, które pokazują to, co naprawdę czujesz. Inaczej są to słowa bez znaczenia i możesz równie dobrze milczeć.
Słowa nie znaczą nic, jeśli nie są potwierdzone przez czyny

Ostatnia aktualizacja: 05 lutego, 2018

Jeżeli słowa nie są potwierdzone przez czyny, nic nie znaczą, nie liczą się, są to słowa pozbawione wartości. Bez wątpienia nawet w kręgu Twoich najbliższych przyjaciół są osoby, które zachowują się w ten sposób.

Bycie człowiekiem oznacza, że od czasu do czasu nasze zachowanie różni się od tego, co uważane jest za słuszne. Składamy obietnice, planujemy, a nasze słowa są przybrane wielkimi nadziejami i pięknymi marzeniami.

Lecz kiedy nadchodzi moment prawdy, lub czas potrzeb, pozostaje pustka. Wszystko co zostało powiedziane lub obiecane ulatnia się pozostawiając za sobą tajemniczy dym.

Ten delikatny dym prześlizguje się przez otwarte okno. Później dostaje się już tylko rozczarowanie, pustka, oraz brak zaufania. Ponieważ stale domagamy się od innych bycia konsekwentnym, odpowiedzialnym i okazującym szacunek, ważne jest abyśmy my sami również okazywali te same wartości drugiej osobie.

Jeżeli składasz obietnicę, dotrzymuj jej, jeżeli kochasz, udowodnij to, jeżeli nie kochasz, nie okłamuj. Proponujemy, abyś dzisiaj zastanowił się nad tym przez chwilę.

Słowa bez wartości i osobista odpowiedzialność

Rzeczy takie jak pozytywne rodzicielstwo, zdrowe poczucie własnej wartości oraz szacunek dla drugiego człowieka zwykle są wdrażane w życie bez większej świadomości, ponieważ jest to Twoja osobista odpowiedzialność.

Odkąd jesteś dzieckiem, zdajesz sobie sprawę z mocy, jaką posiadają słowa. Istnieją zdania, które ranią oraz takie, które pomagają Ci dojrzewać oraz być bardziej pewnym siebie.

Lecz jeden z najważniejszych aspektów wychowywana dzieci jest okazywanie im wsparcia oraz danie im do zrozumienia, że są w stanie zrobić więcej niż im się wydaje.

Pokolorowane kamienie a słowa

Ponadto, jeżeli obiecujesz coś swojemu dziecku, powinieneś dotrzymać słowa. Jeżeli tego nie zrobisz, wytworzysz pewnego rodzaju pustkę, aż w pewnym momencie Twoje dziecko przestanie Ci ufać.

Twoje słowa nie służą tylko przekazywaniu informacji. Stosujesz je także po to, by stworzyć korelację między tym, co mówisz i tym, co robisz. Dlatego tak ważne jest, abyś zachował harmonię.

Jeżeli mnie kochasz, udowodnij to

Miłość to coś więcej, niż tylko słowa. Intymny związek nie może się rozwijać wyłącznie w oparciu o obietnice i słodkie słówka.

 • Związek składa się przede wszystkim z codziennych czynów, które razem tworzą zgraną całość.
 • To wszechświat, gdzie wszystkie słowa przeradzają się w czyny, gdzie dwie połówki są odważne oraz podejmują ryzyko dla siebie nawzajem.
 • Jeżeli kochasz, działaj. Jeżeli kochasz, stawaj w obronie.
 • Coś innego: jeżeli znaczysz coś dla osoby, którą kochasz w jakikolwiek sposób, czy to miłością romantyczną, rodzinną czy przyjacielską, powinieneś okazać swoją miłość poprzez zaufanie i bezwarunkowe wsparcie.

Jak radzić sobie z “łamaczami obietnic”

Jak każdy wie, istnieją profesjonalni “łamacze obietnic”. Ci ludzie są doświadczeni w sztuce próżnych, fałszywych i bezwartościowych słów.

 • Może się zdarzyć, że będzie to ktoś z Twojej rodziny, lub nawet pewnego dnia Twój partner może odpowiadać temu profilowi.
 • Sprawiają oni, że zaczynasz wierzyć w rzeczy, które nigdy się nie spełnią. Tak bardzo, że czasami nawet zaczynasz wierzyć w ich wymówki, aż do momentu, kiedy zdajesz sobie sprawę, że ich jedynym priorytetem jest ich własna osoba.

Tego rodzaju więzi mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Wszystko to, co ofiarują to długie oczekiwanie, fałszywa nadzieja. Wytrzymujesz do pewnego momentu, ponieważ kochasz, lub jesteś przywiązany. Jednak ostatecznie najgłębsze emocje, które pozostają to Twoja pustka oraz samotność narodzona ze słów, które nic nie znaczą.

Dziewczynka ze sznurkiem a słowa

Jak powinieneś się zachować w takich sytuacjach?

 • Ktoś może Cię zawieść raz, drugi raz, lub nawet trzeci raz. Lecz kiedy+ staje się rutyną, czas zacząć działać.
 • Wymagaj konsekwencji. Jeżeli ktoś mówi Ci codziennie jak bardzo Cię szanuje, docenia i kocha – lecz Ty wiesz, że nigdy ich nie ma, kiedy ich potrzebujesz – nie ufaj im.

Ktokolwiek chce z Tobą być, będzie z Tobą“na dobre i na złe”.

Przede wszystkim spróbuj praktykować to, czego wymagasz od innych. Wspieraj, doceniaj oraz okazuj uczucia codziennie tym, których kochasz, bez oczekiwania na wyjątkowe chwile.

Jeżeli ludzie wokół Ciebie są profesjonalnymi “łamaczami obietnic” lub mistrzami bezwartościowych słów, zachowaj między wami pewien dystans.

Rozbita szklana twarz kobiety a słowa

Cena, którą płacisz za tego typu toksyczną więź jest bardzo wysoka i destrukcyjna. Jak dobrze wiemy, osoba tego typu jest bardzo dynamiczna i zawsze będzie się pojawiać w Twoim życiu codziennym.

Jest ich tak wiele, że w pewnym momencie wytworzysz “intuicyjny radar”, który możesz stosować zawsze i wszędzie, aby wykryć tego typu ludzi, tych sprzedawców dymu i luster, tych sztukmistrzów bezwartościowych słów.

Nie ważne co, zawsze trzymaj się z dala od tego typu ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Extremera, N., & Fernández-Berrocal, P. (2004). Inteligencia emocional, calidad de las relaciones interpersonales y empatía en estudiantes universitarios. Clínica y Salud: Revista de Psicología Clínica y Salud15(4), 117–137. https://doi.org/10.1007/s10888-011-9204-1
 • Gorostiaga, A., Balluerka, N., & Soroa, G. (2012). Evaluación de la empatía en el ámbito educativo y su relación con la inteligencia emocional. Revista de Educacion, (364), 12–38. https://doi.org/10.4438/1988-592X-RE-2014-364-253
 • Fernández Poncela, A. M. (2002). Estereotipos y roles de género en el refranero popular : charlatanas, mentirosas, malvadas y peligrosas. Proveedores, maltratadores, machos y cornudos. Biblioteca A46, 157.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.