To rozczarowanie, a nie miłość Cię niszczy

Rozczarowanie, w dłuższej perspektywie, wyniszczy Cię od środka i pozbawi nadziei.
To rozczarowanie, a nie miłość Cię niszczy

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2016

Miłość nigdy się nie kończy, u tych którzy potrafią ją docenić i o nią dbają. Obdarowywanie miłością nie zużywa Cię. To co niszczy nasz nastrój, to rozczarowanie i pustka w związku, powstała w jego wyniku.

Powiedzenie, “Dawaj miłość, nie zważając na to, kim jest obdarowany”  podkreśla kilka istotnych spraw. Wszyscy tego doświadczyliśmy. Często dajemy dużo siebie ludziom nas otaczającym, nie uświadamiając sobie, że musi mieć to swoje granice.

Niektórzy ludzie, zakładają, że otrzymywanie uwagi, komplementów, przysług i uczucia nie wymaga wiele wysiłku, nie zdając sobie sprawy, że związek to ciągła wymiana na zasadzie “dawaj i bierz”. Bezwarunkowa miłość jest czymś, co naprawdę trzeba szanować. To miłość matki do swojego dziecka, niezachwiana, którą wszyscy rozumiemy i cenimy.

Jednak, ta bezwarunkowa miłość może być niebezpieczna dla wielu ludzi. Nie każdy zasługuje na nasze ciągłe uczucie i szacunek, gdy sami nie otrzymujemy nic w zamian. Kiedy zostaniemy oszukani, lub źle potraktowani, pojawia się rozczarowanie, które jest tematem tego artykułu.

Rozczarowanie powolnie Cię wyniszcza

Rozczarowanie powolnie Cię wyniszcza, aż do momentu w którym się przebudzisz. Jednak, zanim to nastąpi, przechodzimy przez serię złożony i emocjonalnie trudnych faz. W tym czasie możemy kwestionować wiele rzeczy.

Należy podkreślić, że rozczarowanie nie koniecznie musi być pierwszym krokiem do rozstania. Pozwala nam spojrzeć na pewne sprawy bardziej realistycznie, dzięki czemu możemy podejść do niektórych sytuacji bardziej dojrzale.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Kiedy miłość jest ślepa, a rozczarowanie otwiera Ci oczy

Coś, co często się zdarza gdy jesteśmy młodzi: angażujemy się w związek, w którym idealizujemy naszego partnera, tak bardzo, że nie widzimy jego wad.

 • Każdego dnia, życie przypomina nam, że perfekcja nie istnieje, i nie jest to zły stan rzeczy. Dostrzegać rzeczy takimi, jakimi są naprawdę – to najlepszy i jedyny sposób na życie w związku.
 • Nikt nie jest doskonały, ani nasz partner, ani my sami. Każdy popełnia błędy i ma swoje wady.
 • To pierwsze rozczarowanie, otwiera nam oczy i uzmysławia nam, że aby nasz związek mógł się rozwijać, obie strony muszą na równi w niego inwestować.

Winy można naprawić. Nasze błędy i wady przypominają nam, że jesteśmy tylko ludźmi. Wiemy także, że są rozczarowania i błędy, które nie zawsze mogą być wybaczone.

Kobieta siedziąca z gwiazdkami

Rozczarowanie, które wyniszcza Cię i boli

Czasami, niektóre wydarzenia, detale, słowa i czyny sprawiają, że naprawdę otwierasz oczy. Czasami jest to bolesne, ponieważ ktoś zachował się nie tak, jak się po nim spodziewaliśmy.

 • Z całą pewnością, nikt nie jest w stanie sprostać naszym wszystkim oczekiwaniom. Jak wspomnieliśmy wcześniej, miłość ma tendencję do idealizowania naszego partnera.
 • Miłości nigdy nie powinniśmy dawać w ciemno. Jeszcze trudniej jest rozmawiać o emocjach, ponieważ poruszamy kwestie, w których i tak już jest trudno kontrolować nasze uczucia.
 • Możemy zaakceptować rozczarowanie, wybaczyć błędy, nawet gdy jest ich wiele. Jednak, gdy zdarza się to ciągle, musimy podjąć decyzję. Rozczarowanie nie tylko Cię męczy, ale także niszczy twoją samoocenę. Trzeba to sobie jasno powiedzieć.

Jestem zmęczona byciem ciągle rozczarowaną

Nie pozwólmy się doprowadzić do ostateczności. Kiedy nasze serce jest zmęczone ciągłymi rozczarowaniami i zawodami, albo się zamyka i poddaje, albo akceptuje sytuację, taką jaką jest.

 • Nigdy nie wolno nam dopuścić do sytuacji, w której uznajemy ciągłe rozczarowanie za normalność, odpuszczamy i nic z tym nie robimy.
 • Nie ma znaczenia, czy jest to Twój partner, Twoi rodzice, przyjaciele, czy nawet dzieci. Jeżeli nie ma szacunku, a krzywdy są ewidentnie zamierzone, oznacza to, że nie rozumieją oni Twojego uczucia. To najwyższy czas na reakcję.
Samotna kobieta

Musisz uzmysłowić sobie co robić już przy pierwszym rozczarowaniu. Kiedy przejrzysz na oczy i dostrzeżesz rzeczywistość, musisz sobie poradzić z tym, co Cię boli, i zdać sobie sprawę, ze nie jest to sposób na budowanie zdrowego związku.

Jeżeli coś Ci przeszkadza, zastanów się co to jest i powiedz o tym na głos. Jeżeli coś Cie rozczaruje, porozmawiaj o tym i wymyśl sposób jak nie dopuścić do tego w przyszłości.

Jeżeli rozczarowania będą nadal się zdarzały, musisz mocniej zareagować. W innym przypadku, skończymy zranieni i rozbici.

Nie dopuść do tego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Clark, M. S., & Monin, J. K. (2006). Giving and receiving communal responsiveness as love. The new psychology of love, 2.
 • Cole, T. (2001). Lying to the one you love: The use of deception in romantic relationships. Journal of Social and Personal Relationships, 18(1), 107-129.
 • Ramal, R. (2005). Love, self-deception, and the moral” must”. Philosophy and Literature, 29(2), 379-393.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.