Zmiany w związku: już nie będzie jak dawniej

Każdy związek zmienia się wraz z upływem czasu – to zupełnie normalne. Zmiany powinny oznaczać wspólny krok naprzód i dzięki nim jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nasze uczucie jest szczere i bezinteresowne.
Zmiany w związku: już nie będzie jak dawniej

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

W każdym związku pojawiają się problemy, jedne nieznaczące, a inne dużo poważniejsze – to normalne. Warto wiedzieć, że zwykle każdy problem, każde zdarzenie czy doświadczenie sprawia, że wykonujemy krok naprzód lub wstecz w naszej relacji z partnerem.

Wiele osób marzy o związku, w którym cały czas będzie jak na samym początku znajomości. Należy sobie jednak uświadomić, że po kilku miesiącach czy latach już nigdy nic nie będzie tak samo jak w fazie zakochania.

Często zdarza się, że oszukujemy sami siebie i skrycie wierzymy, że możemy cofnąć czas i powrócić do dawnych emocjonujących czasów. Im szybciej uświadomisz sobie, że każdy związek ewoluuje, tym łatwiej będzie Ci stawić czoło pojawiającym się problemom i kryzysom.

Jesteś w związku? – Zadaj sobie następujące pytania

Istnieją trzy bardzo ważne pytania, które – jako dwie strony związku uczuciowego – powinniśmy sobie zadać za każdym razem, gdy pojawia się poważny problem. Pomogą one Ci uświadomić sobie, czy Twój związek ma przyszłość, czy wręcz przeciwnie.

Pamiętaj jednak, że zmiany wcale nie muszą być złe – są one małymi krokami do dojrzałej relacji uczuciowej.

Kobieta na wietrze

Czy wasze problemy można rozwiązać?

To pierwsze podstawowe pytanie. Możemy zapewnić Cię, że niemal wszystkie problemy w związku można rozwiązać. Jeśli jednak jeden z partnerów nie ma chęci ani cierpliwości na walkę o swoją drugą połówkę, problem może okazać się nierozwiązywalny.

Czy oboje jesteście skłonni do wspólnego przezwyciężenia problemu?

Niezwykle istotna kwestia: czy oboje jesteście w stanie zaakceptować zmiany i przekierować wasz związek na odpowiednie tory? Jeśli tylko jeden z partnerów chce pracować nad związkiem, niestety nie będzie miał on przyszłości.

Czy chcesz, by twój partner był u twego boku za 10 lat?

Pytanie to jest bardzo ważne, ponieważ jeśli masz wątpliwości, czy chcesz, by Twój partner był u twego boku nie tylko teraz, ale również za kolejnych lat, być może nie powinieneś kontynuować tego związku i odnaleźć szczęście z kimś innym.

Jeśli twoje odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, nie daj się oszukać! Jedno jest pewne: już nic nie będzie jak na początku. Każda zmiana w związku powinna być traktowana jako szansa na polepszenie relacji między partnerami.

Oszukiwanie samego siebie, czyli niewierność w związku

Za wszelką cenę powinniśmy unikać sytuacji, w których oszukujemy samych siebie i ślepo brniemy w związek bez przyszłości. Jako przykład podajemy szeroko obecny dziś problem: niewierność. Zdrada zawsze prowadzi do podważenia zaufania  do partnera i w większości przypadków kończy się zerwaniem związku.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad partnerami, którzy po odkryciu bądź wyjawieniu niewierności, postanawiają dać sobie drugą szansę, lecz w efekcie nie udaje się im przezwyciężyć problemu? Czy podejmując taka decyzję oszukiwali samych siebie?

Miłość między kobietą i mężczyzną

Prawdopodobnie tak. Zwykle niewierny partner jest przekonany, że jeśli mu wybaczono, wszystko wróci do normy i będzie tak jak przed odkryciem zdrady. Tak jednak nigdy się nie dzieje!

Uczucia poniżonego i upokorzonego przez niewierność partnera trwale się zmieniają – wcześniejsze zaufanie, jakim darzył swoją drugą połówkę, legło w gruzach. To zdradzający powinien włożyć buty swojego partnera i spróbować go zrozumieć, a nie czekać z założonymi rękami, aż wszystko jakoś samo się ułoży.

Rany goją się długo

Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu – proces zabliźniania się ran jest długi i bywa bolesny. Należy odrzucić myśl o tym, że nasza miłość będzie taka jak wcześniej. Zdrada w tym przypadku jest wyznacznikiem wielkiej zmiany, która odciska trwałe piętno na łączącym partnerów uczuciu.

Lepszy krok naprzód czy wstecz?

Bez wątpienia krok naprzód w każdym związku jest lepszy, niż krok wstecz. Niestety nie da się wrócić do przeszłości i żyć jakby nic się nie wydarzyło. Z biegiem czasu ewolucja we wszystkich aspektach naszego życia jest nieunikniona i aby żyć szczęśliwie, należy ją zaakceptować.

W życiu musimy wciąż iść do przodu, wyciągać wnioski z wszystkich zdarzeń, które rozgrywają się wokół nas, każdego dnia lepiej poznawać bliskie osoby i, przede wszystkim, nas samych. Życie jest wędrówką, która zmusza nas do pokonywania nowych dróg, a nie do powrotu.

Powrót do danego okresu w życiu jest niemożliwy, a jeśli nalegasz na krok wstecz, z pewnością zapłacisz za to wielkim bólem emocjonalnym.

Wobec poważnych problemów w związku partnerzy powinni zdecydować, czy nadal chcą kroczyć do przodu wspólnie wybraną drogą. Oczywiście bez złudzeń, że kiedykolwiek może znów być tak jak dawniej.

Problemy próbą dla związku

Problemy i trudne sytuacje przytrafiają się w każdym związku i często są próbą dla miłości partnerów. Jeśli jesteście w stanie we dwoje stawić im czoło, wasz związek idzie w dobrym kierunku.

Jeśli jednak nie potraficie chwycić się za ręce i wspólnie przezwyciężyć przeciwności losu, najlepszym rozwiązaniem jest refleksja nad tym, czy warto się oszukiwać, że może jakoś wszystko samo się ułoży. Przecież nikt nie każe Ci być nieszczęśliwym, często Ty sam skazujesz się na nieszczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carter, Steven. Sokol, Julia. Del amor al compromiso. Editorial Urano, 2000.
  • Garriga, Joan. El buen amor en la pareja. Destino, 2013.
  • Pérez, Manuel Mateo. Manual del deseo: sexo, amor e infidelidad en tiempos confusos. Almuzarra, 2018

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.