Małe sypialnie - 7 błędów w projektowaniu, które zajmują dużo miejsca

To niesamowite, jak minimalna ilość szczegółów może radykalnie zmienić funkcjonalność całego pokoju. Dajemy Ci kilka wskazówek, jak to osiągnąć.
Małe sypialnie - 7 błędów w projektowaniu, które zajmują dużo miejsca

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 08 sierpnia, 2023

Nikt nie powiedział, że małe sypialnie nie mają nic do zaoferowania. Na wypadek, gdyby ktoś to powiedział, trzeba zaznaczyć, że jest w błędzie.To tylko kwestia uniknięcia pewnych błędów w projektowaniu, aby wykorzystać potencjał małych sypialni.

Przeanalizujemy niektóre z nich, abyś wiedziała, czego nie robić w przyszłości.

Prawdę powiedziawszy, sypialnia to bardzo intymna przestrzeń, rzadko odwiedzana przez ludzi, którzy nie są jej właścicielami. Jest to jednak bardzo osobiste miejsce. Warto skupić się na jego dekoracji, aby było wygodne i przytulne.

Jeśli w Twoim domu są małe sypialnie, możesz poprawić ich wygląd, usuwając pewne błędy w ich dekoracji. Czy chcesz wiedzieć, które są najczęstsze? W tym artykule Ci powiemy.

Małe sypialnie i błędy często popełniane w ich projektowaniu

Jeśli sypialnia jest mała sama w sobie, ostatnią rzeczą, którą powinnaś zrobić, to jeszcze zmniejszyć przestrzeń, popełniając błędy w aranżacji. W tym celu należy wziąć pod uwagę sugestie opisane poniżej. Dowiedz się, czego nigdy nie należy robić:

1. Brak półek

Ponieważ małe sypialnie często mają mało miejsca na podłodze, konieczne jest wykorzystanie ścian w celu uzyskania przestrzeni. Dlatego właśnie półki i organizery mogą być doskonałym rozwiązaniem. Można na nich umieszczać książki, ozdoby i wszystko, na co dziś nie ma miejsca.

Inną dobrą opcją jest pawlacz, czyli zamykana półka pod sufitem. Tam będziesz mieć miejsce na pudełka z butami lub ubrania, których już nie używasz. To znaczy wszystkie rzeczy, które mamy w naszym pokoju, ale których prawie nie używamy.

Oryginalne półki

2. Brak luster

Lustra mają cenną funkcję odbijania promieni światła. Dzięki temu powiększają przestrzeń pokoju, przynajmniej optycznie.

Nie bój się wybierać spośród największych modeli. Możesz nawet umieścić kilka luster. Zobaczysz, że to będzie bardzo dobry pomysł a Twoja sypialnia będzie się wydawać znacznie większa.

3. Niewłaściwe umieszczenie mebli

Oczywiście jest to jeden z najczęstszych błędów w projektowaniu, jeśli chodzi o małe sypialnie. Poza tym może stać się jednym z najtrudniejszych do rozwiązania. W rzeczywistości, aranżacja będzie w dużej mierze zależeć od charakterystyki miejsca oraz potrzeb i preferencji osób, które go zamieszkują.

Jednak pierwszym zadaniem będzie wybór mebli, z których będziesz rzeczywiście korzystać i pozbycie się tych, które Ci do niczego nie służą. Pozbądź się również ozdób, które Twoim zdaniem są zbędne. Jeśli masz możliwość zamówienia niestandardowych mebli na wymiar, oczywiście będzie to znacznie praktyczniejsze.

Ogólna zasada polega na umieszczeniu mebli w taki sposób, aby umożliwiały swobodne przemieszczanie się po sypialni. Nie bój się też umieścić ich na środku pokoju. Małe sypialnie świetnie się prezentują, jeśli jasno wyznaczy się mini-przestrzenie wewnątrz pokoju ustawiając odpowiednio meble.

4. Ograniczony dostęp naturalnego światła

Małe sypialnie będą wyglądać na jeszcze mniejsze, jeśli dodatkowo są słabo oświetlone. Brak jasnego światła zmniejsza optycznie przestrzeń.

Musisz upewnić się, że światło słoneczne nie ominie Twojej sypialni. W tym celu można zapomnieć o zasłonach lub użyć lekkich, delikatnych tkanin lub minimalistycznych wzorów, wieszając na przykład rolety lub żaluzje.

5. Strach przed używaniem kolorów

Opinia wielu osób jest taka, że małe sypialnie nie nadają się na stosowanie żywych, krzykliwych kolorów. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie.

Możesz użyć kombinacji jasnych kolorów, aby podkreślić atmosferę pomieszczenia. Taka kolorystyka doskonale przykuje uwagę i będzie wyglądać znacznie lepiej. Eksperci od projektowania zalecają stosowanie maksymalnie trzech kolorów. Najlepiej, jeśli są w tej samej tonacji.

6. Zbyt mały dywan

To kolejna idea, która może wydawać się sprzeczna, jeśli chodzi o małe sypialnie. Ale w rzeczywistości położenie dużego dywanu na środku pokoju doskonale się sprawdzi i powiększy przestrzeń. Jeszcze lepiej, jeśli postawisz na nim stolik i ładną sofę.

Czy wydaje Ci się, że to za dużo w małym pomieszczeniu? To nie tak! Jeden z największych błędów w projektowaniu małych sypialni wynika z niewiedzy, jak najlepiej dopasować elementy wystroju do wnętrza.

Dywan o dużych rozmiarach, wraz z dodatkami, przyciągnie wzrok do jednego, konkretnego miejsca sypialni. Dlatego nie będzie się już dostrzegać małej przestrzeni, w której nic się nie mieści. Wręcz przeciwnie, te duże meble pomogą Ci lepiej wyznaczyć mini-przestrzenie skupiające uwagę.

Przeczytaj także artykuł: Japońska dekoracja i jej proste zasady

7. Umieszczenie łóżka w niewłaściwych miejscach

Główną funkcją sypialni jest wypoczynek. Dlatego jego centralnym elementem musi być łóżko. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to znaleźć dla niego odpowiednie miejsce.

Spróbuj ocenić wszystko, co przyjdzie Ci do głowy: oświetlenie, wentylację, temperaturę, możliwość umieszczenia dywanów i stolików nocnych. Wszystko wpłynie na atmosferę pomieszczenia.

Według Feng Shui, łóżko powinno być umieszczone po przekątnej naprzeciwko drzwi. Musi również mieć szeroki grzbiet, a za łóżkiem nie powinno znajdować się okno.

Dziś w mieszkaniach bardzo często spotyka się małe sypialnie. Ale jeszcze częściej błędy w projektowaniu szkodzą przestrzeni, która powinna być optymalna dla odpoczynku. U

nikaj popełniania tych, o których tu napisaliśmy, aby zapewnić sobie bardziej intymne, komfortowe i przyjemne miejsce do snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anthes E. (2009). How room designs affect your work and mood.
    shiverarchitects.com/resource/Room_Designs.pdf
  • Eitel EJ. (2013). Feng shui.
    books.google.com/books?id=zbhLCAAAQBAJ&lpg=PP1&dq=inauthor%3A%22Ernest%20J.%20Eitel%22&pg=PP1#v=onepage&q&f=false
  • Bruun, O. (2008). An introduction to feng shui. An Introduction to Feng Shui (pp. 1–210). Cambridge University Press.
    https://doi.org/10.1017/CBO9780511800931

  • What is qi? (And other concepts). (n.d.).
    takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/traditional-chinese-medicine/what-qi-and-other-concepts


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.