Dekoracje dziecięcych łazienek - 7 pomysłów

Proponujemy kilka pomysłów na zaplanowanie lub przebudowę łazienki i uczynienie z niej atrakcyjnej przestrzeni dla najmłodszych. Odkryj 7 inspiracji w tym artykule.
Dekoracje dziecięcych łazienek - 7 pomysłów

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Nie ma nic lepszego niż zachęcanie dzieci w przestrzeni stworzonej specjalnie dla nich. Dlatego proponujemy kilka pomysłów na dekoracje dziecięcych łazienek, które sprawią, że ta przestrzeń będzie wyglądać atrakcyjnie i bezpiecznie.

Najlepszym sposobem na wyuczenie podstawowych nawyków u małych chłopców i dziewczynek jest zabawa. Mycie zębów, codzienna kąpiel i nauka samodzielnego chodzenia do łazienki to czynności, których muszą nauczyć się już od najmłodszych lat.

Dekoracje dziecięcych łazienek to na ogół bardzo proste i niedrogie propozycje do zastosowania. Kolor, faktura, znajome postacie i przedmioty dekoracyjne przyciągną uwagę maluchów, dzięki czemu poprzez zabawę przyswoją sobie zdrowe nawyki higieniczne.

1. Płytki jako dekoracje dziecięcych łazienek

Płytki to ulubiony materiał, jeśli chodzi o wykończenie ścian w łazience. Jeśli musisz zacząć planować wystrój dziecięcej łazienki od zera, dobrym pomysłem jest eksplozja kolorów.

Mocne i wyraziste kolory, takie jak zieleń, pomarańcz czy niebieski zastosowane w kafelkach, mogą stworzyć pogodny i wesoły klimat w łazience. Możesz je dowolnie układać, przeplatając je białymi płytkami lub zaprojektować wzór typu szachownica lub jakąś figurę geometryczną.

Jeśli natomiast chcesz odnowić łazienkę, użyj specjalnej farby do płytek i pomaluj je zgodnie z wybranym wzorem. Farby te są dostępne w wielu kolorach, więc przy odrobinie kreatywności można tworzyć ciekawe kombinacje.

Może Cię zainteresować również ten temat: Łazienka – najlepsze sposoby na jej dezynfekcję

2. Naklejki winylowe wśród najlepszych pomysłów na dekoracje dziecięcych łazienek

Winyl jest surowcem dekoracyjnym używanym od dłuższego czasu. Wśród jego zalet można wymienić to, że nie ma ograniczeń pod względem wzorów, faktur, kolorów i figur.

Ponadto naklejki winylowe lub tapety są tanie, więc po jakimś czasie można je zdjąć w trakcie remontu bez uszkadzania płytek. Ten punkt jest bardzo ważny, ponieważ wraz z wiekiem, dzieci zmieniają swoje upodobania i zainteresowania.

Tak więc, gdy mają 3 lata, możemy zdecydować się na pewne projekty, które po 2 latach będziemy musieli zaktualizować.

Wybierając naklejki winylowe, skłaniamy się ku tematowi, który aktualnie interesuje dziecko, na przykład dinozaury, kreskówki, postacie z komiksów, litery i cyfry. Uważamy, że to jeden z najlepszych pomysłów na dekoracje dziecięcych łazienek.

Zabawa z dzieckiem w łazience
Łazienka to przestrzeń, w której można wpajać dzieciom nawyki na całe życie.

3. Przedmioty specjalne dla dzieci

To najprostszy sposób na zmianę wyglądu łazienki i uczynienie tej przestrzeni miejscem przeznaczonym dla dzieci. Wystarczy bowiem dodać elementy dekoracyjne dla dzieci w strategicznych miejscach tak, aby spełniały swoje funkcje. Tym prostym trikiem uzyskamy przestrzeń przyjazną dla maluchów:

 • Umywalka łazienkowa: dozownik na mydło, uchwyt na szczoteczkę i pastę do zębów, ręczniki i inne przedmioty można zastąpić nowymi przedmiotami z motywami dziecięcymi.
 • Prysznic lub wanna: połóż antypoślizgowe figurki na dnie wanny lub na podłodze prysznica. Można je również przykleić do płytek, ponieważ mają małą przyssawkę.
 • Wieszaki na ręczniki: mają różne kształty, kolory i motywy.
 • Deski sedesowe w specjalnych wzorach i rozmiarach: istnieją reduktory toaletowe, które są bardzo przydatne w czasie, gdy dzieci uczą się samemu chodzić do toalety.
 • Ręczniki: w jasnych kolorach lub z ulubionymi postaciami.
 • Zabawki do kąpieli: Wybierz tylko dwie lub trzy zabawki, które są bezpieczne podczas zabawy w wodzie. W ten sposób dzieci będą wiedziały, że kąpiel nie oznacza zaprzestania zabawy, a jedynie zmianę otoczenia.

Wszystkie te akcesoria oprócz tego, że są bardzo przydatne, w przyjazny sposób wspomagają naukę nawyków u dzieci. Na przykład nawyk mycia zębów, a następnie odkładania szczoteczki do zębów do sympatycznego pojemnika. Przyswajają sobie zwyczaj kąpieli jako zabawę, która z czasem stanie się zwyczajem.

4. Dostosowana umywalka łazienkowa

Jeżeli posiadasz już łazienkę i musisz ją przystosować tak, aby dzieci mogły z niej swobodnie i samodzielnie korzystać, proponujemy skorzystanie z ławeczki. W ten sposób nie musisz niczego burzyć, aby obniżyć wysokość zlewu.

Po prostu możesz dodać stopień. Powinieneś jednak wybrać taki przedmiot, który jest bezpieczny i antypoślizgowy.

5. Miejsca do przechowywania na wysokości dziecka

Możesz również dodać kilka atrakcyjnych kolorowych drewnianych kostek lub modułów, aby dzieci mogły tam przechowywać swoje rzeczy. Postaraj się umieścić je w bezpiecznym miejscu i to na wysokości dostosowanej do dzieci. W ten sposób nauczą się porządkować swoje artykuły higieny osobistej.

6. Zasłona prysznicowa

To szybki i niedrogi sposób na zmianę wyglądu łazienki i nadanie jej dziecięcego charakteru. Co więcej, możecie się nawet wybrać całą rodziną, aby wybrać wzór nowej zasłony, aby dzieci mogły uczestniczyć w zmianie wyglądu.

Nie zapomnij dodać zabawnych haczyków, na których ja zawiesisz, ponieważ w ich ofercie również znajdziesz zabawne wzory i kolory.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Łazienka – co robisz źle? 5 błędów, kiedy ją urządzasz

7. Obrazki

W łazience świetnie będą wyglądały obrazki dziecięce. To kolejna bardzo tania alternatywa. Od samodzielnie wykonanych rysunków, ulubionych kreskówek po reprodukcje arcydzieł: opcje są nieograniczone. To tylko kwestia wyboru takiego motywu, który najlepiej pasuje do stylu wnętrza.

Dekoracje dziecięcych łazienek – wskazówki

Teraz, gdy przejrzeliśmy już pomysły na dekoracje dziecięcych łazienek, podzielimy się wskazówkami, jak udekorować łazienkę dla dzieci.

Kolory

Kolory są jednym z pierwszych pojęć, których dzieci poznają, obok zwierząt i geometrycznych kształtów. Oznacza to, że powinniśmy dostarczyć dzieciom bodźców wzrokowych. Dlatego zalecamy, aby nie ograniczać się przy wyborze barw we wszystkich możliwych przestrzeniach.

Porządek

Łazienka również musi być uporządkowana. Dziecko nie powinno mylić szuflad, półek i innych schowków. W ten sposób dzieci uzyskują samodzielność i autonomię w wykonywaniu czynności związanych z higieną osobistą.

Będzie im jednak o wiele łatwiej, jeśli wszystko będzie na swoim miejscu, niż gdy będą musiały wszędzie szukać swojej szczotki lub ręcznika. W tym celu można wykorzystać oznaczone wieszaki, które się mocuje do ściany za pomocą przyssawek, które można następnie bez problemu usunąć.

Bezpieczeństwo

To jeden z najważniejszych aspektów, który musimy wziąć pod uwagę przy planowaniu lub przebudowie łazienki. Na przykład nie zapomnij o matach antypoślizgowych i blokadach bezpieczeństwa miejsc, w których przechowujesz artykuły pielęgnacyjne przeznaczone dla dorosłych.

Wypadki domowe mogą mieć poważne konsekwencje również dla dzieci. Dlatego musimy unikać pozostawiania w ich zasięgu małych przedmiotów, które mogłyby połknąć lub doprowadzić do wypadku w wodzie, a także kontrolować temperaturę wody wypływającej z kranów.

Woda z prysznica
Temperatura wody to szczególny aspekt, o który musimy zadbać w dziecięcej łazience, aby zmniejszyć ryzyko wypadku z udziałem dzieci.

Jak sprawić, by kąpiel była zabawą dla dzieci?

Istnieją różne zasoby, które możemy wykorzystać, aby kąpiel była zabawą, relaksem a zarazem nauką. Oprócz dekorowania łazienki i dodawania niektórych przedmiotów i zabawek dla dzieci, istnieją jeszcze inne sposoby.

W przypadku niemowląt i młodszych dzieci idealnym rozwiązaniem jest utworzenie minibasenu, aby móc je kąpać na siedząco. Jest to wygodna pozycja, która pozwoli im bawić się różnymi elementami oraz utworzoną pianą. Lepiej, jeśli mamy wannę, ale jeśli nie, możemy też zdecydować się na składaną wanienkę lub dużą balię.

W przypadku starszych dzieci, od 5 roku życia, sytuacja się zmienia. Nie akceptują już kąpieli na siedząco, ale wolą stać, co daje nam doskonałą okazję do nauczenia ich samodzielnego mycia. W tym celu sugerujemy, że może wykąpać swoją ulubioną lalkę lub figurkę.

2 kluczowe punkty, jeśli chodzi o dekoracje dziecięcych łazienek

Podsumowując, przy wyborze dekoracji do łazienki dla dzieci bardzo ważne są dwie kwestie. Jeden to tematyka dekoracji, a drugi to kwestia płci. Po pierwsze, warto wybrać motyw przewodni do dekoracji łazienki. W ten sposób skupiasz się na nim i nie musisz myśleć o tym, co pasuje do całości, a co nie.

Na przykład motyw morski, motyw wiejski, zwierzęta lub litery. Jak zobaczysz, wszystkie one pasują do obu płci. W tym momencie możemy przejść do drugiego pytania.

Staraj się w miarę możliwości nie dekorować łazienki motywami tylko dla dziewczynek lub tylko dla chłopców. Poza tym nie mamy wielkiego wpływu na gusty, więc superbohaterowie i księżniczki mogą się podobać każdemu dziecku.

Mamy nadzieję, że uda Ci się zastosować niektóre z tych pomysłów, aby Twoja łazienka stała się atrakcyjną i zabawną przestrzenią dla dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Juan, N. (2012). Aprender jugando: las formas geométricas y los colores primarios. La Bauhaus y la educación infantil. Creative processes and childhood-oriented cultural discourses, 126.
 • Vilaboa, D. R. (2005). Educación plástica y artística en educación infantil: una metodología para el desarrollo de la creatividad. Ideaspropias Editorial SL.
 • Asociación Española de Pediatría. Sitio web.
 • Valencia Galeano, C. A., & Escobar Gallego, V. (2016). Decoración del territorio infantil: una estrategia-creativa para lograr un aprendizaje significativo(Doctoral dissertation, Pregrado (Virtual ya Distancia)).
 • Crespo Vega, P. (2008). Diseño de piezas textiles para habitaciones infantiles inspirado en el Arte Naif(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).
 • Goldschmied, E., & Jackson, S. (2010). La educación infantil de 0 a 3 años. Ediciones Morata.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.