Jak udekorować deskę sedesową? 4 innowacyjne pomysły

Chcesz dodać elegancji łazience? W tym celu możesz udekorować deskę sedesową. Poniżej znajdziesz 4 wskazówki jak to zrobić.
Jak udekorować deskę sedesową? 4 innowacyjne pomysły

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2021

Jeśli nudzi cię typowy sposób urządzania łazienki, pora zaryzykować. Sedes pełni praktyczną funkcję, ale może także być stylowy. Poznaj innowacyjne pomysły na to, jak udekorować deskę sedesową.

Dom marzeń powinien być wyposażony w doskonały sedes. W tym artykule przedstawiamy alternatywne rozwiązania, które nadadzą twojemu mieszkaniu stylu i sprawią, że goście nie będą mogli przestać mówić o twojej łazience. Odważysz się zaryzykować?

Jak udekorować deskę sedesową?

1. Wybierz odpowiedni materiał

Warto wybrać odpowiedni materiał - elegancki i łatwy do dezynfekcji.

Po pierwsze, sedes musi być regularnie czyszczony, by zapobiegać infekcjom i rozwojowi grzybów. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór materiału.

Większość producentów wykorzystuje metakrylan, plastik, drewno i porcelanę. Istnieją także stalowe deski sedesowe. Każdy nieprzepuszczalny i gładki materiał się nadaje.

Deska sedesowa może być wykonana z wielu materiałów. Odradza się jednak tekstylia i wełnę. Mogą wprawdzie zapewnić wygodę, ale są niehigieniczne.

2. Poliresing

Chcesz nadać swojej łazience tropikalny styl? Masz ochotę na morskie motywy? Wybierz poliresing lub żywicę polietylenową. Materiał ten można uzupełnić dodatkami takimi jak muszle, rozgwiazdy, kwiaty itp. Wykonuje się to po zaschnięciu i utwardzeniu żywicy.

Innym sposobem dekoracji żywicy jest wykorzystanie imitacji połamanych kafelków przypominających mozaikę. Technika ta została spopularyzowana przez Gaudiego. Nadaje ona geometrycznego sznytu dzięki asymetrii kafelków. To bez wątpienia ciekawa opcja.

3. Innowacyjne sedesy japońskie

Sedesy japońskie są popularne ze względu na swój innowacyjny design oraz postępową technologię.

Japończycy są pionierami w dziedzinie łazienkowych innowacji i technologii. Prawie 80% populacji tego państwa korzysta z sedesów elektrycznych.

Ten typ toalet jest starannie dekorowany i często ma też funkcję bidetu z regulacją temperatury czy nawet suszeniem. Co więcej, to ekologiczny wybór, który nie wymaga stosowania papieru toaletowego zanieczyszczającego rzeki i morza.

Chociaż cena takiego sedesu jest wyższa, ma on wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi opcjami. Podgrzewana deska, automatyczne otwieranie i zamykanie, funkcja bidetu, różne możliwości czyszczenia, a nawet podświetlanie w nocy. To atrakcyjna propozycja powoli wchodząca na międzynarodowe rynki.

4. Drewniana deska sedesowa

Drewno daje wrażenie domowego ciepła, więc może dobrze równoważyć neutralność łazienki. Tej szlachetny materiał ma nieskończenie wiele zastosowań – nadaje się też do wytwarzania desek sedesowych.

Pierwszą zaletą tego materiału są wrażenia dotykowe – nie jest tak zimny jak porcelana. Eliminuje więc problem nieprzyjemnego kontaktu z zimną powierzchnią. Kupując drewnianą deskę warto pomyśleć o dobrej jakości i pokryciu impregnatem chroniącym przed wilgocią. Będzie ona bowiem w ciągłym kontakcie z wodą.

Na rynku pojawiają się także nowe rozwiązania takie jak pokrycie z koronki, zabawne napisy czy spersonalizowane projekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jaglarz, A. (2015). Sustainable Development in the Concepts of Modern Bathrooms. Procedia Manufacturing. https://doi.org/10.1016/j.promfg.2015.07.481
  • Baño, A. (2011). La arquitectura bioclimática: términos nuevos, conceptos antiguos. Introducción al diseño de espacios desde la óptica medioambiental. Dpto. de Arquitectura de la Universidad de Alcalá.
  • Danielski, I., Engineering, S. B., Svensson, M., Engineering, S. B., & Engineering, S. B. (2013). Adaption of the passive house concept in northern Sweden – a case study of performance. In Passivhus Norden 2013, Göteborg,Sweden, 15-17 October 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.