Jak zmniejszyć codzienne zużycie plastiku?

Jak zmniejszyć codzienne zużycie plastiku?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Plastik stanowi często składnik produktów, których wcale byś o to nie podejrzewała. Właśnie dlatego tak bardzo szkodzi planecie. Jednak możesz zmniejszyć codzienne zużycie plastiku, jeśli tylko będziesz przestrzegała podpowiedzi, które zamieściliśmy w dzisiejszym artykule.

Plastik to materiał, który znajduje się w każdym miejscu i z którego korzystasz praktycznie przez cały czas. Znajduje się się w najróżniejszych przedmiotach, a zwłaszcza w pojemnikach, materiałach budowlanych, akcesoriach, a nawet ubraniach i niektórych kosmetykach.

Jednak można zmniejszyć codzienne zużycie plastiku. Dziś dowiesz się w jaki sposób uda Ci się to osiągnąć.

Dlaczego należy zmniejszyć codzienne zużycie plastiku? W poniższym artykule poruszymy ten temat i zaproponujemy kilka praktycznych sposobów, które możesz wykorzystywać każdego dnia.

Plastik i zanieczyszczenie

Znana ekologiczna organizacja, Greenpeace, informuje, że każdego roku oceany i morza są zalewane takimi ilościami plastiku, które ważą tyle, co 1200 wież Eiffela. Ta ilość nie stanowi całego problemu; to jedynie wierzchołek góry lodowej.

W rzeczywistości najbardziej niepokojąca kwestia związana z plastikiem to fakt, że gdy zostaje wyrzucony, rozkłada się przez długi czas. Na przykład plastikowa butelka może rozkładać się nawet przez 500 lat.

Plastikowe opakowania - jak zmniejszyć codzienne zużycie plastiku

Biorąc pod uwagę fakt, że światowa produkcja plastiku osiąga miliony ton rocznie, a my ciągle kupujemy najróżniejsze produkty i wyrzucamy je gdzie popadnie, ilość produkowany przez nas śmieci nie przestanie wzrastać.

Znacząca ilość plastiku ląduje w morzach i oceanach w każdym miejscu świata, niszcząc wiele ekosystemów. Wpływ plastiku jest druzgocący. I chociaż recykling pojemników to dobre krok na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci, to w rzeczywistości byłoby lepiej, gdybyś zmniejszyła codzienne zużycie plastiku.

Jak można zmniejszyć codzienne zużycie plastiku?

Możesz podjąć następujące kroki, które są niezwykle praktyczne i proste. Pomogą Ci bez zbyt wielkiego wysiłku zmniejszyć codzienne zużycie plastiku (opakowań, narzędzi, torebek, itp.), nie czując, że cokolwiek tracisz.

W sklepie wykorzystuj materiałowe torby zamiast plastikowych

Od 1 lipca 2018 r. w wielu krajach, między innymi w Hiszpanii, podjęto znaczące kroki w tym zakresie. W wielu sklepów nie wolno dawać klientom plastikowych toreb za darmo. Jeśli ktoś o jakąś poprosi, będzie musiał za nią zapłacić.

Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na ten problem i zmniejszyć zużycie plastiku. Poza tym takie działanie zmusza ludzi do przynoszenia własnych toreb (wykonanych z materiału lub innych tworzyw) i częściej ich wykorzystywać zamiast używać ich raz, a po tym wyrzucać, jak to czynili do tej pory.

Plastik nie stanowi najlepszego rozwiązania. Istnieje wiele sposobów, aby z niego nie korzystać. Jeden z nich to noszenie ze sobą własnych materiałowych toreb na zakupy.

Torebki z uszami stały się niezwykle popularne, dzięki czemu możesz wybrać taki model, jak Ci się podoba: jednokolorowe, z nadrukami, gładkie, itp. Każdy dopasuje coś do swojego stylu!

Jednak to nie wszystko. Do roku 2021 r. wejdzie w życie zakaz korzystanie z cienkich i bardzo cienkich niebiodegradowalnych  plastikowych torebek . Dotyczy zwłaszcza przerywających się zrywek, które są najbardziej toksyczne.

Taki zakaz nie będzie stosowany w Hiszpanii, ale w takich krajach jak Włochy i Francja już tak. Cel końcowy to wprowadzenie tego prawa na terenie całej Unii Europejskiej.

Dlatego też najlepsze, co możesz zrobić, to korzystanie z materiałowych toreb podczas każdej wizyty w sklepie, zarówno z ekonomicznego (oszczędność pieniędzy), jak i ekologicznego punktu widzenia. Dzięki temu zmniejszysz swoje oddziaływanie na środowisko.

Zakupy w materiałowych torbach

Kupuj rzeczy luzem i unikaj nadmiernego pakowania

Jeśli się nad tym zastanowisz, kupowanie rzeczy luzem jest tańsze. Bierzesz dokładanie tyle, ile potrzebujesz i możesz wybrać najlepsze produkty. Z kolei produkty umieszczone w opakowaniach zawierają mnóstwo plastiku (tacki, owijki, itp.), który koniec końców znajdzie się w oceanach.

Ważąc owoce nie wkładaj ich do plastikowych torebek. Zamiast tego umieść metkę z ceną bezpośrednio na skórce owocu. Następnie możesz włożyć je do torby z uszami i zanieść do domu.

Unikaj wkładania środków czyszczących do plastikowych pojemników

Aby uniknąć używania produktów czyszczących i, gdy je skończysz, wyrzucania plastikowych opakowań, najlepiej jest używać naturalnych i domowych środków czyszczących.

Na przykład możesz używać określonych produktów, takich jak mydło, ocet i soda oczyszczona to mycia i czyszczenia różnych rzeczy. Dzięki temu będziesz korzystać z opcji, które są bardziej przyjazne dla środowiska, zmniejszysz zużycie plastiku i będziesz mogła wszystko wyczyścić tak samo dobrze.

Sprawdź składniki obecne w Twoich kosmetykach

Być może nie miałaś o tym pojęcia, ale wiele kremów i innych kosmetyków zawiera mikrocząsteczki plastiku. Są one niezwykle szkodliwe dla środowiska, ponieważ mogą zostać zjedzone przez zwierzęta i je zatruć.

Takie mikrocząsteczki są wykonane z nylonu, polietylenu i polipropylenu. Często znajdują się w kremach i peelingach.

Własnie dlatego lepiej jest wybierać naturalne kosmetyki, w których składzie nie ma plastiku. Kolejny dobry pomysł to samodzielne wykonanie domowych kremów.

Postaw na recykling, aby zmniejszyć codzienne zużycie plastiku

Segregacja śmieci

Segregacja śmieci jest niezwykle prosta. W jednym koszu umieszczasz wszystko, co zostało wykonane z papieru i kartonu, w drugim plastik i aluminium, zaś w kolejnym szkło. Istnieją kraje (na przykład Szwajcaria), w których segregacja jest bardziej rygorystyczna, a plastik rozdziela się do pojemników na PET, aluminium i inne rodzaje plastiku.

Według danych pozyskanych z Eurostatu na temat Hiszpanii, zaledwie 29,7% śmieci w całym kraju jest poddawanych recyklingowi. Oznacza to, że jeszcze wiele brakuje nam do osiągnięcia powszechnej świadomości odnośnie zalet płynących z recyklingu.

Podsumowanie

Zmniejszając zużycie plastiku znacząco zmniejszysz wpływ, jaki wywierasz na środowisko. Każde działanie, które podejmiesz, jest warte wysiłku i codziennego wykonywania, chociaż zapewne nie zobaczysz jego bezpośrednich rezultatów. Dzięki temu, co robisz, w przyszłości oceany będą czystsze. Poza tym zmniejszenie produkcji plastiku pomoże również obniżyć emisję CO2.

Wystarczy, że zmienisz zaledwie kilka nawyków, aby w znaczący sposób skutecznie zmniejszyć zużycie plastiku. Musisz jedynie zastanowić się nad mądrymi sposobami ponownego używania przedmiotów, które już posiadasz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.