W łazience - rzeczy, których nie warto tam trzymać

Łazienka jest miejscem w domu, w którym koncentruje się najwięcej wilgoci. Stąd też rozwijają się tam mikroorganizmy, oddziałując na nasze przedmioty i przestrzeń, z której korzystamy na co dzień. Z tego też powodu powinniśmy część naszych akcesoriów przechowywać w innym miejscu. 
W łazience - rzeczy, których nie warto tam trzymać

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

W łazience przechowujemy szereg rzeczy, które wydają nam się idealnie pasować do tej przestrzeni. Są wygodnie ułożone w meblach łazienkowych, pod ręką, blisko prysznica i naszej wanny. Zapominamy jednak jak wilgoć w tym pomieszczeniu może destrukcyjnie wpływać na niektóre z tych przedmiotów. Dowiedz się więcej na ten temat.

W łazience koncentruje się najwięcej wilgoci. Dowiedzmy się więc jakich rzeczy nie trzymać w tej przestrzeni.

Dlatego też podpowiemy Ci, jakie rzeczy nie pasują do tego pomieszczenia i dlaczego nie powinniśmy ich tam umieścić. Dowiesz się jak najlepiej przechowywać konkretne elementy swojego wyposażenia.

9 rzeczy, których nie powinniśmy przechowywać w łazience

W naszych łazienkach żyje wiele bakterii i mnóstwo mikroorganizmów. Jednak tylko niektóre z nich mogą być szkodliwe dla nas, ale i dla naszego wyposażenia wnętrz. Z tego powodu bardzo ważna jest dezynfekcja i staranne utrzymywanie tego pomieszczenia w czystości.

Bakterie i mikroorganizmy mogą kumulować się w miejscach, o których nawet nie podejrzewasz!

Myślisz pewnie, że to toaleta koncentruje najwięcej z nich, razem z sedesem. Niekoniecznie jest to prawda. Wilgoć i zmiany temperatury w łazience mogą powodować rozwój pleśni i bakterii na innych obiektach i w pobliżu najróżniejszych zakamarków.

W każdym razie, są pewne rzeczy, które lepiej natychmiast usunąć z łazienki lub zorganizować prawidłowo ich przechowywanie, jeśli nie wyobrażamy sobie naszej łazienki bez nich. Oto niektóre z nich.

Ostrza golarki

Wilgoć może oddziaływać na metal ostrzy doprowadzając do rdzenia. Najczęściej spotykamy się z procesem parowania w naszej łazience, po prysznicu czy gorącej kąpieli. Wilgoć jest więc wszechobecna i osadza się na podatnych na nią przedmiotach.

Używanie golarki w łazience

Właśnie dlatego nasze żyletki i ostrza do golenia tak szybko w niej rdzewieją, jeśli pozostawione są na wierzchu same sobie.

Jest to niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, jeśli wciąż stosujemy te narzędzia, mimo nalotu rdzy. Weź sobie do serca tę radę. 
Powinniśmy trzymać te narzędzia i podobne do nich w miejscach z dala od wilgoci.

Leki – dlaczego nie przechowywać ich w łazience?

Być może zauważyłeś, że w pudełkach lub na ulotkach większości leków jest napisane “trzymaj w chłodnym, suchym miejscu”.

Cóż, łazienka nie jest tym miejscem. Faktycznie, zmiany temperatury w tej przestrzeni naszego domu i obecna tam wysoka wilgotność sprawiają, że przechowywanie w niej leków przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Z tego samego powodu nie powinniśmy trzymać prywatnej apteczki w łazience. Dlatego należy wybrać inne miejsce w domu, które jest w rzeczywistości nie jest narażone na wilgoć i charakteryzuje się stałą temperaturą.

Nasza biżuteria

Biżuteria

Na Twoją ulubioną biżuterię destrukcyjnie wpływać będzie poziom wilgoci w łazience. Traci kolor i utlenia się jej powierzchnia. Z czasem staje się nieestetyczna. Zaprzecza to jej istocie, prawda? Jak zachować nasze świecidełka w dobrej kondycji? 

Przyznajmy się, wielu z nas po wieczornym prysznicu zostawia swoją biżuterię w łazience. Zdarza się nam również omyłkowo wyprać, niektóre z naszych błyskotek. Nie powinniśmy więc trzymać tych rzeczy w łazience. Mogą ulec kompletnemu zniszczeniu.

Szczotki, akcesoria do makijażu i kosmetyki w łazience

Ponownie, kontrast temperaturowy i wilgotność w wannie mogą być odpowiedzialne za zniszczenie naszych kosmetyków.

Dlatego zaleca się przechowywanie wszystkich rodzajów kosmetyków makijażu i szczotek w innym miejscu w naszym domu. To idealny powód by zaopatrzyć się w stylową toaletkę.

Urządzenia elektryczne i konsekwencje ich przechowywania w łazience

Suszarka w łazience

Elementy bazowe urządzeń elektrycznych mogą łatwo uszkadzać się przez wilgoć.
Wiele osób lubi słuchać radia podczas kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Jednak posiadanie urządzenia elektrycznego w łazience nie jest dobrym pomysłem.

Rzeczywiście, wilgoć może poważnie na nie wpłynąć i doprowadzić do drastycznych uszkodzeń. Ponadto, stanowi to niemałe niebezpieczeństwo jeśli nie będziemy ostrożni i urządzenia wejdą w kontakt z wodą.

Ręczniki

To oczywiste, że nasze codzienne ręczniki znajdują się w łazience. Jednak te czyste, których aktualnie nie używamy – czy powinny im towarzyszyć? Odpowiedź brzmi: nie. Wilgoć sprawi, że stracą swoją puszystość i miękkość.

Produkty przeciwsłoneczne

Kremy i inne produkty, takie jak filtry przeciwsłoneczne, mogą rozwijać w sobie pleśń pod wpływem wilgoci w łazience. 

Rzeczywiście, filtr przeciwsłoneczny nie powinien być przechowywany w tym pomieszczeniu. Powód jest prosty: wilgoć może wpływać na jego skuteczność, nawet tworząc wspomnianą pleśń.

Ulubione perfumy w łazience

Nawet jeśli uważasz, że są dobrze chronione w swojej butelce, zmiany temperatury, wilgotność i para wodna mogą spowodować, że proces utleniania zrujnuje ich piękny zapach. 

Szczoteczka do zębów

Aby zapewnić dobrą higienę jamy ustnej, szczotki powinny być utrzymywane w czystości i suchości.

Szczoteczki do zębów

Jest to podstawowy warunek dobrej higieny jamy ustnej. Ponadto, wilgoć może powodować, że szczoteczka nie wyschnie prawidłowo, gromadząc pleśń i bakterie.

Z tego powodu należy go przechowywać w innym miejscu lub, po użyciu, dokładnie wysuszyć i umieścić w specjalnym etui.

Podsumowanie

Teraz wiesz, na jakie ryzyko narażasz się, jeśli nadal przechowujesz właśnie te przedmioty w łazience. Z tego powodu należy podjąć środki ostrożności i przenieść je w inne miejsce.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.