Osuszacz powietrza - dlaczego przyda się w domu?

Instalacja sprzętu osuszającego powietrze w domu nie jest już luksusem, ani kwestią estetyki. Powinniśmy zainwestować w osuszacz powietrza ze względu na funkcje, które spełnia. Może być przydatny chociażby w zapobieganiu dokuczliwym alergiom. Jaki wybrać? Czym kierować się przy wyborze? 
Osuszacz powietrza - dlaczego przyda się w domu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Osuszacz powietrza… Czy wiesz, jakie są zalety jego posiadania? W większości, żeby nie powiedzieć, że we wszystkich domach – istnieją pewne przestrzenie, które są wyraźnie podatne na problemy z wilgocią.

Niezależnie od tego, czy są słabo wentylowane, mają stały kontakt z wodą, czy też są wykonane z określonych materiałów. Stopniowo gromadzą wilgoć, pleśń i nieprzyjemne zapachy. Wtedy może w walce z problemem pomóc nam właśnie osuszacz powietrza.

Podczas gdy wielu z nas  może wciąż myśleć o osuszaczu jako luksusowym urządzeniu, prawda jest taka, że posiadanie tego urządzenia w domu zapewnia ogromne korzyści, które wykraczają poza zapobieganie plamom wilgoci na ścianach.

Ponieważ pozbywamy się pleśni i roztoczy, które rozwijają się w tych środowiskach, ich instalacja również przyczynia się bezpośrednio do naszego zdrowia.

Co więcej, jak wynika z badań opublikowanych w Environmental Health Perspectives Supports, wilgoć i pleśń są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii i problemów z oddychaniem. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy uświadomić sobie, że posiadanie osuszacza jest synonimem naszego dobrego samopoczucia.

Dlatego też tym razem szczegółowo przedstawimy zalety tego urządzenia i podpowiemy, jakie najlepsze opcje zagwarantować nam może dzisiejszy rynek.

Osuszacz powietrza – czym właściwie jest?

Osuszacz to urządzenie, które ma za zadanie kontrolować wilgotność zatrzymywaną w różnych pomieszczeniach w naszym domu, zwłaszcza tych, które mają słabą wentylację. Działa on np. jako osuszacz parowy.

  • Gdzie pojemnik na wodę podłączony jest do prądu. Woda jest podgrzewana, powodując kondensację, gromadząc wilgoć w pojemniku.
  • Następnie, gdy powietrze wyschnie i ochłodzi się, przechodzi przez skraplacz, który pozwala na odzyskanie temperatury pomieszczenia w celu obniżenia poziomu wilgotności.

Wszystko to, jak już wspomnieliśmy, ma istotne zalety. Z jednej strony zapobiega szybkiemu niszczeniu przestrzeni, mebli i urządzeń pod wpływem wilgoci, a z drugiej strony przyczynia się do utrzymania dobrego samopoczucia całej rodziny.

Oczywiście, obecnie możemy znaleźć na rynku różne marki i formy osuszaczy. Jednakże, jeśli chodzi o jakość i korzyści, nasze rekomendacje płyną w stronę osuszaczy De’Longhi, marki numer jeden w sprzedaży tych urządzeń, które posiadają również gamy certyfikowane przez Allergy Standard Foundation.

Ten certyfikat mówi nam, że jest to produkt z gwarancją jakości dla osób cierpiących na astmę lub alergie.

Osuszacz powietrza – największe dla nas korzyści

Na tym etapie artykułu jesteś w stanie już wskazać kilka istotnych zalet posiadania osuszacza powietrza w domu.

osuszacz powietrza a wilgoć w domu

Jednak w celu zapewnienia kompletności tej wiedzy, uszczegóławiamy zalety i korzyści poniżej.

1. ogólna poprawa jakości powietrza

Nieprawidłowe powietrze i wilgotność w naszym domu może stanowić bazę do problemów zdrowotnych. Ignorujemy powietrze, bo go nie widzimy i jest czymś dla nas zupełnie naturalnym. Ale w tym samym czasie mamy do czynienia z odkładaniem się kurzu, alergenów, sierści zwierząt domowych, czy chociażby pleśni.

Wszystko to stanowi czynniki wywołujące alergie i zaburzenia oddychania. Nawet, jak wskazują istotne publikacje naukowe – może powodować dyskomfort dla oczu i źle wpływać na skórę. 

Na szczęście, dzięki osuszaczom, takim jak seria De’Longhi DEX lub DDSX, które posiadają certyfikat (z wyjątkiem modelu DEX210), możemy oczyścić powietrze z alergenów i kurzu ze środowiska, a tym samym zapewnić zdrowsze środowisko dla całej rodziny.

W ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia problemów skórnych i oddechowych. Uwalniamy także nasze domowe przestrzenie od roztoczy, pleśni i przykrych zapachów.

2. ułatwiają suszenie

Istnieje wiele domów, które mają słabo wentylowane miejsca do suszenia odzieży. W wyniku tego wilgotność często wzrasta, a ubrania nabierają przykrego zapachu. Osuszacz jest również idealny do tego celu, ponieważ może być stosowany jako suszarka do ubrań.

Chociaż każdy z oferowanych urządzeń może to zrobić, seria DDSX De’Longhi pomaga wysuszyć ubrania o połowę szybciej niż w procesie naturalnym.

3. rozwiązywanie istotnych problemów z wilgocią

Kolejną wielką zaletą nowoczesnych osuszaczy, takich jak te z De’Longhi radzenie sobie nawet z największymi problemami z wilgocią. Szczególną uwagę warto zwrócić na serię DDSX.

Maszyna do osuszania powietrza w domu

Pozwala to uniknąć niemiłych konsekwencji również dla estetyki domu (zacieków, pleśni). Co więcej, pozwala uniknąć także nieprzyjemnego zapachu i ewentualnych problemów zdrowotnych, które mogą z tego wynikać.

4. osuszacz powietrza dba o nasze meble

Gdy pomieszczenia są zbyt wilgotne, zarówno meble, jak i urządzenia mają tendencję do szybszego niszczenia się. Wilgotność, stopniowo, powoduje korozję w częściach metalowych i zmienia kolory obrazów, drewna i tkanin.

Dzięki usuwaniu wilgoci za pomocą wysokiej jakości osuszaczy – możesz oddać w zapomnienie problemy związane z wilgocią i alergenami w domu.

5. Czy osuszacz powietrza hałasuje?

Hałas pochodzący z niektórych osuszaczy może przeszkadzać wrażliwym na dźwięk osobom, szczególnie jeśli są one używane w nocy. Mając to na uwadze, De’Longhi oferuje alternatywne rozwiązania, takie jak seria osuszaczy DNS, które są ciche w swoim działaniu.

Jest to świetna opcja dla tych, którzy szukają wyjątkowego komfortu i ciszy.

Podsumowanie

Osuszacz powietrza staje się niewielką inwestycją, jeśli weźmiemy pod uwagę jej istotne zalety. Nie obarczy wyjątkowo naszego budżetu a przyniesie całe mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia.

Nie tylko sprawdzi się jako ochroniarz higieny i estetyki w domu, ale także jako sprzymierzeniec naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mendell MJ, Mirer AG, Cheung K, Tong M, Douwes J. Respiratory and allergic health effects of dampness, mold, and dampness-related agents: a review of the epidemiologic evidence. Environ Health Perspect. 2011;119(6):748–756. doi:10.1289/ehp.1002410
  • Milne, Richard & Hockey, Hans & Rea, Harry. (2014). Long-Term Air Humidification Therapy Is Cost-Effective for Patients with Moderate or Severe Chronic Obstructive Pulmonary Disease or Bronchiectasis. Value in Health. 17. 320–327. 10.1016/j.jval.2014.01.007.
  • Humidifiers and indoor allergies. (n.d.)
    aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/humidifiers-and-indoor-allergies
  • Noti, J. D., Blachere, F. M., McMillen, C. M., Lindsley, W. G., Kashon, M. L., Slaughter, D. R., & Beezhold, D. H. (2013). High Humidity Leads to Loss of Infectious Influenza Virus from Simulated Coughs. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0057485

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.