Osuszacz powietrza - dlaczego przyda się w domu?

Instalacja sprzętu osuszającego powietrze w domu nie jest już luksusem, ani kwestią estetyki. Powinniśmy zainwestować w osuszacz powietrza ze względu na funkcje, które spełnia. Może być przydatny chociażby w zapobieganiu dokuczliwym alergiom. Jaki wybrać? Czym kierować się przy wyborze? 
Osuszacz powietrza - dlaczego przyda się w domu?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Osuszacz powietrza… Czy wiesz, jakie są zalety jego posiadania? W większości, żeby nie powiedzieć, że we wszystkich domach – istnieją pewne przestrzenie, które są wyraźnie podatne na problemy z wilgocią.

Niezależnie od tego, czy są słabo wentylowane, mają stały kontakt z wodą, czy też są wykonane z określonych materiałów. Stopniowo gromadzą wilgoć, pleśń i nieprzyjemne zapachy. Wtedy może w walce z problemem pomóc nam właśnie osuszacz powietrza.

Podczas gdy wielu z nas  może wciąż myśleć o osuszaczu jako luksusowym urządzeniu, prawda jest taka, że posiadanie tego urządzenia w domu zapewnia ogromne korzyści, które wykraczają poza zapobieganie plamom wilgoci na ścianach.

Ponieważ pozbywamy się pleśni i roztoczy, które rozwijają się w tych środowiskach, ich instalacja również przyczynia się bezpośrednio do naszego zdrowia.

Co więcej, jak wynika z badań opublikowanych w Environmental Health Perspectives Supports, wilgoć i pleśń są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii i problemów z oddychaniem. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy uświadomić sobie, że posiadanie osuszacza jest synonimem naszego dobrego samopoczucia.

Dlatego też tym razem szczegółowo przedstawimy zalety tego urządzenia i podpowiemy, jakie najlepsze opcje zagwarantować nam może dzisiejszy rynek.

Osuszacz powietrza – czym właściwie jest?

Osuszacz to urządzenie, które ma za zadanie kontrolować wilgotność zatrzymywaną w różnych pomieszczeniach w naszym domu, zwłaszcza tych, które mają słabą wentylację. Działa on np. jako osuszacz parowy.

  • Gdzie pojemnik na wodę podłączony jest do prądu. Woda jest podgrzewana, powodując kondensację, gromadząc wilgoć w pojemniku.
  • Następnie, gdy powietrze wyschnie i ochłodzi się, przechodzi przez skraplacz, który pozwala na odzyskanie temperatury pomieszczenia w celu obniżenia poziomu wilgotności.

Wszystko to, jak już wspomnieliśmy, ma istotne zalety. Z jednej strony zapobiega szybkiemu niszczeniu przestrzeni, mebli i urządzeń pod wpływem wilgoci, a z drugiej strony przyczynia się do utrzymania dobrego samopoczucia całej rodziny.

Oczywiście, obecnie możemy znaleźć na rynku różne marki i formy osuszaczy. Jednakże, jeśli chodzi o jakość i korzyści, nasze rekomendacje płyną w stronę osuszaczy De’Longhi, marki numer jeden w sprzedaży tych urządzeń, które posiadają również gamy certyfikowane przez Allergy Standard Foundation.

Ten certyfikat mówi nam, że jest to produkt z gwarancją jakości dla osób cierpiących na astmę lub alergie.

Osuszacz powietrza – największe dla nas korzyści

Na tym etapie artykułu jesteś w stanie już wskazać kilka istotnych zalet posiadania osuszacza powietrza w domu.

osuszacz powietrza a wilgoć w domu

Jednak w celu zapewnienia kompletności tej wiedzy, uszczegóławiamy zalety i korzyści poniżej.

1. ogólna poprawa jakości powietrza

Nieprawidłowe powietrze i wilgotność w naszym domu może stanowić bazę do problemów zdrowotnych. Ignorujemy powietrze, bo go nie widzimy i jest czymś dla nas zupełnie naturalnym. Ale w tym samym czasie mamy do czynienia z odkładaniem się kurzu, alergenów, sierści zwierząt domowych, czy chociażby pleśni.

Wszystko to stanowi czynniki wywołujące alergie i zaburzenia oddychania. Nawet, jak wskazują istotne publikacje naukowe – może powodować dyskomfort dla oczu i źle wpływać na skórę. 

Na szczęście, dzięki osuszaczom, takim jak seria De’Longhi DEX lub DDSX, które posiadają certyfikat (z wyjątkiem modelu DEX210), możemy oczyścić powietrze z alergenów i kurzu ze środowiska, a tym samym zapewnić zdrowsze środowisko dla całej rodziny.

W ten sposób zmniejszamy ryzyko wystąpienia problemów skórnych i oddechowych. Uwalniamy także nasze domowe przestrzenie od roztoczy, pleśni i przykrych zapachów.

2. ułatwiają suszenie

Istnieje wiele domów, które mają słabo wentylowane miejsca do suszenia odzieży. W wyniku tego wilgotność często wzrasta, a ubrania nabierają przykrego zapachu. Osuszacz jest również idealny do tego celu, ponieważ może być stosowany jako suszarka do ubrań.

Chociaż każdy z oferowanych urządzeń może to zrobić, seria DDSX De’Longhi pomaga wysuszyć ubrania o połowę szybciej niż w procesie naturalnym.

3. rozwiązywanie istotnych problemów z wilgocią

Kolejną wielką zaletą nowoczesnych osuszaczy, takich jak te z De’Longhi radzenie sobie nawet z największymi problemami z wilgocią. Szczególną uwagę warto zwrócić na serię DDSX.

Maszyna do osuszania powietrza w domu

Pozwala to uniknąć niemiłych konsekwencji również dla estetyki domu (zacieków, pleśni). Co więcej, pozwala uniknąć także nieprzyjemnego zapachu i ewentualnych problemów zdrowotnych, które mogą z tego wynikać.

4. osuszacz powietrza dba o nasze meble

Gdy pomieszczenia są zbyt wilgotne, zarówno meble, jak i urządzenia mają tendencję do szybszego niszczenia się. Wilgotność, stopniowo, powoduje korozję w częściach metalowych i zmienia kolory obrazów, drewna i tkanin.

Dzięki usuwaniu wilgoci za pomocą wysokiej jakości osuszaczy – możesz oddać w zapomnienie problemy związane z wilgocią i alergenami w domu.

5. Czy osuszacz powietrza hałasuje?

Hałas pochodzący z niektórych osuszaczy może przeszkadzać wrażliwym na dźwięk osobom, szczególnie jeśli są one używane w nocy. Mając to na uwadze, De’Longhi oferuje alternatywne rozwiązania, takie jak seria osuszaczy DNS, które są ciche w swoim działaniu.

Jest to świetna opcja dla tych, którzy szukają wyjątkowego komfortu i ciszy.

Podsumowanie

Osuszacz powietrza staje się niewielką inwestycją, jeśli weźmiemy pod uwagę jej istotne zalety. Nie obarczy wyjątkowo naszego budżetu a przyniesie całe mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia.

Nie tylko sprawdzi się jako ochroniarz higieny i estetyki w domu, ale także jako sprzymierzeniec naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj o tym!

To może Cię zainteresować ...
Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?

Nie ma wciąż jeszcze ostatecznych wyników badań dotyczących tego, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach.  • Mendell MJ, Mirer AG, Cheung K, Tong M, Douwes J. Respiratory and allergic health effects of dampness, mold, and dampness-related agents: a review of the epidemiologic evidence. Environ Health Perspect. 2011;119(6):748–756. doi:10.1289/ehp.1002410
  • Milne, Richard & Hockey, Hans & Rea, Harry. (2014). Long-Term Air Humidification Therapy Is Cost-Effective for Patients with Moderate or Severe Chronic Obstructive Pulmonary Disease or Bronchiectasis. Value in Health. 17. 320–327. 10.1016/j.jval.2014.01.007.
  • Humidifiers and indoor allergies. (n.d.)
    aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/humidifiers-and-indoor-allergies
  • Noti, J. D., Blachere, F. M., McMillen, C. M., Lindsley, W. G., Kashon, M. L., Slaughter, D. R., & Beezhold, D. H. (2013). High Humidity Leads to Loss of Infectious Influenza Virus from Simulated Coughs. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0057485

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.