Rośliny do łazienki. Jakie odmiany sprawdzą się najlepiej?

Rośliny do łazienki. Jakie odmiany sprawdzą się najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Łazienka jest doskonałym miejscem dla różnych roślinnych dekoracji. Obecność zieleni pomoże nam także stworzyć alternatywne, zdrowsze środowisko. Odkryjmy najlepsze rośliny do łazienki!

Przy odrobinie kreatywności możesz udekorować łazienkę i nadać jej nowoczesny, świeży wygląd. Umieszczenie odpowiednich roślin odgrywa przy tym istotną rolę. Sukces wykorzystania tego elementu w dużej mierze zależy od tego, na jakie zielone dekoracje się zdecydujemy.

Jakie są najlepsze rośliny do łazienki?

Oto kilka dobrych pomysłów na dodanie naturalnego zielonego akcentu do łazienki:

1. Bambus

Ta roślina dobrze rośnie w wilgotnym otoczeniu i bez bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Łazienka jest zatem idealnym miejscem.

Bambus to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o rośliny do umieszczenia w łazience. Rośnie bardzo dobrze w słabo oświetlonych pomieszczeniach, nie lubi suchego powietrza.

Bambus w łazience

Ponadto to idealna roślina dla niewielkich przestrzeni ze względu na swój kształt – jest cienka i wydłużona. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenia wydają się optycznie większe. Co więcej, zgodnie z zasadą feng shui, bambus przyciąga dobrą energię. Aby dobrze się nim zaopiekować, należy pamiętać, by regularnie zmieniać mu wodę.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Miejski ogródek – stwórz go własnoręcznie na niedużym obszarze

2. Złociste epipremnum

To kolejna roślina świetnie sprawdzająca się w małych, wilgotnych pomieszczeniach. Oprócz tego, że jest piękna, bardzo łatwo o jej pielęgnację, tym bardziej, że nie wymaga doniczki. Możesz umieścić ją w niemal każdym rodzaju pojemnika. Pamiętać trzeba jednak, aby często zmieniać jej wodę.

Epipremnum nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Musi jednak uzyskać trochę pośredniego światła, inaczej szybko zmarnieje. To doskonały element dekoracyjny.

3. Aloes

Aloes jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej praktycznych roślin łazienkowych. Chociaż to idealny sposób na nadanie łazience stylu vintage, prawdą jest, że potrzebuje dużo światła słonecznego – nie sprawdzi się więc, jeśli nasza łazienka jest zbyt ciemna.

Żel z aloesu
Aloes może stanowić nie tylko ozdobę, ale także bazę naturalnych kosmetyków.

Oprócz wysokich walorów estetycznych aloes posiada kilka korzystnych właściwości zdrowotnych. Możesz na przykład użyć żelu z liści, aby złagodzić oparzenia lub przygotować maseczki do twarzy czy włosów. Włącz je w swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną!

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Cenne właściwości, jakimi cechuje się żel z aloesu

4. Storczyki

Storczyki dodadzą Twojej łazience koloru i witalności.

Bez wątpienia storczyki stanowią jedne z najpiękniejszych kwiatów. To zatem świetny pomysł, aby udekorować nimi dowolną część domu. Dotyczy to każe łazienki, gdzie wprowadzą kolor i żywiołowość.

Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby wybrać taki rodzaj storczykowatych, który najlepiej czuje się w wilgotnych miejscach, taki jak Vandas, Cattleyas lub Dendrobium.

Trzeba uważnie dbać o storczyki, aby nie bledły. W związku z tym należy dobrze wysuszyć roślinę między jednym podlewaniem a drugim. Wystaw ją bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, dopóki to nie nastąpi.

5. Filodendron

Filodendrony również świetnie się czują w wilgotnym środowisku, gdzie ograniczony jest odstęp do bezpośredniego światła słonecznego. Ponadto to roślina bardzo łatwa w pielęgnacji – musisz martwić się tylko o jej regularne podlewanie.

Z drugiej strony ma bardzo dobre feng shui. Mówi się, że jej obecność sprzyja przepływowi pozytywnej energii.

6. Lilia pokoju

Ten piękny biały kwiat może z powodzeniem rozwijać się bez specjalnej uwagi i troski. I w tym przypadku musisz martwić się jedynie o regularne podlewanie. Delikatny kwiat w połączeniu z zielonymi liśćmi nada łazience zarówno wrażenie naturalności, jaki i elegancji. Lilię charakteryzuje ponadto bardzo dobre feng shui.

7. Begonia

Marzy Ci się kolor i witalność w dekoracji łazienki? Wstaw do niej begonię!

Begonie uznaje się za jedne najlepszych roślin łazienkowych. Przemawia za tym nie tylko fakt, że potrzebują cienia i wilgoci do wzrostu, ale również ich niezwykła uroda.

Kolejną zaletą begonii jest szeroka gama kolorów, w jakich występuje. Dlatego świetnie sprawdzi się, jeśli zależy nam na urozmaiceniu i ożywieniu przestrzeni.

8. Bluszcz

Bluszcz to kolejny doskonały wybór, by wprowadzić świeżość do dekoracji łazienki. Jego małe, zielone liście sprawiają, że jest bardzo łatwy w pielęgnacji, nie wymaga też bezpośredniego światła słonecznego. Należy go podlewać tylko dwa razy w tygodniu.

Nawet zimą bluszcz trzeba podlewać rzadko, jedynie raz w tygodniu. Zatem to nie tylko piękna roślina, lecz także niewymagająca.

9. Azalia

Azalia wykorzystywana jest do dekoracji przeróżnych środowisk i przestrzeni, zwłaszcza ogrodów. Jednak roślina ta może równie dobrze rosnąć w łazienkach, o ile otrzymuje dużo naturalnego światła. Jest to niezbędne, inaczej azalia będzie więdnąć.

Jeśli chodzi o pielęgnację, roślina ta wymaga regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza gdy kwitnie. Dobrze sprawdza się we wnętrzach.

Wymienione rośliny do łazienki doskonale nada się do dekoracji różnych przestrzeni w domu. Oprócz tego, że są piękne, mogą rosnąć w wilgotnym otoczeniu. Podobnie większość z nich nie potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego, co oznacza, że łatwo się nimi zaopiekować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.