Feng shui - porady dla Twojego domu

Feng shui polega na osiągnięciu zharmonizowanej przestrzeni, w której energia chi może płynąć swobodnie i bez przeszkód. W tym celu niewielkie zmiany w dekoracji lub orientacji ustawienia mebli mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i dobrobyt.
Feng shui - porady dla Twojego domu

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Feng shui polega na osiągnięciu zharmonizowanej przestrzeni, w której energia chi może płynąć swobodnie i bez przeszkód. Dokonane w tym celu niewielkie zmiany w dekoracji lub orientacji ustawienia mebli, mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie i dobrobyt.

Czy wiesz, jak w praktyce zastosować wskazówki feng shui w Twoim domu?

W tym artykule podzielimy się najlepszymi wskazówkami na temat wprowadzenia tej filozofii, tak abyś mógł upiększyć swój salon, kuchnię i sypialnię. Czytaj dalej!

Feng shui- starożytna chińska sztuka

Feng shui to starożytna chińska sztuka, która szuka harmonii i równowagi we wszystkim, co nas otacza oraz osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym.

Filozofia ta to coś więcej, niż tylko wprowadzanie zmian w dekoracji domu lub nowego trendu orientalnego. Przeciwnie, jest to sztuka, której głównym celem jest osiągnięcie równowagi i harmonii w różnych obszarach domu, a co za tym idzie – w życiu.

Feng shui oznacza po chińsku „wiatr i wodę”. Oparte jest na teorii, że ludzie muszą zajmować przestrzeń w sposób świadomy i harmonijny. Tylko tak mogą tą harmonię przekazać innym ludziom, poprawiając swój i ich nastrój oraz samopoczucie.

Kobieta trzymająca kamienie

Zgodnie z tą teorią istnieje energia zwana „chi”, a otaczające nas przedmioty i rośliny mogą zmieniać sposób poruszania się tej energii. Naszym celem jest uporządkowanie naszych przestrzeni tak, aby chi mogło płynąć poprawnie, przesycając pozytywnością środowisko i tych, którzy go zamieszkują.

Feng shui ma wiele elementów lub koncepcji. Wśród nich musimy wyróżnić yin i yang, koncepcję dualizmu i równowagi.

Opiera się na koncepcji uzupełniających się energii. Na przykład północ i południe, zima i lato, mężczyzna i kobieta i tym podobne. Z pewnością znasz obraz koła z dwiema częściami: (czarną i białą) w doskonałej harmonii. W rzeczywistości yin i yang są dwoma biegunami energii chi.

Wskazówki feng shui dla Twojego domu

W tym artykule udzielimy Ci kilku pożytecznych rad opartych na tej starożytnej sztuce. W tym celu, oprócz zachowania równowagi między yin i yang, należy również wziąć pod uwagę inne aspekty.

  1. Pięć elementów feng shui

Chi wyraża się w elementach: wodzie, ogniu, ziemi, metalu i drewnie. Dlatego zalecamy połączyć te elementy i przedmioty o tych właściwościach, aby osiągnąć prawdziwą harmonię w domu:

  • Na przykład, możesz wkomponować akwarium lub małą fontannę do swojego salonu ze względu na element wodny.
  • Ponadto możesz umieścić jedną lub kilka doniczek z roślinami, aby uwzględnić również element drewna.
  • Dobre oświetlenie symbolizuje obecność elementu ognia w pomieszczeniu.
  • Niektóre elementy dekoracyjne (w kolorze srebrnym lub złotym) zapewnią pomieszczeniu niezbędny metal.
  • Na koniec możesz również włączyć element ziemię z glinianymi elementami dekoracyjnymi lub donicami. 
  1. Znaczenie holu wejściowego

Hol wejściowy do Twojego domu jest punktem wejściowym dla pozytywnej lub negatywnej energii. Zadbaj o niego.

Wejście do domu jest wejściem do strefy chi. Ponieważ jest to punkt wyjścia dla wszystkiego, co negatywne i pozytywne, musisz zwrócić na nie szczególną uwagę.

Drewniana półka jako element feng shui

W związku z tym w holu wejściowym należy uwzględnić elementy powitalne. Dlatego dobrym pomysłem jest umieszczanie roślin i kwiatów lub zdjęć rodzinnych. Ponadto powinieneś używać miękkich i przyjemnych kolorów, które zapewniają przestrzeni światło i równowagę.

Warto odpowiednio oświetlić swój hol wejściowy i salon, ponieważ chi nie przepływa prawidłowo w ciemnych i ponurych miejscach.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak minimalizm w domu może ułatwić Ci codzienne życie?

  1. Chi w kuchni

Orientaliści mówią, że Chi przepływa przez cały dom i wszystkie znajdujące się w nim istoty i przedmioty. Z tego powodu, kiedy gotujesz, chi będzie również płynąć w kuchni i przygotowywanych posiłkach. Dlatego musisz zagwarantować, że przepływ dobrej energii w Twojej kuchni jest optymalna. Pomoże Ci to utrzymać zdrowie. 

Aby to zrobić, pamiętaj:

  • Przede wszystkim ogień (piec) i woda (zlew, zmywarka) nie powinny być skierowane bezpośrednio ku sobie.
  • Możesz zharmonizować ten przeciwne energie, włączając element drewno. Dobrym pomysłem jest umieszczenie doniczek w kuchni lub wkomponowanie koloru zielonego.
  • Z drugiej strony, ogień (piekarnik, piec) nie powinien być pierwszą rzeczą, którą zobaczysz, zaraz po otwarciu drzwi prowadzących do kuchni.
  1. Feng shui- położenie łóżka w Twojej sypialni

Energia feng shui w sypialni zapewni Ci wypoczynek i dobry sen.

Odpowiednio zorganizowane Feng shui w Twojej sypialni, pozwoli Ci odpocząć i zrelaksować się. 

Łóżko w stylu feng shui

Jako że sen jest bardzo istotny, warto przemyśleć harmonię w pokoju przeznaczonym do odpoczynku. Z tego powodu lokalizacja łóżka w sypialni jest bardzo istotna, ponieważ pozwala chi płynąć w sposób pozytywny i płynny.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czysta sypialnia w 8 prostych krokach

Oto kilka porad według filozofii feng shui:

  • Po pierwsze, łóżko powinno znajdować się jak najdalej od drzwi sypialni.
  • Ważne jest, aby nie umieszczać dużych lamp lub wentylatorów tuż nad łóżkiem. Wynika to z faktu, że elementy te można uznać za niosące zagrożenie.
  • Z drugiej strony, jeśli w sypialni znajdują się lustra, zaleca się upewnienie się, że nie odbija się w nich Twoje łóżko. 
  • Ponadto Twoje łóżko nie powinno być wyrównane do drzwi sypialni.

Mamy nadzieję, że te wskazówki dotyczące energii feng shui pozwolą zharmonizować Twój dom. Pamiętaj jednak, że ta starożytna sztuka może zaoferować o wiele więcej, niż tylko koncepcje dekoracyjne. Dowiesz się z niej jak osiągnąć harmonijne środowisko, w którym chi płynie pozytywnie.

Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Twój nastrój, ale też na samopoczucie i równowagę psychiczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jun, Cheng Jian y Adriana Fernandes-Gonçalves: Chinese feng shui compass step by step guide (págs. 46-47), 1998
  •  Craze, Richard: Practical feng shui. Londres: Anness Publishing, 1997.
  • Terah Kathryn Collins, Feng Shui, habitación por habitación, 2000

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.