Zapachowe świece żelowe: jak je wykonać?

Zapachowe świece żelowe: jak je wykonać?

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2021

Szukasz oryginalnych pomysłów na udekorowanie domu? W takim razie postaw na zapachowe świece żelowe! Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka ciekawych propozycji.

Jeśli lubisz rękodzieło i pomysły na dekoracje do domu, które możesz wykonać samodzielnie, to zapewne wiesz, że istnieje coś takiego jak zapachowe świece żelowe. Chociaż mają knot, to różnią się od standardowych świec ze względu na materiał użyty do ich produkcji: żel, który daje wiele możliwości.

Świece tego rodzaju pozwalają na całkowitą personalizację. Możesz wykorzystać różne pojemniki i elementy, aby stworzyć wyjątkowe dekoracyjne przedmioty, a nawet niezwykle wyjątkowy podarunek dla swoich najbliższych. Odkryj zapachowe świece żelowe!

Jak zrobić zapachowe świece żelowe?

Świece na wodzie
Zapachowe świece żelowe doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w domu. Nie tylko mają piękny aromat, ale również służą jako dekoracje.

Czego potrzebujesz

Zanim zaczniesz tworzyć swoje zapachowe świece żelowe, musisz zaopatrzyć się w następujące materiały:

 • Szklane pojemniki (szkło powinno być odrobinę grubsze, aby zatrzymywało ciepło, a w świecach nie tworzyły się pęcherzyki).
 • Knoty do świec żelowych.
 • Wosk żelowy.
 • Barwniki.
 • Olejki eteryczne.
 • Ozdoby.
 • Będziesz również potrzebować garnka lub naczynia żaroodpornego, aby podgrzać i stopić żelowy wosk.

Jak je zrobić

Teraz wytłumaczymy krok po kroku jak stworzyć własną świecę:

 • Na początku musisz przykleić koniec knota do podstawy pojemnika. Niektóre knoty mają małe metalowe podstawki, które ułatwiają to zadanie. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie używać kleju, który jest łatwopalny.
 • Następnie pokrój wosk żelowy i podgrzej go w garnku, póki się nie stopi. Temperatura wymagana do stopienia wosku żelowego to 200°C.
 • Potem dodaj do wosku barwniki i olejki eteryczne zgodnie ze swoimi upodobaniami i porządnie wszystko wymieszaj.
 • Następnie możesz już wypełniać pojemniki płynnym woskiem i wybranymi dekoracjami. Podczas tego kroku musisz wykazać się dużą ostrożnością, aby się nie oparzyć.
 • Na koniec pozwól świecy ostygnąć. Teraz już Twoje aromatyczne świece zapachowe są już gotowe!

Oryginalne pomysły na zapachowe świece żelowe

Odpowiedni zapach

Lawendowa świeca - zapachowe świece żelowe
Najlepsze w tworzeniu własnych żelowych świec jest to, że możesz wybrać taki zapach, jaki chcesz.

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że nie wszystkie żelowe świece są zapachowe. Dodanie zapachu to idealne wykończenie oryginalnego przedmiotu. Dzięki temu sprawisz, że te dekoracyjne elementy zapewniają również piękny zapach w Twoim pokoju.

W tym celu polecamy wykorzystać czyste olejki eteryczne zamiast sztucznych substancji zapachowych. Oto kilka z najpopularniejszych olejków:

 • Cytrusowe olejki eteryczne. Pomagają poprawić nastrój.
 • Lawendowy. Ten olejek eteryczny ma właściwości uspokajające.
 • Miętowy. Odświeża i oczyszcza środowisko.
 • Eukaliptusowy. Wspiera działanie układu oddechowego.
 • Cynamonowy. To afrodyzjak i ma działanie pobudzające.

A czym możesz je ozdobić?

Możesz ozdobić świece żelowe na różne sposoby, ponieważ tworzą płynny efekt. Tym samym mogą naśladować różne krajobrazy lub sceny. Nie wahaj się i użyj choćby piasku, kamieni, figurek, diamentów, czy elementów morskich.

Możesz nawet wykorzystać ponownie przedmioty w wartości emocjonalnej lub małe zabawki dla dzieci, aby stworzyć wspomnienia w żelowej formie. Barwniki i olejki eteryczne pozwolą Ci stworzyć wyjątkowe doświadczenia zmysłowe.

Najbardziej oryginalne pojemniki na Twoje zapachowe świece żelowe

Kolorowe lampiony
Wybór różnych pojemników to wykonania tych świec zapachowych pozwoli Ci zwiększyć ich dekoracyjność.

W tym momencie możesz puścić wodze swojej wyobraźni, aby stworzyć różne i oryginalne zapachowe świece żelowe. Poza tym powinnaś również wykorzystać różne pojemniki, które posiadasz już w domu i które możesz powtórnie użyć, takie jak szklanki, kubki, kufle lub szklane słoiki.

Masz niekończące się możliwości! Może stworzysz niesamowitą świecę żelową z kulistego akwarium, którego już nie używasz? Waza, doniczka, kieliszki do szampana, które stoją zapomniane lub kieliszki do szotów to inne pojemniki, które również możesz wykorzystać. Daj się ponieść swojej kreatywności!

Teraz masz już wiele pomysłów, które możesz wykorzystać jako punkt startowy do stworzenia własnych zapachowych świec żelowych. Możesz nawet zaprosić innych członków rodziny do ich stworzenia. Z pewnością dzieci z chęcią wezmą udział w takiej zabawie!

Takie świece to również spersonalizowane i wyjątkowe podarunki na specjalne okazje, takie jak chrzest czy ślub. Możesz dać je gościom lub solenizantom. Wykorzystaj ten pomysł, aby stworzyć dekoracje, których nikt nie będzie w stanie zapomnieć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gnatta, J. R., Dornellas, E. V., & Da Silva, M. J. P. (2011). O uso da aromaterapia no alívo da ansiedade. ACTA Paulista de Enfermagem. https://doi.org/10.1590/S0103-21002011000200016
 • Prabuseenivasan, S., Jayakumar, M., & Ignacimuthu, S. (2006). In vitro antibacterial activity of some plant essential oils. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-6-39
 • Viuda-Martos, M., Ruiz-Navajas, Y., Fernández-López, J., & Perez-Álvarez, J. (2008). Antibacterial activity of lemon (Citrus lemon L.), mandarin (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.) and orange (Citrus sinensis L.) essential oils. Journal of Food Safety. https://doi.org/10.1111/j.1745-4565.2008.00131.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.