Wyprawa na plażę z dziećmi - 12 porad

Wypad na plażę jest zawsze dla dzieci świetną zabawą. Niezależnie od tego, czy jest to ich pierwszy raz, czy też są ekspertami w dziedzinie surfingu, podróż będzie wymagała równie dokładnego przygotowania i zachowania środków bezpieczeństwa przed wodą i ochrony słonecznej.
Wyprawa na plażę z dziećmi - 12 porad

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasy, w których wszystko, czego potrzebowałeś, aby wybrać się na plażę, to założenie stroju kąpielowego i sandałów oraz zabranie lodówki turystycznej z kanapkami i napojami już dawno minęły. Teraz wyprawa na plażę z dziećmi może okazać się niezłym przedsięwzięciem. Musi to być bowiem przeżycie nie tylko niezapomniane, ale także bezpieczne.

Jeśli weźmiesz na plażę bobasa, odpowiedzialność jest jeszcze większa. Jest to o tyle trudne, że musisz dokładnie ochronić jego delikatną skórę przed intensywnym słońcem.

Jeśli Twoje dzieci są starsze i mają doświadczenie z wodą, to oprócz tego, że zadbasz o ich skórę, musisz również zachować szczególną czujność. Pilnowanie ich podczas wspólnej zabawy lub zabawy z innymi, nowymi przyjaciółmi jest bardzo ważne. Będziesz mógł w ten sposób spędzić wspaniały dzień na plaży.

W każdym razie, dla dzieci, zabawa rozpoczyna się bardzo szybko. Zauważ ich radość, gdy tylko zdołają wreszcie zamoczyć swoje stopy!

Wyprawa na plażę z dziećmi

Wypad na plażę z dziećmi wymaga pewnego planowania. Oczywiście, planowanie będzie bardziej skomplikowane, jeśli wybierzesz się na wakacje na kilka dni, a nie na jednodniową wycieczkę. Nie przejmuj się jednak, ponieważ nie jest to zadanie bardzo trudne.

Dzieci nurkują - wyprawa na plażę
Zachowując pewne środki ostrożności, możesz spędzić wspaniały i bezpieczny dzień na plaży z dziećmi.

Przed wyprawą na plażę zwróć uwagę na poniższe wskazówki i środki ostrożności:

1. Zrób listę

Powinieneś zrobić listę wszystkich rzeczy, których będziesz potrzebował przed pójściem na plażę ze swoimi dziećmi. Potem, po wrzuceniu danej rzeczy do torby – lub toreb – wykreśl ją z listy. Zachowaj umiar i nie pakuj zbyt wiele.

Możesz wszystko posortować kategoriami, takimi jak ubrania, bielizna, zabawki, plażowe niezbędniki, higiena, jedzenie i picie. Weź pod uwagę wszelkie potrzebne leki, zwłaszcza, jeśli spędzisz noc poza domem. Dodatkowo, zachowaj swoją listę: ułatwi Ci to pracę przed podróżami w przyszłości!

2. Wybierz swoją plażę

Wyprawa na plażę jest dobrym sposobem na umożliwienie Twojemu dziecku kontaktu z naturą. Dlatego musisz znaleźć idealne miejsce.

Twój plan podróży powinien zawierać listę plaż, które są odpowiednie dla dzieci. Woda powinna być spokojna, unikaj miejsc, w których występują silne fale. Zadbaj, żeby były to czyste miejsca do pływania. Miejsce powinno również posiadać dostęp do takich usług, jak świeża woda i łazienki, a może nawet restauracja lub punkt gastronomiczny. (Ułatwi to przygotowanie posiłków.)

Zwróć również uwagę, czy w danym miejscu jest ratownik. Jeśli tak – znalazłeś idealną plażę dla siebie i swojej rodziny.

3. Przyjedź wcześnie

Wyprawa na plażę z dziećmi jest bardzo ekscytująca, więc wczesne wstanie nie powinno być dla nikogo problemem. Zapakuj proste śniadanie, które możecie zjeść w czasie podróży, dużą ilość wody pitnej lub soków. Pamiętaj, że nie tylko wy jedziecie tego dnia na plażę. Ci, którzy jako pierwsi tam dotrą wybiorą sobie najlepsze miejsca.

Znajdź dobrą lokalizację w pobliżu wody, dzięki czemu będziesz miał bezpośredni widok na swoje dzieci bawiące się przy wodzie.

4. Wyprawa na plażę – ubierz dzieci w kolorowe stroje

Aby ułatwić orientację na to, gdzie w danej chwili znajdują się Twoje dzieci, zwłaszcza na zatłoczonych plażach, najlepiej ubrać je w kolorowe stroje. Możesz również założyć im charakterystyczne kapelusze, które dodatkowo ochronią je przed słońcem.

W ten sposób będziesz mógł je natychmiast znaleźć.

5. Miej je na oku

Zwracaj na nie szczególną uwagę – przez cały czas. Nawet jeśli Twoje dzieci są starsze i są mistrzami w pływaniu. Nie odrywaj od nich oczu na zbyt długo.

Chłopiec bawi się w piasku na plaży

To samo dotyczy małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Nawet jeśli tylko moczą stopy na brzegu i/lub używają dmuchanych zabawek. W ten sposób, jeśli będą Cię potrzebować, nie tylko będziesz w stanie im natychmiast pomóc, ale także zobaczysz, jak bardzo są szczęśliwe. Zapisz to w swoich wspomnieniach na zawsze.

6. Chroń dzieci przed słońcem

Kiedy dotrzesz na plażę, natychmiast zaaplikuj wszystkim krem przeciwsłoneczny. Zachęć dzieci do noszenia kapeluszy, chociaż wiemy, że niektóre z nich będą się opierały. Dołóż wszelkich starań, aby uważały noszenie kapeluszy za przyjemne.

Aplikuj ponownie krem z filtrem przeciwsłonecznym w odstępach co dwie godziny lub za każdym razem, gdy wychodzą z wody.

Nie zapomnij nałożyć go także na stopy, uszy i tył nóg. Około południa załóż dzieciom koszulki, aby podwoić ochronę przed słońcem. Najlepszą metodą działania byłoby jednak przebywanie przez jakiś czas w cieniu. Unikniesz w ten sposób udaru słonecznego.

7. Ogranicz spożycie alkoholu

W ciągu dnia, który spędzasz na plaży z dziećmi najlepiej jest trzymać się z dala od koktajli i innych napojów alkoholowych. Możesz się nimi cieszyć pod koniec dnia.

Jeśli jednak uważasz, że przyjemnie by było napić się czegoś wcześniej, ogranicz swoje spożycie tylko do kilku drinków. Stuprocentowa świadomość śmiechu i radości dzieci bawiących się na piasku jest o wiele bardziej odurzająca.

8. Wyprawa na plażę – pamiętaj o nawodnieniu

Podczas gdy dzieci odrzucą wszystko, co kradnie im chwile zabawy, musisz zachęcić je do picia wody co godzinę, a nawet po prostu zjedzenia owoców. W ten sposób utrzymasz je dobrze nawodnione.

Kubki niekapki są idealne do tego celu, ponieważ pozwolą im pić tak szybko, jak tylko zechcą. W czasie, gdy dzieci piją, posmaruj je kolejną warstwą kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Pamiętaj również, żeby mieć trochę dodatkowej wody, którą zmyjesz piasek z różnych części ciała dziecka. Jeśli jednak zapomnisz, możesz zrobić to samo z wodą z morza, czy jeziora. W ten sposób przygotowujesz dziecko na powrót do domu, szczególnie jeśli na wybranej przez Ciebie plaży nie ma prysznica lub kranu z czystą wodą.

9. Nie zapomnij o przekąskach dla każdego

Indywidualne pakowanie jedzenia jest bardzo praktyczne podczas wyprawy na plażę z dziećmi. Przygotuj każdemu dziecku osobną kanapkę, kilka kawałków owoców i trochę orzechów i nasion lub suchych owoców. Możesz dorzucić nawet kilka krakersów.

Weź ze sobą kilka małych plastikowych miseczek, w których można podawać przekąski. Możesz również zapakować sałatki owocowe i warzywne, a nawet dania z makaronem lub rozdrobnionym mięsem.

10. Zorganizuj zabawne gry

Kiedy Twoje dzieci są wreszcie zmęczone budową zamków, spróbuj zainteresować je innymi grami.

Gry i zabawy na plaży

Na przykład, możesz bawić się w poszukiwanie skarbów. Ponadto ponadczasowym hitem wśród dzieci jest zabawa w rekina w wodzie. (Oczywiście, musisz być “złym” rekinem, który goni swoją zdobycz do morza.) Body surfing to również świetna zabawa, szczególnie dla starszych dzieci.

Kolejna super sprawa to pozwolić dzieciom zakopać Cię w piasku. Następnie wstań, jak potwór morski i goń je przez chwilę, zanim zaczniesz się kąpać.

Zawsze miej wiaderka do wody. Napełnianie wodą i zalewanie nią piasku jest bardzo zabawne zwłaszcza dla najmłodszych.

11. Wyprawa na plażę – ustal zasady i przypomnij dzieciom, co jest ważne

Ponadto należy uzmysłowić dzieciom odnośnik dla Twojej lokalizacji podczas pobytu na plaży. Jeśli rozłożyłeś się w pobliżu stanowiska ratownika, będzie to dla nich jednoznaczną, charakterystyczną wskazówką. W przeciwnym razie świetnie do tego celu nadaje się flaga lub parasol. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza na zatłoczonych plażach.

W przypadku starszych dzieci, ustala się limity głębokości, na jaką mogą wypływać. Zdrowy rozsądek wskazuje, żeby pozostały tam, gdzie woda nie pokrywa ich ramion. Niezależnie od tego, jak dobrze potrafią pływać, morze, a nawet jezioro różni się od pływania w basenie. Poza tym, należy wziąć pod uwagę przeciwny prąd podpowierzchniowy.

12. Odpręż się i ciesz się czasem spędzonym na plaży

Spróbuj znaleźć dla siebie kilka chwil relaksu. Może wtedy, gdy drugi rodzic lub członek rodziny zwolni Cię ze służby, a może kiedy dziecko drzemie. W przypadku starszych dzieci, możesz po prostu poprosić je, aby usiadły na brzegu morza i przyglądały się temu, co robią inni lub po prostu cieszyły się, że woda moczy ich stopy.

Nie opuszczaj plaży bez upewnienia się, że też miałeś okazję się nią rozkoszować. Jest bardzo prawdopodobne, że na koniec dnia zarówno Ty, jak i Twoje dzieci będziecie zmęczeni podróżą, ale z pewnością również bardzo zadowoleni i po prostu szczęśliwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bouvier, Luc. “Proteger los ojos de los niños cada dia con Crizal R Prevencia R Version Junior.” Points de Vue 71 (2014): 70-6.
  • Kitchel, Elaine. “Ultravioleta A, la luz azul y los niños.” (1999).
  • Ramírez Wong, Elizabeth, et al. “Protección solar en niños.” Revista Médica Electrónica 38.2 (2016): 177-184.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.