Powierzchowne oparzenie - jak udzielić pierwszej pomocy

Małe wypadki w domu mogą spowodować powierzchowne oparzenia. Zwykle w takich sytuacjach możemy zastosować domowe metody leczenia, bez potrzeby wzywania profesjonalnej pomocy medycznej.
Powierzchowne oparzenie - jak udzielić pierwszej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Prawie każdemu z nas przytrafiło się kiedyś powierzchowne oparzenie na ciele. Wiele razy są one wynikiem drobnych wypadków domowych, głównie w kuchni, takich jak mimowolne dotknięcie gorącej patelni lub opryskanie wrzącym olejem.

Ale oparzenia mogą być również wynikiem wystawienia na popołudniowe słońce bez ochrony lub kontaktu z bardzo różnorodnymi przedmiotami, takimi jak żelazko lub rura wydechowa. Oparzenia te są zazwyczaj bardzo łatwe do wyleczenia w domu i na ogół nie wymagają pomocy medycznej.

Ważne jest jednak, aby nauczyć się odróżniać łagodne oparzenia od głębszych. Jeśli chodzi o powierzchowne oparzenie, istnieją pewne środki zaradcze do zastosowania miejscowego, które mogą być bardzo przydatne w łagodzeniu pieczenia i bólu, który powodują.

Co to jest powierzchowne oparzenie?

Różne poziomy oparzeń

Oparzenia są klasyfikowane według stopnia ich ingerencji w skórę. Wyróżnia się oparzenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Zgodnie z tą klasyfikacją, również leczenie będzie się różnić w zależności od stopnia urazu.

Poparzona dłoń
W zależności od warstwy skóry, do której dotarło poparzenie, oparzenia można podzielić na różne stopnie.
  • Większość oparzeń domowych to poparzenia pierwszego stopnia. Oznacza to, że zmiana jest powierzchowna i dotyczy tylko zewnętrznej warstwy skóry.
  • Niektóre oparzenia mogą jednak osiągnąć drugi stopień, w którym nadmiernie wysoka temperatura uszkadza pierwszą warstwę skóry lub naskórka, a także drugą warstwę lub skórę właściwą.
  • Oparzenia trzeciego stopnia uszkadzają warstwę tłuszczu pod skórą i są na ogół bardziej dotkliwe. Mogą stanowić zagrożenie dla nerwów, powodując drętwienie dotkniętych miejsc. Do przyczyn tego typu oparzeń zalicza się źródła ciepła, takie jak ogień lub elektryczność ale także toksyczne chemikalia.

Powierzchowne oparzenia zwykle powodują zaczerwienienie i ból. Skóra może również wyglądać na opuchniętą, a na palcach lub dowolnej innej części ciała mogą powstać pęcherze.

W przypadku drobnych oparzeń należy zastosować pewne podstawowe środki pielęgnacyjne w domu. Istnieje kilka środków stosowanych miejscowo, które mogą pomóc uspokoić pieczenie, ból i obrzęk.

Powierzchowne oparzenie – pierwsza pomoc

Pierwszą rzeczą, która należy zrobić w przypadku powierzchownego oparzenia jest schłodzenie skóry. Aby to osiągnąć, musisz użyć zimnej wody, ale nie lodowatej, a w żadnym wypadku nie należy stosować lodu. Ekstremalne zimno może spowodować jeszcze większe uszkodzenie skóry. Idealnie będzie jeśli potrzymasz zranioną skórę pod bieżącą wodą przez kilka minut.

Po upewnieniu się, że zmiana jest powierzchowna, możesz delikatnie umyć obszar mydłem i wodą, aby dobrze go oczyścić. W przypadku pęcherzy bardzo ważne jest, aby ich nie rozerwać.

Krem na powierzchowne oparzenie
Zadbanie o właściwe oczyszczenie oparzenia wraz z zastosowaniem kremów regenerujących pomoże w ostatecznym gojeniu się skóry.

Pamiętaj, że otwarty pęcherz może ulec zainfekowaniu, co bardzo skomplikowałoby obrażenia. Uszkodzonej skóry nie należy przykrywać opatrunkami, które pozostawiają włókna, ponieważ mogą one przykleić się do oparzenia.

Klasyczne domowe środki, takie jak masło, pasta do zębów, olej lub białko jaja nie zawsze są zalecane. Można natomiast stosować specjalne kremy na oparzenia, a na rynku dostępnych jest wiele opcji.

Jeśli ból wywołany oparzeniem utrzymuje się, można go również złagodzić przyjmując środki przeciwbólowe takie jak na przykład paracetamol lub ibuprofen. Dzięki natychmiastowemu udzieleniu pierwszej pomocy podczas oparzenia skutecznie kontrolujemy ból i następstwa urazu.

Krem z aloesu

Aloes ma cudowne właściwości łagodzące podrażnienia, obrzęki i ból. Ponadto ma właściwości antybakteryjne.

Aloes na powierzchowne oparzenie
Zarówno sam, jak i w połączeniu z innymi roślinami, takimi jak nagietek, Aloes jest doskonałym naturalnym środkiem regenerującym spaloną skórę.

Jest to naturalna, bezpieczna i skuteczna opcja łagodzenia dyskomfortu spowodowanego drobnymi oparzeniami.

Krem z nagietka

Krem z nagietka jest również bardzo skutecznym naturalnym sposobem na złagodzenie podrażnień i obrzęków spowodowanych oparzeniami. Nie zawiera sztucznych barwników ani perfum.

Krem leczniczy na powierzchowne oparzenie

Leczniczy krem ​​do skóry jest bardzo silnym naturalnym lekarstwem i jednym z najlepiej sprzedających się, jeśli chodzi o leczenie powierzchownych oparzeń. Jest to maść, która nie powoduje pieczenia ani dyskomfortu, natychmiast przynosi skórze ulgę i pomaga jej się zregenerować.

Zazwyczaj tego rodzaju kremy są wytwarzane z olejków eterycznych i innych składników o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Mają również właściwości i regenerujące skórę. Działanie takiego kremu bardzo pozytywnie wpływa na skórę właściwą.

Na koniec należy pamiętać, że w przypadku poważniejszego poparzenia pacjent powinien zawsze zgłosić się po pomoc do przedstawiciela służby zdrowia. Pozwoli to ocenić stopień poparzenia i zapewni najbardziej odpowiednie leczenie w danym przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.