Rodzaje bólu głowy i ich leczenie

W tym artykule odkryjemy 4 rodzaje bólu głowy i ich odpowiednie metody leczenia, które z pewnością Cię zainteresują, jeśli cierpisz na tę dolegliwość.
Rodzaje bólu głowy i ich leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W tym artykule omówimy 4 rodzaje bólu głowy i ich odpowiednie leczenie. Na pewno będą interesujące dla osób cierpiących na silne bóle głowy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Skuteczne leczenie każdego rodzaju bólu głowy, który będziemy omawiać, będzie zależeć przede wszystkim od jego dokładnej diagnozy. Ale również należy wziąć pod uwagę pewne nawyki i środki, które pacjent może zastosować w celu zmniejszenia liczby nawrotów.

Wiedza na temat tego, jak rozróżniać poszczególne rodzaje bólu głowy pozwoli nam lepiej rozpoznawać to, co nazywamy „silnymi bólami głowy”. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych typach bólu głowy.

1. Migrena

Migrena jest jednym z pierwszych 4 rodzajów bólu głowy, który zwykle powoduje, że osoby cierpiące na nią są praktycznie wykluczone z życia w czasie dolegliwości bólowych.

Choroba ta ma dziedziczny charakter, to znaczy, że jeśli my na nią cierpimy, bardzo prawdopodobne jest, że ktoś w naszej rodzinie również ma migreny.

Różne rodzaje bólu głowy
Jeśli chodzi o rodzaje bólu głowy, migrena należy do tych, które powodują największe utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj bólu głowy, a zaraz po nim następuje napięciowy ból głowy, jak wskazali Yusta Izquierdo i inni autorzy w swoim artykule Ból głowy (II). Migrena.  Migrena charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Ból pojawia się w jednej części głowy i trwa około 3 dni.
  • Objaw zwykle objawia się jako wzmagające się pulsowanie, które zwiększa się podczas wykonywania niektórych ruchów. Ból migrenowy pojawia się na przykład przy pochylaniu się lub wstawaniu z miejsca po długim siedzeniu.
  • Nudności i wymioty zwykle towarzyszą bólowi głowy związanemu z migreną, jeśli choroba nie jest odpowiednio leczona.
  • Powstaje ekstremalna wrażliwość na światło lub hałas, więc jedynie całkowity odpoczynek, ciemność i cisza pomagają złagodzić dyskomfort.

Nawroty migreny mogą pojawić się z powodu menstruacji, stresu, spożycia niektórych pokarmów, przyjęcia niektórych leków lub przy zmianach klimatycznych.

Niestety migrena to choroba, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Ale dzięki odpowiedniemu leczeniu, ćwiczeniom fizycznym i kontrolowaniu stresu możesz zmniejszyć częstotliwość nawrotów.

2. Napięciowy bólu głowy

Tak zwany napięciowy rodzaj bólu głowy jest również znany, jako pierwotny ból głowy. W przeciwieństwie do migreny ból zwykle pojawia się w okolicy potylicznej głowy, okolicy szyjnej lub czoła. Intensywność jest umiarkowana i pacjent nie ma nudności ani wymiotów.

Napięciowy ból głowy nie jest również tak paraliżujący jak migrena. Osoba, która go doświadcza, może bowiem normalnie wykonywać codzienne zadania, a nawet ćwiczyć. Jednak ten rodzaj bólu głowy pojawia się jest znacznie częściej i zwykle trwa od jednego do siedmiu dni.

Przyczyny napięciowego bólu głowy związane są głównie z nadmiernym spożywaniem leków bez recepty. Jednak stres, odstawienie kofeiny lub bruksizm, czyli zgrzytanie zębami mogą również sprzyjać jego pojawieniu się. W wielu przypadkach ibuprofen pomaga znacznie zmniejszyć ból.

3. Przewlekły ból głowy

Podobnie jak poprzedni, jest to rodzaj pierwotnego bólu głowy, i zwykle powoduje go niewłaściwe i niekontrolowane zażywanie leków bez recepty.

Kobieta z bólem głowy
W przewlekłym stanie występuje ogólne złe samopoczucie, które trwa przez dużą część dnia.

Jedyną różnicą w stosunku do poprzedniego bólu głowy jest to, że występuje prawie codziennie. W rzeczywistości osoba cierpiąca na ten rodzaj bólu, odczuwa dolegliwość średnio przez 15 dni w ciągu każdego miesiąca.

W takim przypadku, zaleca się zaprzestanie nadużywania leków i rozpoczęcie leczenia przy pomocy, między innymi, leków przeciwdepresyjnych i zwiotczających mięśnie.

4. Klasterowy ból głowy

Ostatnim rodzajem bólu głowy jest klasterowy ból głowy, dawniej nazywany również bólem głowy Hortona. Chociaż niektóre jego objawy mogą powodować mylenie go z migreną, w rzeczywistości przedstawia jednak bardzo specyficzne symptomy, które pozwalaja go rozpoznać bezbłędnie:

  • Nie do zniesienia ból, który kumuluje się wokół jednego oka i po jednej stronie głowy.
  • Nos zatkany, czasami towarzyszy temu również katar. Ten objaw dotyczy tej samej strony głowy, w której zaczął się ból.
  • Opadanie powiek i obrzęk wokół chorego oka.
  • Blada skóra lub zaczerwienienie.

Klasterowy ból głowy trwa zwykle kilka minut, ale kilka nawrotów zwykle występuje tego samego dnia. Zwykle ból głowy pojawia się w nocy o tej samej porze. Powtarzanie się klasterowego bólu głowy zwykle trwa kilka tygodni.

Podobnie jak poprzednie rodzaje bólu głowy, również ta odmiana wymaga rozważenia specjalnego leczenia w celu utrzymania pod kontrolą nawrotów bólu. Jednak przy wielu okazjach można je pokonać za pomocą zwykłego ibuprofenu lub paracetamolu.

Czy masz jakieś objawy bólów głowy, o których wspomnieliśmy? Czy zdiagnozowano u Ciebie migrenę lub którykolwiek z wymienionych rodzajów bólu głowy?

Teraz, gdy znasz rodzaje bólu głowy, możesz je zidentyfikować. Nie zapominaj, że rodzaj leczenia powinien zawsze być przepisywany przez profesjonalistę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.