Kumkwat - zalety i różne sposoby przygotowania

Jeśli lubisz owoce cytrusowe, koniecznie spróbuj kumkwatu, owocu, który wyróżnia się wysoką jakością witamin i przeciwutleniaczy.
Kumkwat - zalety i różne sposoby przygotowania
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2022

Kumkwat to owoc wyróżniający się przede wszystkim zawartością witaminy C. Ten pierwiastek jest kluczem do osiągnięcia wewnętrznej homeostazy, co pozwala uniknąć rozwoju zarówno patologii infekcyjnych, jak i przewlekłych. Kumkwat znany jest również jako „chińska mandarynka” i jest jedynym owocem cytrusowym, który jemy ze skórką, co zapewnia znacznie wyższe spożycie flawonoidów i związków przeciwutleniających.

Zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że obecność owoców i warzyw w diecie jest zalecana przez niemal wszystkich ekspertów żywieniowych. Jednak z owocami należy zachować ostrożność. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia nie zaleca się spożywania więcej niż 2 lub 3 dziennie, ponieważ ich zawartość fruktozy może powodować zmiany w funkcjonowaniu wątroby.

Kumkwat – korzyści

Kumkwat.
Co ciekawe, skórka kumkwatu jest zjadana, a na dodatek jest słodsza od miąższu.

Przede wszystkim należy skomentować, że witamina C zawarta w kumkwatach poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, zarówno wrodzonego, jak i nabytego. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Ten pierwiastek zmniejszy ryzyko infekcji i zapewni lepszą kontrolę objawów w przypadku ich rozwoju. Dlatego konieczne jest zapewnienie, aby poziom był zawsze utrzymywany w optymalnych zakresach.

Z drugiej strony nie można nie wspomnieć o obecności błonnika wewnątrz kumkwatu. Ta substancja robi różnicę, gdy mówimy o zdrowiu jelit. Jest w stanie zwiększyć objętość bolusa kałowego. Spowoduje to większą stymulację mechanoreceptorów przewodu pokarmowego. W ten sposób będziesz mniej podatny na zaparcia, ponieważ przejście będzie płynniejsze. Potwierdza to badanie opublikowane w BMJ.

Do tego wszystkiego dochodzi efekt przeciwutleniający. Fitochemikalia są w stanie neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu. Wykazano, że efekt ten jest związany z mniejszą częstością występowania przewlekłych i złożonych patologii, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i różne rodzaje raka. Z tego powodu niezbędne jest zapewnienie ich stałej podaży.

Wreszcie ten owoc dostarcza kwas foliowy. Ten składnik odżywczy jest szczególnie ważny w czasie ciąży, ponieważ w tym czasie wymagania są zwiększone. Jeśli nie weźmiesz wystarczającej ilości, ryzyko wystąpienia zmian w rozwoju płodu wzrośnie, szczególnie na poziomie neurologicznym. Z tego powodu często zaleca się suplementację.

Kumkwat – w jakiej formie jeść?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kumkwat jest jedynym owocem cytrusowym spożywanym ze skórką. W tej części znajduje się słodki smak, choć z pewnymi kwaśnymi niuansami. Z drugiej strony miąższ jest gorzki. Normalne jest spłukanie ich trochę wodą w celu oczyszczenia ewentualnych zanieczyszczeń i zjedzenie ich w całości. Pozwalają na to ich niewielkie rozmiary. Istnieje jednak więcej opcji, aby się nimi cieszyć!

Na przykład można używać tych owoców jako dodatek do sałatek, a nawet koktajli. Można je również zmiażdżyć na soki. Można nawet znaleźć mrożone odmiany, które dobrze sprawdzają się w koktajlach, poprawiając ich właściwości organoleptyczne i gęstość odżywczą.

W niektórych miejscach służą do robienia dżemów, z charakterystycznym słodko-kwaśnym akcentem. Jednak ta ostatnia opcja nie jest najbardziej zalecana do regularnego spożywania, ponieważ zawartość cukru jest bardzo wysoka.

Aby zachować kumkwat, zawsze zaleca się chłodne i suche miejsce. Ważne jest, aby unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne, aby nie dojrzewały szybko i nie straciły właściwości organoleptycznych i odżywczych. Niektórzy ludzie wkładają je do lodówki, aby przedłużyć ich okres przydatności do spożycia, ale najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej. Można je też zamrozić, nawet jeśli zostały wcześniej pokrojone.

Kumkwat – zdrowy egzotyczny owoc

Jak już zauważyłeś, kumkwat to odmiana owoców cytrusowych z Chin, która ma wiele korzyści zdrowotnych, głównie dzięki zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy. Oba elementy są niezbędne w zapobieganiu przewlekłym i złożonym zaburzeniom, które zapobiegną pogorszeniu się samopoczucia z biegiem lat. Jednak aby osiągnąć ten cel, konieczne jest unikanie wszelkich niedoborów żywieniowych.

Na koniec nie zapominaj, że najlepiej zadbać o urozmaiconą konsumpcję owoców i warzyw. Każda z tych żywności zawiera różne rodzaje fitochemikaliów. Zapewnienie spożycia wszystkich z nich w różnych proporcjach jest niezbędne do utrzymania wewnętrznej homeostazy. To zrównoważy procesy oksydacyjne i zapalne, co jest kluczowe w zapobieganiu problemom w narządach naszego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
  • Tabbers MM, Benninga MA. Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ Clin Evid. 2015;2015:0303. Published 2015 Mar 10.
  • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.