Bakłażan – 10 właściwości zdrowotnych

Bakłażan przynosi organizmowi wiele cennych korzyści. Jest niskokaloryczny, więc doskonale sprawdza się jako składnik diet odchudzających. Ponadto, w naturalny sposób poprawia krążenie krwi oraz wykazuje silne właściwości przeciwutleniające.
Bakłażan – 10 właściwości zdrowotnych
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Bakłażan, znany również pod nazwą oberżyny, jest wartościowym źródłem wielu ważnych dla organizmu składników odżywczych. Jego wielką zaletą jest przede wszystkim niskokaloryczność i duża zawartość wody, co sprawia, że dietetycy uważają go za jeden z niezastąpionych elementów każdej diety odchudzającej.

Bakłażan posiada również wiele innych, cennych dla zdrowia właściwości: działa w profilaktyce chorób układu krążenia oraz – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów – zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek organizmu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega sekretne, lecznicze działanie bakłażanów. Odkryj wpływ tych warzyw na zdrowie i bez wahania włącz je do swojej codziennej diety. Korzyści z takiej decyzji z pewnością będą widoczne już po krótkim czasie.

1. Bakłażan pomaga chronić układ krążenia

Bakłażan jest bardzo cennym źródłem pierwiastków mineralnych, zwłaszcza potasu, czyli substancji, która w naturalny sposób pomaga ustabilizować tętno, zapobiega miażdżycy i wspomaga pracę całego układu sercowo-naczyniowego.

Innym cennym składnikiem tego warzywa są flawonoidy, czyli substancje, które znakomicie regulują poziom złego cholesterolu we krwi oraz stymulują produkcję dobrego, zdrowego cholesterolu.

Warto zaznaczyć, że zarówno potas, jak i flawonoidy są składnikami niezbędnymi do zachowania zdrowia oraz prawidłowych funkcji serca i naczyń krwionośnych.

Dzięki regularnemu spożywaniu bakłażanów wzmocnisz układ sercowo-naczyniowy i będziesz się cieszyć zdrowym sercem przez długie lata!

2. Zwalcza wolne rodniki

Dzięki ogromnej zawartości wolnych rodników, bakłażan jest warzywem-specjalistą od walki z wolnymi rodnikami. Doskonale chroni komórki organizmu oraz zapobiega ich przedwczesnemu starzeniu się.

Jednocześnie wykazuje silne właściwości oczyszczające, które w naturalny sposób wspomagają usuwanie toksyn i innych szkodliwych substancji przemiany materii.

tkanki mózgu a bakłażan w diecie

3. Poprawia funkcje mózgu

Zawarte w bakłażanie składniki odżywcze korzystnie wpływają na mózg: w naturalny sposób stymulują układ poznawczy oraz wzmacniają zdrowie psychiczne. Dieta bogata w bakłażany nie tylko pomaga wyeliminować toksyny z mózgu, lecz także zwiększa przepływ krwi do tego witalnego organu.

Co więcej, ciemnofioletowy bakłażan pomaga utrzymać dobą pamięć, ułatwia zapamiętywanie faktów oraz wspomaga analityczne zdolności mózgu. Warto więc regularnie jeść to warzywo, aby cieszyć się zdrowym i w pełni sprawnym mózgiem.

Sprawdź również nasz artykuł: Zapiekane bakłażany – 2 oryginalne przepisy

4. Pomaga zrzucić zbędną tkankę tłuszczową

Bakłażan jest niskokaloryczny. Zawiera także dużo błonnika pokarmowego, co czyni go wielkim sprzymierzeńcem dobrego trawienia i szczupłej sylwetki.

Jak już wspomnieliśmy, bakłażan składa się w większości z wody, dzięki czemu na długo dostarcza uczucia sytości. Jedząc bakłażany, unikniemy chęci podjadania niezdrowych, zarówno słonych, jak i słodkich, przekąsek między posiłkami.

bakłażan na redukcję tkanki tłuszczowej

5. Bakłażan zapobiega anemii

Jedną z podstawowych przyczyn anemii jest niedobór żelaza we krwi. Aby zapobiec tej dolegliwości, wzbogać swoją codzienną dietę o bakłażany, ponieważ są cennym źródłem żelaza. Dzięki nim skutecznie unikniesz niedokrwistości, a w razie problemu szybko ją zwalczysz.

Warto zaznaczyć również, że zawarte w bakłażanach składniki odgrywają istotną rolę w produkcji i rozwoju czerwonych komórek krwi oraz biorą czynny udział w procesach trawienia białek.

6. Poprawia wzrok

Naukowcy odkryli, że bakłażan zawiera substancje o nazwie antocyjany, czyli rozpuszczalny związek, który w naturalny sposób wspomaga ośrodkowy układ nerwowy organizmu. Zaleca się więc spożywanie bakłażanów w celu poprawienia wzroku, zapobiegania zaćmie oraz wzmocnienia zdrowia oczu.

bakłażan poprawia wzrok

7. Dba o zdrowie kości

Bakłażan jest źródłem związków fenolowych, które korzystnie wpływają na zdrowie kości. Włączając go do codziennej diety, poprawisz stan swoich kości: wzmocnisz je oraz skutecznie zapobiegniesz rozwojowi osteoporozy.

Jak wspomniano powyżej, bakłażan charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza i wapnia, czyli substancji odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowych i mocnych kości.

8. Bakłażan poprawia kondycję włosów

Mało kto z nas wie, że bakłażany zawierają sporą ilość witaminy B3, która znakomicie stymuluje porost włosów oraz wzmacnia i głęboko odżywia kosmyki.

Ponadto, w warzywie tym nie brakuje również witaminy A, która z kolei w naturalny sposób stymuluje produkcję łoju, dzięki czemu wspaniale nawilża włosy oraz zapobiega ich wypadaniu.

9. Zwalcza nadmierne gromadzenie się płynów w tkankach organizmu

Nadmierne zatrzymywanie płynów w organizmie może mieć wiele przyczyn. Bardzo często zjawisko to pojawia się w okresie miesiączki, menopauzy, ciąży lub wówczas, gdy organizm zmaga się z chorobami nerek bądź zaburzeniami w funkcjonowaniu układu krążenia.

W przypadku nadmiernej retencji płynów zaleca się regularne spożywanie wody bakłażanowej, która jest fantastycznym, naturalnym diuretykiem, czyli szybko i skutecznie odblokowuje układ limfatyczny oraz wspomaga wydalanie nagromadzonych w tkankach płynów.

Dolegliwość ta może być również spowodowana nadwagą lub otyłością. Jeśli chcesz zwalczyć retencję płynów w tkankach lub pozbyć się zbędnych kilogramów, pij codziennie wodę bakłażanową, a pozytywne rezultaty zauważysz już po kilku dniach kuracji.

10. Wspomaga leczenie oparzeń

Miąższ bakłażana wykazuje również silne, lecznicze właściwości w przypadku leczenia oparzeń. Wystarczy nałożyć na ranę (tak jak balsam) zmiażdżony miąższ tego warzywa.

Miąższ charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym oraz dba o zdrowie skóry, dzięki czemu pomaga zapobiec utworzeniu się nieestetycznej blizny.

dwa bakłażany

Bakłażan w codziennej diecie

Jak można zauważyć, bakłażany zawierają wiele cennych składników niezbędnych dla zdrowia organizmu. Często jednak nie mamy pomysłu na przygotowanie tego warzywa, dlatego poniżej prezentujemy Ci jeden z najprostszych przepisów!

Składniki
  • 1 średni bakłażan (160 g)
  • 1 litr wody
  • cytryna (100 g)
Sposób przygotowania
  • Dokładnie umyj bakłażana i pokrój go na plasterki.
  • Wyciśnij sok z cytryny.
  • Włóż plastry bakłażana do garnka z wodą i gotuj przez około 25 minut. Gotuj tak długo, aż bakłażan zmięknie i zmniejszy nieco swoją objętość.
  • Następnie zdejmij wywar z ognia i odstaw na około godzinę.
  • Przecedź wywar przez sitko i przelej do szklanego naczynia o ciemnych ściankach.
  • Dodaj sok z cytryny i dokładnie wymieszaj.

Popijaj wodę bakłażanową przez cały dzień!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilera-Otíz M, del Carmen Reza-Vargas M, Chew-Madinaveita RG, Meza-Velázquez JA. Propiedades funcionales de las antocianinas. Biotecnia 2011; 13 (2): 16-22.
  • García E, Hernández E, De Paula CD, Tatis HA. Caracterización bromatologíca de la berenjena (Solanum melongenaL.) en el Departamento de Córdoba. Temas Agrarios 2003; 8 (1): 27-32.
  • Rodríguez G. Ácido fólico y vitamina B12 en la nutrición humana. Revista Cubana de Alimentación y Nutrición 1998; 12 (2): 107-119.
  • Das S, Raychaudhuri U, Falchi M, Bertelli A, Braga PC, Das DK. Cardioprotective properties of raw and cooked eggplant (Solanum melongena L). Food Funct. 2011 Jul;2(7):395-9. doi: 10.1039/c1fo10048c. Epub 2011 Jun 10. PMID: 21894326.
  • Sukprasansap M, Sridonpai P, Phiboonchaiyanan PP. Eggplant fruits protect against DNA damage and mutations. Mutat Res. 2019 Jan;813:39-45. doi: 10.1016/j.mrfmmm.2018.12.004. Epub 2018 Dec 21. PMID: 30594791.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.