Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest zaburzeniem widzenia, które charakteryzuje się postępującym niszczeniem widzenia centralnego i ostrego. To sprawia, że coraz trudniej jest dostrzegać drobne szczegóły i utrzymywać normalny proces czytania.
W takim przypadku chodzi o zwyrodnienie plamki żółtej związanym z wiekiem (AMD lub SMD), ponieważ ta patologia występuje znacznie częściej u osób w wieku powyżej 50 lat. Zwykle postępuje powoli, choć w niektórych przypadkach zaburzenie rozwija się dość szybko.
Obecnie prowadzi się różne badania w celu skorygowania zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Poczyniono również postępy w zrozumieniu genetycznego podłoża tej choroby. Istnieją również obiecujące badania dotyczące przeszczepu zdrowych komórek w celu rozwiązania tego problemu.
Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem?
W szczególności zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to problem, który dotyczy siatkówki oka. Ta tkanka, która znajduje się w tylnej części oka, wykazuje szczególną wrażliwość na światło. Siatkówka ma za zadanie przekształcanie światła i obrazów w impulsy elektryczne przekazywane do mózgu.
Plamka żółta znajduje się w centrum siatkówki. Jest to żółta plama, której funkcją jest uchwycenie najdrobniejszych szczegółów wizji. Kiedy dochodzi do zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, widzenie centralne pogarsza się, ale widzenie obwodowe zostaje zachowane.
Choroba ta występuje częściej u osób uzależnionych od tytoniu i / lub z nadwagą. Dotyczy również osób z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu lub cukrzycą.
Zobacz także: Poprawa wzroku – spożywaj te 4 produkty
Rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej
Istnieją dwa rodzaje zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem: mokre i suche. Mokre zwyrodnienie plamki występuje, gdy naczynia krwionośne rosną w nienormalny sposób pod siatkówką. Takie naczynia są bardzo delikatne i mają tendencję do krwawienia i wydzielania płynów.
Wszystko to powoduje, że plamka żółta unosi się ze swojego normalnego miejsca. Powoduje to uszkodzenie plamki, pociągając za sobą jej szybkie zużycie. Typ mokry tego zaburzenia jest najpoważniejszym zwyrodnieniem plamki żółtej. Jednym z pierwszych objawów jest widzenie linii prostych tak, jakby były faliste.
Tymczasem sucha degeneracja plamki żółtej jest najczęstszą postacią tej patologii. Występuje, gdy komórki plamki wrażliwe na światło ulegają zniszczeniu. Widzenie staje się mętne i coraz trudniej jest utrzymać widzenie centralne. Ten typ zaburzenia na ogól rozwija się w trzech etapach:
- Wczesne zwyrodnienie plamki żółtej. Przede wszystkim, na tym etapie osoba nie odczuwa jeszcze żadnych objawów. Jednak podczas badania siatkówki widać pod nią druzy, czyli zespoły drobnych kryształów albo żółte osady.
- Pośrednie zwyrodnienie plamki żółtej. Na tym etapie pacjent ma wiele druz lub, w każdym razie, jedną dużą druzę. Może również odczuwać niewyraźne widzenie lub większą potrzebę światła do czytania.
- Zaawansowana degeneracja plamki żółtej. Wreszcie, na etapie zaawansowanym istnieje wiele druz, a także obserwuje się zniszczenie komórek i tkanek w środkowej części siatkówki. Centralne widzenie jest nieprzejrzyste i niewyraźne. Ponadto występują trudności w czytaniu a także w rozpoznawaniu twarzy.
Przeczytaj również: Zdrowy wzrok – 10 produktów na prawidłowe widzenie
Co powoduje zwyrodnienie plamki żółtej
Przyczyna zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem nie została jeszcze dobrze wyjaśniona. Oczywiście ma to związek z naturalnym niszczeniem organizmu, związanym z upływem czasu. Poza tym nie ma zbyt wielu informacji na temat źródeł tej choroby.
Wiadomo jednak, że istnieją czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Są to głównie:
- Wcześniejsze przypadki zwyrodnienia plamki żółtej w rodzinie
- Palenie
- Czynniki związane ze sposobem odżywiania, takie jak dieta bogata w tłuszcz.
- Fakt przynależności do rasy białej.
- Fakt bycia kobietą.
Diagnoza i rokowanie
Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej wykrywa się poprzez badanie okulistyczne. Zazwyczaj takie badanie obejmuje następujące testy:
- Badanie ostrości wzroku. Inaczej mówiąc chodzi o pomiar widzenia na różnych odległościach.
- Tonometria. To badanie mierzy ciśnienie wewnątrz oka za pomocą specjalnego urządzenia.
- Badanie z rozszerzeniem źrenicy. Do oczu aplikuje się specjalne krople w celu rozszerzenia źrenicy. Siatkówka i nerw wzrokowy są następnie badane za pomocą soczewki powiększającej.
- «Siatka Amslera«. Jest to badanie wzroku z użyciem siatki podobnej do szachownicy. Pacjent jest proszony o zakrycie jednego oka i zatrzymanie wzroku na czarnej plamie znajdującej się na środku siatki. Następnie należy powtórzyć to samo ćwiczenie drugim okiem.
Prognozy dotyczące suchego zwyrodnienia plamki żółtej są na ogół pozytywne. Często stopień utraty wzroku nie osiąga poziomu niepełnosprawności. Natomiast jeśli chodzi o w mokre zwyrodnienie plamki mokrej, może doprowadzić do poważnej utraty wzroku. W takim przypadku nie będzie możliwe wykonywanie czynności wymagających wizualizacji drobnych szczegółów.
Na koniec zachęta! Jeśli zauważysz u siebie niektóre z wymienionych objawów, nie zwlekaj, by udać do specjalisty i rozpocząć najbardziej odpowiednie leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mitchell, P., Liew, G., Gopinath, B., & Wong, T. Y. (2018). Age-related macular degeneration. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)31550-2
- Penfold, P. L., & Provis, J. M. (2005). Macular degeneration. Macular Degeneration. https://doi.org/10.1007/b138399
- Coleman, H. R., Chan, C. C., Ferris, F. L., & Chew, E. Y. (2008). Age-related macular degeneration. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(08)61759-6
- Brandl, C., Stark, K. J., Wintergerst, M., Heinemann, M., Heid, I. M., & Finger, R. P. (2016). Epidemiology of age-related macular degeneration. Ophthalmologe. https://doi.org/10.1007/s00347-016-0341-6
- Ambati, J., & Fowler, B. J. (2012). Mechanisms of age-related macular degeneration. Neuron. https://doi.org/10.1016/j.neuron.2012.06.018