Odklejenie siatkówki - czym jest, dlaczego powstaje i jak mu zapobiec

Choć odklejenie siatkówki może wynikać po prostu z wieku, warto wiedzieć, że możemy do pewnego stopnia mu zapobiec. Aby to zrobić, ważne jest odpowiednio zadbać o nasze oczy i starać się wykonywać regularne badania u okulisty.
Odklejenie siatkówki - czym jest, dlaczego powstaje i jak mu zapobiec
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odklejenie siatkówki oka to poważna sytuacja. Jeżeli się nam przydarzy, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, aby uniknąć jakichkolwiek nieodwracalnych zmian w naszym wzroku i kondycji oczu.

Odklejenie siatkówki pojawia się, gdy zewnętrzna jej powłoka zaczyna się oddzielać od swojej głębszej warstwy. Dzieje się tak, ponieważ przedostaje się tam płyn wypełniający oko.

Jeżeli pojawi się u Ciebie odklejenie siatkówki, jak najszybciej musisz udać się do lekarza okulisty, który wykona odpowiednie badania. Tylko specjalista bowiem jest w stanie postawić trafną diagnozę, stwierdzić, czy jest możliwe cofnięcie efektów dolegliwości oraz w razie potrzeby zastosować odpowiednie strategie.

Odklejenie siatkówki – przyczyny

Mając już ogólne pojęcie na temat tego, na czym polega odklejenie siatkówki oka, przyjrzyjmy się przyczynom tej dolegliwości. Pozwól, że przedstawimy Ci kilka z nich, aby możliwe było podjęcie odpowiednich kroków w celu podjęcia kroków zapobiegawczych.

1. Choroby i skłonności rodzinne

Istnieje wiele czynników wewnętrznych, które mogą przyczyniać się do tego, że pojawi się odklejenie siatkówki. Najważniejszy z nich jest związany z historią chorób w rodzinie.

Sprzęt medyczny na stole

Ryzyko zwiększa się, jeżeli Ty lub ktoś z najbliższej rodziny cierpicie na poniższe dolegliwości. Powinny one skłonić Cię do częstszych wizyt u lekarza okulisty:

  • Cukrzyca
  • Choroba miażdżycowa
  • Krótkowzroczność

Oczywiście, choroby te nie oznaczają, że z całą pewnością pojawi się u Ciebie odklejenie siatkówki. Po prostu powinny skłonić Cię do czujności, ponieważ stanowią czynnik ryzyka.

2. Urazy

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że urazy oka i uderzenia w oczy są niebezpieczne. Często jednak nie uświadamiamy sobie z tego, jak bardzo. Co ciekawe, zarejestrowano więcej przypadków odklejenia siatkówki z powodu uderzenia lub urazu, niż tych, których przyczyną jest choroba.

Powstałe wskutek urazu wewnętrzne krwawienie może wywołać ciśnienie w gałce ocznej. To z kolei, wywierając nacisk na siatkówkę, doprowadza do jej odklejenia się.

Wszystko to może się zdarzyć również, jeśli pojawił się u nas guz umiejscowiony w okolicach oka. Na szczęście, okoliczności takie występują niezwykle rzadko.

Może zechcesz również przeczytać: Oczy – Poznaj 5 problemów zdrowotnych

Jak wykryć odklejenie siatkówki?

Najskuteczniejszym sposobem stwierdzenia, że nastąpiło odklejenie siatkówki jest wykonanie badania u lekarza okulisty. Pomoże to z dużą dokładnością określić stan zdrowia oczu.

  • Badanie u osób nie cierpiących na choroby oczy powinno się wykonywać raz na rok lub raz na dwa lata.
  • Jeżeli występuje wada wzroku, częstotliwość badań kontrolnych określa lekarz okulista.

Okazuje się jednak, że istnieją pewne sygnały świadczące o tym, że wystąpiło odklejenie siatkówki i że należy jak najszybciej wykonać badanie medyczne.

Oczy

Niekoniecznie muszą u Ciebie wystąpić wszystkie te objawy. Jeżeli pojawi się chociaż kilka z nich, już należy zgłosić się do lekarza okulisty:

  • Ciemne plamki. To normalne, że w pewnym wieku pojawiają się ciemne, “pływające plamki”. Są one spowodowane niewielkimi dziurkami w naszej siatkówce. Występują one u wszystkich. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli pojawiły się nagle lub są nienaturalnie duże.
  • Migoczące światło. Zjawisko to stanowi efekt płynów znajdujących się w oku. Rozbłyski światła są ciągłe i przeszkadzają w dostrzeganiu przedmiotów znajdujących się dalej.
  • Ciemne cienie przed oczami. Jeżeli Twoja siatkówka jest zniszczona, nie będziesz w stanie dobrze widzieć. Dlatego też pojawi się u Ciebie przemożne uczucie, że jakieś ciało stałe zaburza Twoje wyraźne widzenie.
  • Zamazane widzenie: Objawia się w formie utrudnionego dostrzegania szczegółów przedmiotów znajdujących się zarówno daleko jak i blisko.

Odklejenie siatkówki – jak mu zapobiegać?

W przeciwieństwie do innych problemów ze wzrokiem, odklejenie siatkówki nie jest zjawiskiem, któremu można z dużą skutecznością zapobiec. Spore znaczenie ma kwestia ostrożności i ogólnie ujętego dbania o siebie oraz utrzymywania zdrowych nawyków na co dzień.

Kobieta leży z kompresem na głowie

Najlepszą formą zapobiegania jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Jeżeli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek objawy lub czynniki ryzyka spośród tych, które wymieniliśmy, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Musisz koniecznie dbać o swoje oczy i w miarę możliwości unikać uderzeń w głowę oraz urazów w okolicach oczu. Gdy angażujesz się w zajęcia takie jak ogrodnictwo, naprawy, sport czy inne aktywności narażające oczy, postaraj się korzystać z okularów ochronnych bądź innych zalecanych środków ochrony.

Koniecznie zobacz też artykuł: Zdrowe nawyki, które zabiorą 5 minut!

Możliwe formy leczenia

Obecnie istnieją dwa rodzaje leczenia mającego na celu wyleczenie, gdy pojawi się odklejenie siatkówki. Oba obejmuję operację i leczenie ambulatoryjne wymagające znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Można je przeprowadzić bez większego ryzyka dla zdrowia pacjenta.

Jedną z opcji jest operacja z użyciem lasera. Przy jej pomocy odszukuje się miejsca, w których nastąpiło odklejenie siatkówki, a następnie przypala się je za pomocą lasera. Zamyka to miejsca, w których przecieka płyn i przyśpiesza proces gojenia się.

Druga metoda leczenia to kriosonda. Proces jest bardzo podobny do wcześniej opisanego, z tym że w tym przypadku miejsce przecieku płynu zamraża się. Choć metody te mogą brzmieć na bardzo inwazyjne, prawda jest taka, że żadna z nich nie stanowi większego ryzyka dla Twojego wzroku. Zabieg obejmuje bowiem jedynie niewielkie obszary ciała.

Gdy jedna z wymienionych procedur zostanie już zrealizowana, wzrok natychmiast się poprawia, a całkowite wyleczenie następuje po okresie około 6 miesięcy.

Jedynym powodem, dla którego wyleczenie mogłoby nie nastąpić jest późne wykrycie choroby bądź historia podobnych zabiegów chirurgicznych w przeszłości.

Dlatego też to takie ważne, aby regularnie sprawdzać kondycję naszych oczu u okulisty. Odpowiednio dobrane badania pomogą nam uniknąć późniejszych powikłań.

Zawsze dbaj o swoje oczy

Wiemy dobrze, że odpowiednie zadbanie o ciało i o zdrowie wymaga z naszej strony wysiłku i nakładu pracy. Czasami wydaje nam się, że nie stać nas na takie poświęcenia. Jeżeli jednak nie zadbamy to w porę, może to przynieść nam przykre konsekwencje.

Jest to stwierdzenie szczególnie prawdziwe w przypadku dbania o oczy. Pomyśl, że wzrok jest Ci niezbędny, jeśli chcesz wykonywać swoje codzienne zajęcia bez przeszkód. Naprawdę warto zadbać o oczy.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.