Odklejenie siatkówki - czym jest, dlaczego powstaje i jak mu zapobiec

Choć odklejenie siatkówki może wynikać po prostu z wieku, warto wiedzieć, że możemy do pewnego stopnia mu zapobiec. Aby to zrobić, ważne jest odpowiednio zadbać o nasze oczy i starać się wykonywać regularne badania u okulisty.
Odklejenie siatkówki - czym jest, dlaczego powstaje i jak mu zapobiec
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odklejenie siatkówki oka to poważna sytuacja. Jeżeli się nam przydarzy, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, aby uniknąć jakichkolwiek nieodwracalnych zmian w naszym wzroku i kondycji oczu.

Odklejenie siatkówki pojawia się, gdy zewnętrzna jej powłoka zaczyna się oddzielać od swojej głębszej warstwy. Dzieje się tak, ponieważ przedostaje się tam płyn wypełniający oko.

Jeżeli pojawi się u Ciebie odklejenie siatkówki, jak najszybciej musisz udać się do lekarza okulisty, który wykona odpowiednie badania. Tylko specjalista bowiem jest w stanie postawić trafną diagnozę, stwierdzić, czy jest możliwe cofnięcie efektów dolegliwości oraz w razie potrzeby zastosować odpowiednie strategie.

Odklejenie siatkówki – przyczyny

Mając już ogólne pojęcie na temat tego, na czym polega odklejenie siatkówki oka, przyjrzyjmy się przyczynom tej dolegliwości. Pozwól, że przedstawimy Ci kilka z nich, aby możliwe było podjęcie odpowiednich kroków w celu podjęcia kroków zapobiegawczych.

1. Choroby i skłonności rodzinne

Istnieje wiele czynników wewnętrznych, które mogą przyczyniać się do tego, że pojawi się odklejenie siatkówki. Najważniejszy z nich jest związany z historią chorób w rodzinie.

Sprzęt medyczny na stole

Ryzyko zwiększa się, jeżeli Ty lub ktoś z najbliższej rodziny cierpicie na poniższe dolegliwości. Powinny one skłonić Cię do częstszych wizyt u lekarza okulisty:

  • Cukrzyca
  • Choroba miażdżycowa
  • Krótkowzroczność

Oczywiście, choroby te nie oznaczają, że z całą pewnością pojawi się u Ciebie odklejenie siatkówki. Po prostu powinny skłonić Cię do czujności, ponieważ stanowią czynnik ryzyka.

2. Urazy

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że urazy oka i uderzenia w oczy są niebezpieczne. Często jednak nie uświadamiamy sobie z tego, jak bardzo. Co ciekawe, zarejestrowano więcej przypadków odklejenia siatkówki z powodu uderzenia lub urazu, niż tych, których przyczyną jest choroba.

Powstałe wskutek urazu wewnętrzne krwawienie może wywołać ciśnienie w gałce ocznej. To z kolei, wywierając nacisk na siatkówkę, doprowadza do jej odklejenia się.

Wszystko to może się zdarzyć również, jeśli pojawił się u nas guz umiejscowiony w okolicach oka. Na szczęście, okoliczności takie występują niezwykle rzadko.

Może zechcesz również przeczytać: Oczy – Poznaj 5 problemów zdrowotnych

Jak wykryć odklejenie siatkówki?

Najskuteczniejszym sposobem stwierdzenia, że nastąpiło odklejenie siatkówki jest wykonanie badania u lekarza okulisty. Pomoże to z dużą dokładnością określić stan zdrowia oczu.

  • Badanie u osób nie cierpiących na choroby oczy powinno się wykonywać raz na rok lub raz na dwa lata.
  • Jeżeli występuje wada wzroku, częstotliwość badań kontrolnych określa lekarz okulista.

Okazuje się jednak, że istnieją pewne sygnały świadczące o tym, że wystąpiło odklejenie siatkówki i że należy jak najszybciej wykonać badanie medyczne.

Oczy

Niekoniecznie muszą u Ciebie wystąpić wszystkie te objawy. Jeżeli pojawi się chociaż kilka z nich, już należy zgłosić się do lekarza okulisty:

  • Ciemne plamki. To normalne, że w pewnym wieku pojawiają się ciemne, “pływające plamki”. Są one spowodowane niewielkimi dziurkami w naszej siatkówce. Występują one u wszystkich. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli pojawiły się nagle lub są nienaturalnie duże.
  • Migoczące światło. Zjawisko to stanowi efekt płynów znajdujących się w oku. Rozbłyski światła są ciągłe i przeszkadzają w dostrzeganiu przedmiotów znajdujących się dalej.
  • Ciemne cienie przed oczami. Jeżeli Twoja siatkówka jest zniszczona, nie będziesz w stanie dobrze widzieć. Dlatego też pojawi się u Ciebie przemożne uczucie, że jakieś ciało stałe zaburza Twoje wyraźne widzenie.
  • Zamazane widzenie: Objawia się w formie utrudnionego dostrzegania szczegółów przedmiotów znajdujących się zarówno daleko jak i blisko.

Odklejenie siatkówki – jak mu zapobiegać?

W przeciwieństwie do innych problemów ze wzrokiem, odklejenie siatkówki nie jest zjawiskiem, któremu można z dużą skutecznością zapobiec. Spore znaczenie ma kwestia ostrożności i ogólnie ujętego dbania o siebie oraz utrzymywania zdrowych nawyków na co dzień.

Kobieta leży z kompresem na głowie

Najlepszą formą zapobiegania jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Jeżeli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek objawy lub czynniki ryzyka spośród tych, które wymieniliśmy, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Musisz koniecznie dbać o swoje oczy i w miarę możliwości unikać uderzeń w głowę oraz urazów w okolicach oczu. Gdy angażujesz się w zajęcia takie jak ogrodnictwo, naprawy, sport czy inne aktywności narażające oczy, postaraj się korzystać z okularów ochronnych bądź innych zalecanych środków ochrony.

Koniecznie zobacz też artykuł: Zdrowe nawyki, które zabiorą 5 minut!

Możliwe formy leczenia

Obecnie istnieją dwa rodzaje leczenia mającego na celu wyleczenie, gdy pojawi się odklejenie siatkówki. Oba obejmuję operację i leczenie ambulatoryjne wymagające znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Można je przeprowadzić bez większego ryzyka dla zdrowia pacjenta.

Jedną z opcji jest operacja z użyciem lasera. Przy jej pomocy odszukuje się miejsca, w których nastąpiło odklejenie siatkówki, a następnie przypala się je za pomocą lasera. Zamyka to miejsca, w których przecieka płyn i przyśpiesza proces gojenia się.

Druga metoda leczenia to kriosonda. Proces jest bardzo podobny do wcześniej opisanego, z tym że w tym przypadku miejsce przecieku płynu zamraża się. Choć metody te mogą brzmieć na bardzo inwazyjne, prawda jest taka, że żadna z nich nie stanowi większego ryzyka dla Twojego wzroku. Zabieg obejmuje bowiem jedynie niewielkie obszary ciała.

Gdy jedna z wymienionych procedur zostanie już zrealizowana, wzrok natychmiast się poprawia, a całkowite wyleczenie następuje po okresie około 6 miesięcy.

Jedynym powodem, dla którego wyleczenie mogłoby nie nastąpić jest późne wykrycie choroby bądź historia podobnych zabiegów chirurgicznych w przeszłości.

Dlatego też to takie ważne, aby regularnie sprawdzać kondycję naszych oczu u okulisty. Odpowiednio dobrane badania pomogą nam uniknąć późniejszych powikłań.

Zawsze dbaj o swoje oczy

Wiemy dobrze, że odpowiednie zadbanie o ciało i o zdrowie wymaga z naszej strony wysiłku i nakładu pracy. Czasami wydaje nam się, że nie stać nas na takie poświęcenia. Jeżeli jednak nie zadbamy to w porę, może to przynieść nam przykre konsekwencje.

Jest to stwierdzenie szczególnie prawdziwe w przypadku dbania o oczy. Pomyśl, że wzrok jest Ci niezbędny, jeśli chcesz wykonywać swoje codzienne zajęcia bez przeszkód. Naprawdę warto zadbać o oczy.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com

To może Cię zainteresować ...
Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Te rogówki hydrożelowe mogą przywracać wzrok!

Rogówki hydrożelowe mogą być nadzieją dla milionów niewidomych osób. Można je wyhodować w warunkach laboratoryjnych, a do tego nie ma ryzyka odrzuc...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.