Zdrowe nawyki, które zabiorą 5 minut!

Włączanie zdrowych nawyków do naszej codziennej rutyny zapewni nam lepsze samopoczucie oraz więcej energii, aby stawić czoła dniu ze świeżym zapałem.

Za każdym razem kiedy słyszymy hasło „zdrowe nawyki„, zwykle pierwsze co przychodzi nam do głowy to żmudne zajęcia typu bieganie, ograniczenie jedzenia lub wczesne wstawanie.

Prowadzenie zdrowszego trybu życia wcale nie oznacza, że musisz cierpieć, rezygnować z przyjemności lub wprowadzać drastyczne zmiany. Wszystko co to oznacza to po prostu bycie świadomym, że musimy robić wszystko, by czuć się lepiej.

Co więcej, możesz być zaskoczony, że czasami małe zmiany ciągną za sobą wielkie wewnętrzne przeobrażenia zdolne zapewnić nam lepsze samopoczucie i równowagę emocjonalną. Dziś proponujemy coś bardzo prostego: staraj się wdrożyć do swojego życia poniższe zdrowe nawyki, które zabiorą tylko 5 minut z Twojej codziennej rutyny.

W zamian otrzymasz znacznie więcej!

1. Zdrowe nawyki: owoc na śniadanie

Czasami nie mamy czasu lub po prostu chcemy przekąsić coś na słodko, jak na przykład kawa z pączkiem, i wybiegamy z domu.

 • Jednak to nie wystarczy, prawdopodobnie, już za pół godziny odczujesz głód i w dodatku rozboli Cię głowa. A więc, nie wątp w to, że pierwszym zdrowym nawykiem będzie włączenie do swojego śniadania owocu.
 • Owoce są bogate w fitochemikalia, substancje odżywcze, witaminy, błonnik…i są sycące. A więc nie wahaj się i zjedz codziennie jabłko, gruszkę, winogrona lub jakikolwiek inny owoc sezonowy.

2. Pozytywnie zaplanuj swój dzień

Kiedy budzimy się rano pierwsza rzecz jaka przychodzi nam do głowy stos naszych obowiązków: muszę zrobić to, kupić tamto, wysłać coś, załatwić coś…

Wszyscy wiemy, że obowiązki są częścią naszej codziennej rutyny i musimy je dobrze zaplanować, ale powinniśmy pomyśleć również o nas samych. Zasługujemy na:

 • kilkugodzinny odpoczynek pod koniec dnia.
 • spokój i relaks w jakimś momencie dnia.

Zatem pamiętaj: postaraj się zaplanować swój dzień zachowując równowagę między obowiązkami a Twoimi osobistymi potrzebami.

nogi na księżycu

3. Pięć minut rozciągania

Znajdź w ciągu dnia chwilę na 5-minutowe rozciąganie. To najmniejsza inwestycja czasowa, którą Twoje ciało szczególnie doceni.

Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami.

 • Obracaj powoli głowę, najpierw w jedną stronę, później w przeciwną.
 • Następnie podnieś jedno ramię i wykonuj nim małe obroty. Zrób to samo z drugim ramieniem.

Łatwe i przyjemne.

4. Ruszaj się przez 5 minut

Twoje ciało potrzebuje ruchu. Być może myślisz „ale ja cały dzień coś robię!”.

Jednak nasze ciało potrzebują ćwiczeń fizycznych: bycie na nogach cały dzień lub wyjście na zakupy, wcale nie zaspokaja potrzeby prawdziwego ruchu.

 • Wchodź po schodach.
 • Szybko maszeruj.
 • Tańcz przez 5 minut.

5. Jeden zdrowy zakup na dzień

To jeden z najlepszych nawyków, na jakie możesz sobie pozwolić każdego dnia. Codziennie kupuj coś zdrowego. Te nawyki pomogą Ci krok po kroku zrozumieć, że musisz jadać lepiej, zdrowiej.

 • Zamiast białego chleba, kup pełnoziarniste ciemne pieczywo.
 • Zamiast napoju gazowanego, kup butelkę wody mineralnej.
 • Jeżeli lubisz słodycze, kup owoc.
 • Kiedy wracasz do domu zobacz czy mijasz jakiś sklep z żywnością organiczną. Kup warzywa i owoce, które są wyhodowane w zdrowszy sposób.

6. Zrób sobie niespodziankę, rozpieszczaj się

Być może jesteś również osobą, która lubi dbać o innych. Zawsze wracasz do domu z niespodzianką dla dziecka lub drugiej połowy.

To zdrowe i szlachetne nawyki, lecz tylko pomyśl przez chwilę…Kiedy ostatnio rozpieściłeś samego siebie? Wszystko czego potrzebujesz to zaledwie 5 minut z życia.

 • Kup coś drobnego, co sprawia Ci przyjemność i czyni szczęśliwym: książkę, sukienkę, płytę CD.
 • Zaproś się na lody, drinka lub filiżankę kawy w swoim ulubionym miejscu.
 • Zdejmij buty i idź na spacer po plaży. Pozwól swoim stopom poczuć ciepło piasku i chłód morza.
Dziewczyna na kawie

7. Praktykuj asertywność: mów to, co myślisz

Być może o tym nie wiesz, ale zdrowe nawyki odnoszą się również do naszego charakteru – codziennie możemy praktykować bycie szczerym, mówić prawdę oraz wyznaczyć granice, które uchronią nas przed samolubnymi ludźmi i negatywną energią.

Powoli zdasz sobie sprawę, że to co jest korzystne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia jest zgodne z tym co czujesz, myślisz i robisz.

8. Przytul kogoś, kogo kochasz

Ta porada tak dobrze wpłynie na Twoje zdrowie, że nie krępuj się przytulać kogoś dłużej niż 5 minut.

Nie ma powodu, żebyś tego nie robił. Uścisk wzmacnia więzi, łagodzi stres, przyczynia się do lepszego samopoczucia oraz poprawia poczucie własnej wartości.

objęcie

9. 5-minutowy gorący prysznic

Nie ma lepszego sposobu na zakończenie dnia niż 5 minut pod gorącym prysznicem – pozbędzie się toksyn, odpręży mięśnie i zniweluje napięcie, pozwalając odetchnąć po ciężkim dniu.

Jak widzisz, nietrudno jest wcielić powyższe nawyki w życie. Jest tylko jeden warunek: ochota i pragnienie lepszego samopoczucia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE