Wnuki to światło i szczęście dla ich dziadków
Wnuki zazwyczaj sądzą, że dziadkowie już dawno przeżyli okres bycia rodzicem i nieustannej edukacji. Ale niezależnie od różnicy wieku tworzą wspólnie więź, stając się dla dziadków światłem i źródłem szczęścia.
Zadaniem dziadków jest zaszczepienie wartości i dziedzictwa emocjonalnego w swoich wnukach, co pozwoli im stać się lepszymi ludźmi w późniejszym życiu. Wnuki tworzą nową generację, która dostarcza radości i nadziei dla każdego z członków rodziny.
Dla dziadków ten związek jest czymś wyjątkowym i odgrywa niezwykle istotną rolę dla obu stron.
Przeczytaj także: Dziadkowie – emocjonalne dziedzictwo pokoleń
Pomyślmy o czymś ważnym: dzisiaj nazywamy tych ludzi “dziadkami”, podczas gdy są oni tak naprawdę wciąż jeszcze bardzo aktywni, niezależni i młodzi duchem. Oni wciąż potrafią cieszyć się życiem z dnia na dzień i zajmować się wnukami w sposób zupełni inni, niż rodzice.
Przeprowadzono do tej pory niezliczone badania, których celem było sprawdzenie, czy dziadkowie są również odpowiedzialni za odpowiednie wychowywanie dzieci.
I chociaż prawdą jest, że w dzisiejszym społeczeństwie wszyscy pełnimy rolę wychowawczą, to jednak rola dziadków w rodzinie jest o wiele bardziej rozbudowana od tego, co powszechnie o niej sądzimy. Przyjrzyjmy się zatem temu zagadnieniu z bliska.
Dziadkowie i wnuki: rola w zapewnieniu wzajemnego dobrego samopoczucie
Ojcowie i matki są tymi osobami, które tworzą zasady i decydują o tym, co jest dopuszczalne, a co nie dla tych, których zadaniem jest słuchać oraz uczyć się – czyli po prostu dzieci.
Ale jeśli w rodzinie istnieją także dziadkowie, to występują w niej zarazem pewne cechy szczególne, o których naprawdę warto wiedzieć.
- Dziadkowie mają bogate doświadczenie związane z tym konkretnym etapem w życiu, bo zanim zostali dziadkami, najpierw byli przecież rodzicami. Oni sami także ustalali zasady i egzekwowali je po swojemu.
- Teraz jednak nie zamierzają lub nie chcą być już tak surowi, jak kiedyś, ani decydować na własną rękę, jakie zachowania są dopuszczalne, a czego nie można robić.
- Dziadkowie i wnuki ogólnie rzecz biorąc potrafią opracować metody wzajemnej komunikacji bez użycia słów. Składają się one ze znanych tylko im gestów i symboliki. Są one pełne wzajemnego zrozumienia, uśmiechów, wskazówek i umów….
- Całość potrafi zapewnić odpowiednio komfortowe samopoczucie psychiczne, z którego obie strony mogą czerpać korzyści.
- Regularna komunikacja między wnukami i dziadkami skutecznie potrafi zwalczyć stany depresji i smutku. Oferuje ona dziadkom nowe, atrakcyjne dla nich obowiązki, natomiast wnuki uczą się dostrzegać rzeczy, których ich ojciec i matka nie potrafią im zapewnić.
Rozumiemy również, że nie wszyscy dziadkowie są równi, a także to, że nie zawsze są oni w stanie stworzyć tak głębokie i intensywne relacje z wnukami.
Często mówi się, że ludzie starzeją się tak samo, jak żyli, a jeśli nie uda im się pokonać pewnych rzeczy, może się zdarzyć, że osiągną oni sędziwy wiek pełni frustracji i negatywnych uczuć.
To właśnie dlatego, rodzice muszą samodzielnie zdecydować, jak często ich dzieci będą kontaktować się ze swoimi dziadkami i czy te wzajemne kontakty będą korzystne dla ich pociech.
Niezależnie od podjętej decyzji warto mieć na uwadze, że na ogół jest to jeden z najbardziej zdumiewających rodzajów wzajemnych więzi, które istnieją w społeczeństwie.
Dziadkowie i wnuki: niekończąca się więź
Każdego kolejnego dnia wsparcie ze strony dziadków stanowi nieocenioną pomoc i ulgę dla rodziców. Odpowiedzialność spadająca na dziadków nie jest niczym nowym – wiele pokoleń przed nimi przejęło na siebie część tego trudnego zadania, jakie stanowi opieka i zajmowanie się małymi dziećmi.
Doświadczenie życiowe, jakie mogą zaoferować dziadkowie, wzbogaca nie tylko życie wnuków, ale także ojców i matek, którzy są w stanie dostrzec nowy wymiar swojego rodzicielstwa w oparciu o wiedzę swoich własnych rodziców, a którego być może bez tego nie mieliby nigdy okazji doświadczyć.
W pewnym sensie takie cechy pomagają także wzmocnić więzi łączące ojca z matką.
Doświadczenie życiowe dziadków, z którego mogą czerpać garściami wnuki opiera się na czymś znacznie więcej niż tylko sentyment i emocje, zawiera ono również pokaźne zasoby wiedzy na temat tego, jak zaszczepić odpowiednie wartości u młodego pokolenia.
Dziadkowie są w stanie przekazać także wnukom okruchy przeszłości i wspomnienia rodzinne z minionych pokoleń, które mogą również pomóc dzieciom poszerzyć wiedzę o świecie i o nich samych. Mówiąc wprost, dziadkowie pozwalają wnukom poznać swoje korzenie i miejsce w świecie.
Innym ciekawym aspektem więzi łączącej dziadków i wnuki jest to, że młode pokolenie jest w stanie dostrzec u dziadków odbicie ich całego życia, poznać szczęście w życiu realnym, a także radości i troski oraz obowiązki, co stanowi doskonałą pomoc w przedstawieniu dzieciom tego, jakie znaczenie kryje w sobie określenie “mądrość przychodzi z wiekiem.”
W ten sposób nauczą się one nie odczuwać obawy przez upływającym czasem, ale będą w stanie przyjąć w przyszłości starzenie się w spokoju ducha.
Kolejna interesująca kwestia, która na ogół pojawia się na poziomie samej rodziny, polega na tym, że dziadkowie są zawsze oazą spokoju i złotym środkiem pozwalającym na złagodzenie napięć, sporów i nieporozumień wynikających z trudów dnia codziennego.
Przeczytaj także: Opieka nad wnukami pomaga zapobiec demencji
Wychowywanie dzieci nigdy nie jest łatwe. Mają one dopiero przed sobą te wszystkie skomplikowane i trudne momenty, które ich rodzice już dawno zdołali pokonać.
Chociaż dzisiejszy klimat jest inny niż kilka dekad temu, to jednak podstawowe elementy są zawsze takie same: dzieci oczekują niezależności, domagają się uwagi, będą przechodzić burze hormonów i będą popełniać błędy.
Ale w każdym z opisywanych przypadków dziadkowie mogą zawsze zaoferować pomoc w postaci dobrej rady, nie ingerując przy tym w procesy wychowywania dzieci przez rodziców.
Wnuki zapewniają światło w życiu i szczęście swoim dziadkom. Tak było od niepamiętnych czasów.
Podczas etapu dorosłości i dojrzałości, gdy ludzie stawiają czoła wydarzeniom zmieniającym cały dotychczasowe życie, pełnym emocji i energii, dzieci zawsze pomagają odnowić poczucie odpowiedzialności i pozwalają widzieć życie jako ciągłość dając zawsze nadzieję na lepsze jutro.
Dziadkowie natomiast nie chcą już wrócić do etapu bycia rodzicami. Wszystko czego chcą, to cieszenie się najbardziej intensywnymi emocjami i wzbogacającymi doświadczeniami, bez dodatkowej presji i obowiązków z tym związanych.
Pisząc to mamy na myśli świadomość tego, że choć zawsze będziemy ich własnymi dziećmi, to jednak musimy respektować ich niezależność i ich prawo do robienia ze swoim własnym czasem wolnym tego, na co tylko mają ochotę.
Jest to chyba najważniejsza sprawa, o jakiej należy zawsze pamiętać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- KidsHealth. Vivir con los abuelos. 2016. Available at: https://kidshealth.org/es/kids/grandparents-esp.html. Accessed 11/28, 2018.
- KidsHealth. Crear vínculos afectivos con los abuelos. 2013. Available at: https://kidshealth.org/es/parents/grandparents-esp.html. Accessed 11/28, 2018.
- MedlinePlus. La disciplina con los niños. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002211.htm. Accessed 11/28, 2018.
-
Smorti, M., Tschiesner, R., & Farneti, A. (2012). Grandparents-grandchildren relationship. Procedia-Social and Behavioral Sciences, 46, 895-898.