Witamina D — czym grozi jej niedobór?
Witaminy to związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla człowieka są to substancje egzogenne, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie sami ich wyprodukować (jednym z wyjątków jest witamina D), tak więc muszą zostać dostarczone z pokarmem. Ich niedobór lub całkowity brak prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Dziś w artykule przedstawimy, jakie znaczenie dla organizmu ma witamina D, a także jakie są skutki jej niedoboru. Witamina D inaczej nazywana kalcyferolem jest niezbędna do prawidłowego wzrostu zębów kości oraz do poprawnego funkcjonowania stawów i układu nerwowego.
Witamina D — jakie korzyści za nią stoją?
Inne korzyści, które niesie ze sobą witamina D to regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej. Jest niezbędna do produkcji niektórych hormonów, aktywowania pracy mięśni i stymulacji serca. Reguluje także odpowiednią absorpcję białek z jelita cienkiego. Oprócz tego stwierdzono, że witamina D odpowiada za utrzymanie dobrego nastróju podczas snu.
Do przekształcenia prowitaminy D do witaminy D dochodzi pod wpływem promieni UV. Organizm ludzki dzięki promieniom słonecznym ma zdolność produkowania jej ze skóry. W związku z tym w ciepłe dni należy jak najwięcej korzystać ze słońca, oczywiści w godzinach, w których nie grozi to poparzeniem słonecznym (rano i popołudniu). Oprócz tego powinna być dostarczana również z pokarmem.
Jest możliwość dostarczenia jej do organizmu wraz z suplementami diety. Trzeba jedna uważać, aby nie doprowadzić do przedawkowania zalecanej dziennej dawki. Tak jak niedobór jest szkodliwy, nadmiar również nie spowoduje poprawy naszego zdrowia, a wręcz przeciwnie.
Witamina D w produktach żywnościowych:
Witamina D jest przechowywana, na przykład w wątrobie. Razem z witaminą K, która odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, tworzą duet, który nasz organizm jest sobie w stanie sam wyprodukować. Reszta należąca do tej grupy substancji chemicznych musi być dostarczona z pożywieniem lub suplementami diety przepisanymi przez lekarza.
Witaminę K znajdziemy w zielonych liściach brokuł, kalafiorze, kapuście, rybach, wątrobie, wołowinie, zbożach i jajkach
Czym grozi brak lub niedobór witaminy D?
- deformacja kości u małych dzieci
- próchnica zębów
- krzywica u małych dzieci
- osteoporoza
- rak piersi i sutka
- rak jelita grubego i odbytu
- rak prostaty
- zapalenie jelita
Witamina D — jakie są symptomy jej niedoboru?
Owrzodzenie jamy ustnej, próchnica, osłabienie widzenia, zapalenie stawów i wiele innych dolegliwości to właśnie znak, że nie mamy dostatecznej ilości witaminy D w organizmie.
Witamina D w nadmiarze z kolei może doprowadzić do zaburzeń trawienia, biegunki, wymiotów, uszkodzenia nerek, wątroby, serca i utraty apetytu.
To powinno być argumentem do wprowadzenia zdrowej, bogatej we wszystkie składniki odżywcze diety, z którą dostarczymy naszemu organizmowi niezbędnych witamin i umożliwimy mu prawidłowe funkcjonowanie. Nasza dieta powinna być różnorodna i urozmaicona, dzięki czemu organizm będzie w stanie czerpać z pokarmu to, co jest mu potrzebne. Powinniśmy, natomiast unikać spożywania tylko jednego typu posiłków.
Jeżeli zajdzie taka konieczność należy skonsultować się z dietetykiem, ponieważ należy pamiętać o tym, że nie każdy organizm ma identyczne zapotrzebowanie na pewne składniki. Wszyscy jesteśmy indywidualni i mamy różne potrzeby, dlatego pomoc specjalisty może okazać się bardzo pomocna.
Witamina D, a właściwie jej niedobór może być przyczyną bardzo poważnych chorób, dlatego nie warto zwlekać do ostatniej chwili, aby potem żałować. Zacznij już dziś wybierać najzdrowsze produkty! Jeżeli masz dzieci, zachęć je do spożywania tych pokarmów, które zapewnią im niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Już dziś zainwestuj w Twoje zdrowie i Twoich bliskich! Przekonasz się z czasem, jak odpłacą Wam się siłą i mocnym zdrowiem.
Ważne!
Zawsze korzystaj z rad specjalisty, zanim wprowadzisz jakiekolwiek kuracje na własną rękę. W ten sposób unikniesz niepożądanych skutków. Należy pamiętać, że suplementy witaminowe powinny być włączane do diety w wypadku ich niedoborów lub braku. Ich nadmiar nie jest zalecany, a nawet może być szkodliwy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McKenna, M. J., & Murray, B. (2014). Vitamin D deficiency. In Endocrinology and Diabetes: A Problem-Oriented Approach. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-8684-8_23
- Judd, S. E., & Tangpricha, V. (2009). Vitamin D deficiency and risk for cardiovascular disease. In American Journal of the Medical Sciences. https://doi.org/10.1097/MAJ.0b013e3181aaee91
- Pearce, S. H. S., & Cheetham, T. D. (2010). Diagnosis and management of vitamin D deficiency. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.b5664
- Prentice, A. (2008). Vitamin D deficiency: A global perspective. In Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2008.00100.x