Wątroba — jak o nią zadbać?

Czerwiec 26, 2015

Procesy metaboliczne, a szczególnie trawienie to jedne z fundamentalnych reakcji, bez których funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Wątroba w tych procesach odgrywa kluczową rolę, dlatego warto o niej pamiętać i się o nią zatroszczyć. Jeżeli ją zaniedbamy, przepłacimy to zaburzeniami procesów trawiennych, co odbije się na ogólnym stanie naszego zdrowia. Jak więc osiągnąć to, aby nasza wątroba była zdrowa i z powodzeniem wypełniała swoje funkcję?

Dziś przedstawimy kilka naturalnych ziół, które wspomogą ten organ, usprawnią jego działanie, ale również mogą okazać się deską ratunku, w razie wystąpienia uciążliwych dolegliwości wątrobowych.

Warto też wspomnieć, że niektóre przyzwyczajenia i nawyki – mogą trwale uszkodzić wątrobę i przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Nawyki i produkty, przez które wątroba może ucierpieć:

 • nadużywanie alkoholu
 • przesadne stosowanie lekarstw
 • spożywanie produktów bogatych w tłuszcze
 • żywność zawierająca cholesterol
 • jedzenie słodyczy i picie słodkich napojów gazowanych
 • palenie papierosów
 • cukier rafinowany

Powyższe czynniki powodują, że nasza wątroba pracuje na wysokich obrotach, co odbija się na stanie zdrowia tego organu. Jeśli dodatkowo osoba ma skłonności do problemów wątrobowych, organizm w pewnym momencie przestaje nadążać z eliminacją toksyn z ciała. Na skutek ich nagromadzenia zaczynają się pierwsze problemy zdrowotne.

Tych początków nie wolno lekceważyć, ponieważ tak jak zostało wcześniej wspomniane, wątroba jest jednym z podstawowych narządów, którego prawidłowe działanie jest niezbędne do życia. Dlatego, jeżeli coś Cię niepokoi i masz wrażenie, że Twoja wątroba zaczyna szwankować, niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Dobrze jest zwrócić uwagę na kilka roślin, które w wypadku sporadycznych dolegliwości wątrobowych, mogą przynieść upragnioną ulgę i pomóc odzyskać wewnętrzną równowagę. Oprócz tego, poprawią działanie wątroby i zwiększą jej efektywność.

Zioła wspomagające pracę wątroby:

 • mięta pieprzowa
 • ostropest plamisty
 • liście boldo
 • mięta polna poleo
2#:Oczyszczanie wątroby - wątroba.jpg

Wszystkie z wymienionych wyżej roślin, to zioła wpływające na trawienie, ułatwiające przeprowadzanie procesów przewodu pokarmowego i zapobiegające niepożądanym zaburzeniom wątrobowym. Pomagają zarówno w przyspieszeniu zbyt wolnego przebiegu procesów metabolicznych, jak i okazują się zbawienne przy problemach spowodowanych przejedzeniem.

Liście rośliny boldo – okazują się niezastąpione przy łagodzeniu dolegliwości spowodowanych nieprawidłowym przebiegiem procesów trawiennych. Sprawdzają się przy zwalczaniu zaparć i retencji płynów w organizmie. Korzystaj z jej właściwości, jeżeli chcesz uniknąć problemów z wątrobą.

W przypadkach wzdęć i skurczów przewodu pokarmowego, powodujących ból i uczucie dyskomfortu, doskonale sprawdzi się mięta pieprzowa.

Natomiast, ostropest plamisty jest uważany za jeden z najlepszych naturalnych leków na problemy z wątrobą.

Mięta polna, z kolei poprawia trawienie i zapobiega bólom brzucha. Ma właściwości przeciwskurczowe i eliminuje gazy z jelit.

Pamiętaj!

Miej zawsze na uwadze, że naturalne lekarstwa tak jak każde inne medykamenty przyjmowane w nieodpowiedni sposób, mogą powodować niepożądane skutki uboczne. Zatem postępuj ostrożnie z ich dawkowaniem, a przed wdrożeniem ich, zapoznaj się z informacjami  i tym jak działają na organizm. Nie zażywaj ich przez długi okres, chyba że jesteś pod kontrolą lekarską, a jeśli dolegliwości nie ustąpią, udaj się do specjalisty.

Dbaj o swój organizm! Upływ czasu i starzenie się organizmu, niezaprzeczalnie odbijają się na tym jak pracuje Twoja wątroba. Oprócz tego predyspozycje genetyczne, które wpływają na podatność na niektóre choroby, nie ułatwiają nam sprawy, i tak naprawdę niewiele możemy zrobić, aby walczyć z tymi dwoma czynnikami. Na szczęście dziś mamy dostateczną wiedzę, aby przedłużyć sprawność funkcjonowania naszej wątroby. Kluczem do tego jest dbanie o swoje ciało i szanowanie zdrowia!

Niewłaściwy tryb życia, prędzej czy później doprowadzi do ruiny każdy organizm. Trzeba zdać sobie sprawę, że funkcjonuje on sprawnie dzięki doskonale zorganizowanej pracy grupowej wszystkich organów. Dlatego też, wszystkie muszą być zadbane, odżywione i zdrowe, abyśmy mogli żyć pełną parą przez długie lata!

Wątroba pracuje na najwyższych obrotach, aby Twój organizm mógł działać sprawie, jednocześnie oczyszczając go z ogromnej ilości toksycznych substancji. Pomóż jej więc i odżywiaj się zdrowo, pij odpowiednie ilości wody, ćwicz i regularnie poddawaj się kontroli medycznej. Dzięki temu, wczesna diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE