Wątroba - przyczyny i skutki niewydolności
Kiedy wątroba traci zdolność prawidłowego funkcjonowania, u chorego występuje niewydolność tego narządu. Jest to problem, który narasta z czasem i może wywołać poważne szkody w tym narządzie i w naszym organizmie.
Wątroba ulega osłabieniu stopniowo i zanim zostanie zdiagnozowana jej niewydolność, mogą minąć miesiące, a nawet lata.
Ogólnie rzecz biorąc, niewydolność wątroby można podzielić na dwa rodzaje: ostrą i przewlekłą.
Do ostrej niewydolności dochodzi w dość krótkim czasie, natomiast przewlekła postać choroby jest wynikiem powolnego osłabienia narządu pod wpływem różnorodnych czynników.
Wątroba – przyczyny niewydolności
Podobnie, jak w przypadku wielu innych chorób, niewydolność wątroby może mieć różne przyczyny. Warto wiedzieć, jakie są główne powody jej osłabienia, aby móc uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.
Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny niewydolności wątroby.
1. Obecność wirusów w organizmie
W codziennym życiu mamy kontakt z całym szeregiem czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na wątrobę. Należą do nich również wirusy, które mogą dos tać się do organizmu różnymi drogami.
Wirusy, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na funkcjonowanie wątroby to wirus opryszczki oraz wirus wywołujący zapalenie wątroby typu A, B i E.
2. Zażywanie nadmiernej ilości leków
Choć zażywanie odpowiednich, przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych jest jak najbardziej wskazane, to spożywanie leków w nadmiernych ilościach może doprowadzić do niewydolności wątroby.
Szczególną uwagę należy zwrócić na takie środki, jak:
- Niesteroidowe środki przeciwzapalne
- Leki przeciwdrgawkowe
- Antybiotyki
- Środki antykoncepcyjne
Niektóre osoby na własną rękę zwiększają dawkę lub częstotliwość zażywania leku kiedy stwierdzają, że dany środek nie przynosi oczekiwanych efektów.
Zamiast samodzielnie podejmować taką decyzję, skonsultuj się z lekarzem i zapytaj o możliwość zmiany dawkowania lub o przepisanie alternatywnego leku.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Karmienie piersią i zażywanie leków – obalamy mity
3. Spożywanie produktów, które szkodzą wątrobie
Niektóre powszechnie stosowane produkty spożywcze zawierają toksyny, które w większych ilościach mogą mieć szkodliwy wpływ na organizm i funkcjonowanie niektórych układów i narządów.
Jednym z najbardziej popularnych produktów spożywczych zawierających toksyny są grzyby. Jeśli jadasz je często, a przy tym zażywasz duże ilości leków, zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności wątroby.
5. Nadużywanie alkoholu
Jedną z głównych i powszechnie znanych przyczyn niewydolności wątroby jest również picie dużej ilości alkoholu. Choć wszyscy jesteśmy świadomi tego faktu, nie wszyscy potrafią ograniczyć się do jednego drinka.
Każda osoba, która kilka razy w tygodniu sięga po kieliszek, ryzykuje poważnymi chorobami wątroby.
Ogólnie zakłada się, że bezpieczną dla zdrowia granicą są dwa kieliszki alkoholu dziennie.
Jeśli jesteś w sytuacji, w której planujesz wypić więcej, niż tylko wspomniana wyżej ilość, staraj się pić dwie szklanki wody na każdą szklankę napoju alkoholowego.
Wątroba – objawy niewydolności
Skoro już wiesz jakie są najczęstsze przyczyny niewydolności wątroby, chcemy powiedzieć o objawach powiązanych z tym schorzeniem.
Pamiętaj, że symptomy te są zaczynają być zauważalne dopiero kiedy narząd ten ulegnie już poważnemu uszkodzeniu, dlatego tak ważna jest czujność i dostrzeganie pierwszych znaków osłabienia wątroby.
Oto najczęstsze objawy jej niewydolności:
1. Zmiana koloru skóry
Kiedy wątroba jest tak osłabiona, że dochodzi do jej niewydolności, skóra chorego przybiera żółtawy kolor. Wynika to z faktu, że w skórze zbiera się nadmierna ilość bilirubiny.
Jako że osłabiona wątroba nie jest w stanie nadążyć z rozkładem bilirubiny, składnik ten gromadzi się w dużych ilościach we krwi i zabarwia skórę na żółto.
2. Ból brzucha
Jednym z pierwszych objawów niewydolności wątroby jest ból w jamie brzusznej. Jest on wywołany stanem zapalnym wątroby i często przybiera ostrą postać.
3. Niestrawność
Kiedy wątroba stopniowo ulega uszkodzeniu, może ona produkować coraz mniejszą ilość żółci. Ma to ogromny wpływ na organizm ponieważ żółć jest niezbędna do prawidłowego trawienia pokarmu.
Kiedy obniża się poziom żółci, niektóre składniki odżywcze nie zostają poprawnie rozłożone w, co może prowadzić do wystąpienia dolegliwości ze strony układu trawiennego i wydalniczego.
4. Jasny kolor stolca
Żółć nie tylko pomaga prawidłowo rozkładać pokarm w układzie trawiennym, ale również nadaje stolcowi brązowy kolor. Jeśli zauważysz, że twój stolec ma bardzo jasną barwę, sprawdź czy twoja wątroba funkcjonuje prawidłowo.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Biały stolec – poznaj przyczyny i metody leczenia
5. Żółtaczka
Jeśli u kogoś zostanie zdiagnozowana żółtaczka, jest oczywiste, że występują u niego zaburzenia pracy wątroby. Skóra osób dotkniętych tą chorobą staje się żółta. To samo dzieje się z białkami oczu.
Niewydolność wątroby musi być leczona tak szybko, jak to możliwe, ponieważ choroba ta może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.
Postaraj się zmienić szkodliwe nawyki, a jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy osłabienia wątroby, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shah NJ, John S. Acute Liver Failure. [Updated 2019 Nov 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482374/
- Rodés Teixidor, Joan (2007). Ictericia y colestasis. Síntomas gastrointestinales frecuentes, capítulo 10, 183 – 194. aegastro.es/sites/default/files/archivos/ayudas-practicas/10_Ictericia_y_colestasis.pdf
- Stanford Children’s health. Características comunes de las enfermedades hepáticas. stanfordchildrens.org/es/topic/default?id=caractersticascomunesdeenfermedadeshepticas-85-P03757
- J. Jiménez Gómez., M. Begoña Polo, E. Donat Aliaga. Fallo hepático agudo. aeped.es/sites/default/files/documentos/fallo_hepatico.pdf
- P. Salinas. Acolia: Causas, Fisiopatología y Tratamiento. lifeder.com/acolia/
- Manka P, Verheyen J, Gerken G, Canbay A. Liver Failure due to Acute Viral Hepatitis (A-E). Visc Med. 2016;32(2):80–85. doi:10.1159/000444915
- Lee WM. Drug-induced acute liver failure. Clin Liver Dis. 2013;17(4):575–viii. doi:10.1016/j.cld.2013.07.001
- Mellinger JL. Epidemiology of Alcohol Use and Alcoholic Liver Disease. Clin Liver Dis (Hoboken). 2019;13(5):136–139. Published 2019 May 31. doi:10.1002/cld.806