Zapalenie wątroby – typowe objawy

Aby skutecznie wspomóc proces detoksykacji naszej wątroby, należy przede wszystkim zwiększyć spożycie płynów takich, jak soki i koktajle z naturalnych warzyw i owoców, które jednocześnie dostarczają nam witamin i minerałów. Ponadto należy także zwiększyć spożycie błonnika i unikać produktów tłuszczowych.
Zapalenie wątroby – typowe objawy

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Zapalenie wątroby lub jej powiększenie to choroba, którą należy potraktować poważnie. Występuje ona, gdy ten kluczowy dla naszego organizmu narząd cierpi z powodu infekcji i z tego też powodu powiększa swój rozmiar – towarzyszą temu charakterystyczne objawy, których powinieneś być świadom.

Dlatego też w dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Ci kilka porad pozwalających Ci zadbać o zdrowie Twoje i Twojej rodziny. Przeczytaj resztę artykułu, jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat tego, czym jest zapalenie wątroby.

Skąd bierze się i co powoduje zapalenie wątroby?

Jak zapewne doskonale wiesz, wątroba realizuje szereg podstawowych i absolutnie kluczowych funkcji w naszym organizmie. Syntetyzuje witaminy, eliminuje toksyny, filtruje krew oczyszczając ją ze szkodliwych elementów, reguluje poziom aminokwasów i tłuszczów w organizmie…

w skrócie, spełnia wiele zadań, które są bardzo ważne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dzięki czemu możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i wysokim komfortem życia.

Ale czasami, właśnie z uwagi na realizowanie tak wielu różnych procesów, coś może pójść nie tak, powodując uszkodzenie niektórych części tego ważnego narządu lub zmiany jego przeznaczenia – taki stan rzeczy określa się jako zapalenie wątroby.

Czasami winę ponoszą wirusy lub bakterie wywołujące zapalenie wątroby. Innym razem przyczyna może tkwić w złym odżywianiu się, spożywaniu nadmiaru tłuszczów lub alkoholu, zbyt wielu sztucznie przetworzonych produktów spożywczych, a także wskutek zażywania wielu leków, co może także wywołać u nas zapalenie wątroby.

Boląca wątroba

Warto więc dmuchać na zimne i wiedzieć już wcześniej, jakie typowe objawy charakteryzują powiększoną wskutek stanu zapalnego wątrobę.

Najbardziej typowe objawy zapalenia wątroby

1. Objawy zbliżone do grypy

Prawdą jest, że przez pierwsze dni wystąpienia stanu zapalnego w wątrobie możesz mieć te same objawy, co w przypadku grypy. Są to na przykład silne zmęczenie, stany podgorączkowe, bóle mięśni, nudności… Ale w miarę upływu czasu stan naszego zdrowia się nie poprawia, wręcz przeciwnie – czujemy się gorzej.

2. Obrzęk brzucha

Chorując na zapalenie wątroby na pewno zauważysz, że Twój brzuch stał się bardziej opuchnięty i twardy. Poczujesz ból w brzuchu i za każdym razem po posiłku będziesz mieć bardzo nieprzyjemne uczucie pełnej sytości, ciężkości i dyskomfortu.

Możesz odczuwać przy tym mdłości, a samo trawienie będzie przebiegać w powolny sposób.

3. Problemy jelitowe

Innym dość częstym objawem wskazującym na zapalenie wątroby jest zmiana koloru stolca. Stanie się on zauważalnie jaśniejszy. Wiąże się to bezpośrednio ze stanem zapalnym wywołanym przez wirus. Z kolei w przypadku moczu lekarze zgodnie twierdzą, że będzie on miał ciemniejszą barwę.

4. Nieprzyjemny smak w ustach

Możesz także zauważyć u siebie metaliczny lub gorzki posmak w ustach. Nie będziesz w stanie w pełni poznać naturalnego smaku jedzenia, wszystko nagle będzie pozostawiać paskudny posmak na podniebieniu, tym samym odbierając Ci chęć do jedzenia.

Ponadto zauważysz także, że masz nieświeży oddech, straciłeś apetyt, a Twoje usta stały się suche. Są to objawy bardzo typowe, którymi cechuje się zapalenie wątroby.

5. Ból i dyskomfort

Oprócz zmęczenia, o którym już wspominaliśmy powyżej bardzo typowym objawem jest charakterystyczny ból pod żebrami. Jest to odczucie przypominające gorącą obręcz wokół naszego brzucha, czyli coś, co sprawia, że można stracić wszelką chęć do robienia czegokolwiek, a która dodatkowo powoduje, że czujesz się coraz bardziej zmęczony i senny.

6. Kolor skóry

Jednym z objawów, które powinny wprowadzić nas natychmiast w stan gotowości jest zmiana koloru naszej skóry lub oczu na bardziej żółtawy. Jest to oznaka choroby o nazwie żółtaczka, stanowiąca wyraźny znak, że rozwija się u Ciebie zapalenie wątroby, należy więc natychmiast udać się do lekarza.

Jakim badaniom będę musiał się poddać, aby dowiedzieć się, czy mam zapalenie wątroby?

Lekarz

Nie martw się, większość problemów z wątrobą można wyleczyć i skutecznie wykurować. Zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaką lekarz zrobi to badanie organoleptyczne brzucha w celu określenia obecności obrzęku.

Jeśli wykryje taki objaw, wtedy zapewne zleci prześwietlenie jamy brzusznej promieniami RTG, aby zobaczyć, czy wątroba jest powiększona, czy też nie. Możesz także zostać skierowany na badanie USG jamy brzusznej, które nie jest ani uciążliwe, ani bolesne.

Ostatnim etapem niezbędnym do uzyskania jednoznacznej diagnozy jest rezonans magnetyczny brzucha. W celu przeprowadzenia tego badania będziesz musiał poddać się zabiegowi wstrzyknięcia specjalnego barwnika zwanego kontrastem.

Ale nie martw się, jak już powiedzieliśmy uprzednio w obecnych czasach lekarze mają wiele dobrych procedur leczenia chorób takich, jak zapalenie wątroby.

Zapalenie wątroby – wskazówki dotyczące leczenia

Mniszek lekarski

Oprócz leczenia prowadzonego przez lekarza możemy także wziąć pod uwagę kilka prostych wskazówek i zastosować je w domu – a mogą one być bardzo pomocne przy leczeniu wątroby. Należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Jedz więcej błonnika, pij więcej płynów, naturalnych soków i koktajli warzywnych. Unikaj czerwonego mięsa, mleka, tłuszczów i żywności zawierającej dużą ilość przypraw i sztucznych dodatków.
  • Napar z ostropestu: niewiele roślin wykazuje tak korzystne działanie lecznicze dla wątroby jak ostropest. Uzdrawia on, oczyszcza, regeneruje komórki i zmniejsza stan zapalny. Można go znaleźć w sklepach spożywczych z naturalną żywnością, zarówno w postaci tabletek, jak i torebek w postaci gotowej do zaparzania. Pij go codziennie, a poczujesz się lepiej.
  • Zielona herbata: wiesz już, że zielona herbata jest naparem pełnym niesamowitych wręcz właściwości korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Pomaga ona w trawieniu, ma działanie moczopędne i przeciwzapalne, jest bogata w przeciwutleniacze i doskonale nadaje się do picia każdego popołudnia. Nie przegap tej okazji!
  • Mniszek lekarski: czy masz już go w domu? Jest to jedna z podstawowych roślin służących do detoksykacji organizmu i doskonale sprawdza się, gdy dopadnie Cię zapalenie wątroby. Mniszek lekarski jest jak balsam, jeśli będziesz zażywać go codziennie po obiedzie, Twoja wątroba będzie Ci naprawdę za to wdzięczna. Nie wahaj się, ta naprawdę prosta metoda może przynieść Ci ogrom korzyści.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Senosiaín, M., & Ibáñez, L. (2012). Protocolo diagnóstico de la hepatomegalia. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70372-4
  • Pradhan, S. C., & Girish, C. (2006). Hepatoprotective herbal drug, silymarin from experimental pharmacology to clinical medicine. The Indian Journal of Medical Research.
  • Qureshi, S., Adil, S., El-Hack, M. E. A., Alagawany, M., & Farag, M. R. (2017). Beneficial uses of dandelion herb (Taraxacum officinale) in poultry nutrition. World’s Poultry Science Journal. https://doi.org/10.1017/S0043933917000459

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.