Wątroba i jej stan zapalny – jak go rozpoznać?

Czy wiesz o tym, że budzenie się w nocy w godzinach między 1 i 3 może oznaczać, że Twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo?
Wątroba i jej stan zapalny – jak go rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Wątroba jest organem, który cierpi najbardziej, gdy żywisz się w fast foodach. Źle pracuje również gdy nabierasz złych nawyków żywieniowych. Reaguje gdy dopada Cię stres, usilnie tłumisz emocje lub pracujesz w szkodliwych warunkach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza.

Nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu przejawiają w organizmie na wiele sposobów. Między innymi poprzez zaburzenia widzenia, występowanie tak zwanych kurzych łapek, problemy z układem krążenia, trawieniem i sezonowe zmęczenie.

To jedynie kilka najbardziej typowych objawów nieprawidłowego funkcjonowania jednego z najważniejszych organów Twojego ciała, jakim jest wątroba.


Czym jest zapalenie wątroby?

W tym artykule omówimy najczęstsze objawy tego, że Twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Powiemy Ci też czego przyczyną może być między innymi jej stan zapalny.

Dowiesz się także, co można zrobić aby ją uleczyć i jak zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Zdołasz poprawić tym samym jakość Twojego życia. Dlatego temat jest bardzo ważny.

Wątroba może powodować problemy z widzeniem

Tradycyjna medycyna chińska już dawno przekonała nas o tym, że wątroba ma bezpośredni wpływ na pojawiające się problemy ze wzrokiem.Jest tak ponieważ oba narządy położone wzdłuż tego samego południka w organizmie.

Oczywiście istnieją także inne czynniki. Należy do nich dziedziczenie (genetyka). One również mogą mieć wpływ na stan naszych oczu.

Jednak, jeśli cierpisz na różnego rodzaju upośledzenie widzenia (jak na przykład krótkowzroczność, astygmatyzm, czy starczowzroczność), należy zbadać także obecność niektórych symptomów. Mogą one bowiem świadczyć o problemach, z jakimi zmaga się Twoja wątroba. Koniecznie się dowiedz.

Oko

Bezsenność w godzinach od 1 do 3 w nocy

Każdy organ ma specyficzne dla siebie pory dnia, w których jego aktywność jest najwyższa. Oprócz standardowych zadań przeprowadza także proces regeneracji stanowiący składnik naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Wątroba dla przykładu jest najbardziej aktywna w godzinach od 1-szej do 3-ciej w nocy. Oznacza to, że jeśli regularnie budzisz się pozornie bez powodu o tej porze nocy, może stanowić to objaw informujący Cię o tym, że Twoja wątroba nie funkcjonuje prawidłowo. Warto zwrócić na to uwagę.

Należy pamiętać jednak, że zjedzenie obfitego posiłku przed udaniem się na spoczynek także może negatywnie wpłynąć na jakość Twojego snu. Z podobnych zresztą powodów – Twoja wątroba będzie musiała bowiem poradzić sobie podczas Twojego snu ze zjedzoną przez Ciebie kolacją.

Wątroba a kurze łapki

Zmarszczki, które pojawiają się pod oraz wokół oczu mogą być również oznaką nieprawidłowego funkcjonowania wątroby. Szczególnie jeśli pojawiają się one jednocześnie z problemami dotyczącymi wzroku.

Kurze łapki, zwłaszcza jeśli pojawiły się Twoim zdaniem przedwcześnie to nie tylko problem estetyczny. Stanowią ważny sygnał oznaczający, że Twoja wątroba domaga się zwrócenia na nią uwagi.

Kurze łapki a źle funkcjonująca wątroba

Jeśli chcesz pozbyć się tych niechcianych zmarszczek z twarzy, musisz rozpocząć od zadbania o najważniejsze organy wewnętrzne Twojego ciała. Niewątpliwie zalicza się do nich także wątroba.

Problemy z układem krążenia

Czy informacja, że układ krążenia i wątroba są ze sobą ściśle związane jest dla Ciebie zaskoczeniem?

Wątroba jest odpowiedzialna za procesy oczyszczania krwi.Dlatego też jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewniania wydajnego krążenia krwi.

Jeśli więc doskwierają Ci żylaki lub hemoroidy mimo młodego wieku, nie tylko trzeba będzie poddać je leczeniu lokalnemu. Konieczne będzie także rozpoczęcie terapii mającej na celu przywrócenie zdrowia Twojej wątrobie.

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawienia

Wątroba jest częścią układu pokarmowego. Jednym z jej najważniejszych zadań jest skuteczne rozkładanie tłuszczów. Dzieje się to dzięki żółci, którą organ ten produkuje i następnie przechowuje w pęcherzyku żółciowym.

Jeśli przetrawienie świeżo zjedzonego tłustego posiłku okaże się zadaniem ponad jej siły, możesz nieco wspomóc swoją wątrobę. Dzięki temu nie będzie ona wciąż przepracowana.

Sok z cytryny

Wystarczy w tym celu jeść mniejsze posiłki, za to częściej – dzięki temu mniej obciążysz swoją wątrobę, a procesy trawienia tym samym będą przebiegać znacznie sprawniej.

Zawsze możesz także dodać trochę soku z cytryny do swoich potraw, pomoże Ci on lepiej trawić tłuszcze – Twoja wątroba będzie Ci za to naprawdę wdzięczna!

Zaparcia również mają związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby.

Koniecznie zobacz też artykuł: Sok z cytryny – 6 korzyści zdrowotnych

Nieregularne miesiączki a źle pracująca wątroba

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, wątroba jest ściśle związane z układem krwionośnym, więc nie powinien nikogo dziwić fakt, że ma ona wpływ również na różnego rodzaju dolegliwości menstruacyjne, takie jak skurcze, zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne okresy, i inne związane z tym problemy.

Ból brzucha

Jako efekt przebytej niestrawności mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak ból, obrzęk i ucisk w jamie brzusznej, a dodatkowo także ból o charakterze tępego ściskania nad żebrami po prawej stronie.

Kiedy wątroba przejdzie w stan zapalny, objawia się to właśnie wrażeniem ucisku we wszystkich rejonach otaczających ten organ.

Migreny

Występowanie uporczywych migren może być spowodowane przez wiele czynników, ale niektóre z nich, zwłaszcza w przypadku często nawracających dolegliwości, związane są z nieprawidłowo funkcjonującym układem trawiennym, co z kolei wiąże się z nadmiernie obciążoną wątrobą.

Migrena

W tym przypadku migreny mają tendencję do występowania wraz z menstruacją, jako skutki zbyt obfitego jedzenia i picia lub przebywania w zanieczyszczonym środowisku (np. dym tytoniowy, kurz i pył unoszący się w powietrzu itp.).

Migreny te są wynikiem tego, że wątroba za wszelką cenę usiłuje usunąć toksyny z Twojego organizmu, ale nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniego poziomu sprawności.

Zmęczenie sezonowe a wątroba

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób odczuwa silniejsze zmęczenie niż zwykle, odnosząc zarazem wrażenie, że każdy kolejny dzień wymaga włożenia przez nie znacznie większego wysiłku.

Jeśli zauważasz taki objaw podczas zmiany pór roku, być może powodem jest Twoja wątroba, warto więc rozważyć udzielenie jej wsparcia przy pomocy niektórych produktów naturalnych lub soków z warzyw lub zielonych owoców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Liver Foundation. (2017). Liver wellness.
  • Asociación Española para el Estudio del Hígado, Libro blanco de hepatología en España, 2015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.