Twoja skóra: jakie sygnały wysyła?

Aby nasza skóra wyglądała promiennie, niezbędne jest aby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, uzupełniać płyny, a także nawilżać skórę od zewnątrz, stosując odpowiednie kremy i konkretne zabiegi.
Twoja skóra: jakie sygnały wysyła?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Problemy skórne wiążą się nie tylko z wyglądem, ale bardzo często są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Istnieje wiele chorób objawiających się właśnie w ten sposób, dlatego też należy przywiązywać szczególną wagę do tego, co próbuje przekazać Ci Twoja skóra Dowiedz się jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić i jak interpretować znaki, które wysyła Twoja skóra.

Skóra i dolegliwości z nią związane

Istnieje bardzo wiele chorób atakujących Twoją skórę. Mogą to być przypadłości takie jak trądzik, nadmierna potliwość czy łamliwe paznokcie i wypadające włosy, a także poważne schorzenia, na przykład nowotwory. Dermatologia dodatkowo zajmuje się także chorobami przenoszonymi drogą płciową, które tak jak HIV czy kiła, również dające objawy skórne.

Każda choroba objawia się inaczej, jednak istnieje kilka objawówwspólnych dla problemów skórnych. Co powinno nas zaniepokoić to przede wszystkim przebarwienia, zaczerwienienia czy zmiana struktury na danym obszarze skóry. Wśród głównych niepokojących objawów są między innymi plamy, krosty, guzki, pokrzywka, swędzenie, ból, pieczenie czy ropniaki.

Zaczerwieniona i sucha skóra

Przyczyny występowania większości schorzeń skóry nie są do końca znane, jednak duży wpływ na ich występowanie mają takie czynniki jak stres czy nadmierna ekspozycja na słońce. Dodatkowo, na skórę wpływają także złe nawyki żywieniowe i niezdrowy tryb życia oraz czynniki zewnętrzne, takie jak środki czystości czy zanieczyszczenie powietrza.

Jak wytłumaczyć wpływ stresu i lęków na stan skóry? Psychologowie twierdzą, że skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ciała, zachowuje się jak naturalna bariera, gdy czujemy zagrożenie. Nadwrażliwość skóry również może mieć związek z wrażliwością psychiczną. Zaczerwienienie wskazuje na ekscytację, za to nadmierna potliwość – niepewność.

Należy zwracać szczególną uwagę na zmiany koloru skóry. Bladość może świadczyć o przemęczeniu lub anemii, a gdy skóra wydaje się sina, może to być związane z niewystarczającą ilością tlenu we krwi. U osób ze schorzeniami wątroby i nadmiarem bilirubiny może z kolei występować zażółcenie skóry.

Czerniak

Skóra – na co zwracać szczególną uwagę?

Twoja skóra informuje Cię o różnych procesach zachodzących w organizmie, warto więc przeprowadzać regularne kontrole i pamiętać, na jakie symptomy należy zwrócić szczególna uwagę.

Wyjątkowo głębokie zmarszczki

Zmarszczki to nie tylko naturalny objaw starzenia się, ale również znak, że istnieje ryzyko zwiększonej łamliwości kości. U kobiet w okresie pomenopauzalnym im więcej zmarszczek na twarzy i szyi, tym większe prawdopodobieństwo, że kolagenu brakuje nie tylko w skórze, ale również w kościach.

Rumień w kształcie motyla

Jeśli zaczerwienienie o takim kształcie pojawia się na Twojej twarzy, może być to pierwszy objaw tocznia. Nie wpadaj jednak w panikę, gdyż może to być także trądzik różowaty lub wysypka wywołana uczuleniem na jakiś produkt. Najlepiej będzie udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, aby zdiagnozować problem.

Wypryski

Narośle na dłoniach

Gdy skóra regenerująca się w miejscu zranienia staje się twarda, szorstka i przyjmuje formę białego nalotu, może to mieć podłoże nowotworowe. Jeśli kalusy, czyli narośle, występują tylko na dłoniach, może być to związane z rakiem płuc. Z kolei, ciemne rogowacenie może świadczyć o nowotworze żołądka.

Plamy na skórze

Gładkie plamy na szyi czy pod pachami mogą mieć związek z cukrzycą lub otyłością. Aby zdiagnozować źródło problemu, najlepiej jest wykonać testy sprawdzające poziom cukru we krwi.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Ciemne plamy na skórze? Usuń je w naturalny sposób!

Czerwone krostki na nadgarstkach

Swędzenie oraz sino-czerwone plamki występujące na przegubach to symptomy schorzenia o nazwie liszaj. Może on atakować nie tylko nadgarstki, ale także kostki, twarz, szyję, nogi, plecy czy narządy płciowe. Nie są znane dokładne przyczyny jego występowania, ale uważa się, że może być to powiązane z zapaleniem wątroby typu C.

Skóra rąk

Białe szorstkie krostki

Białe lub cieliste krostki tworzące wysypkę o owalnym kształcie na plecach mogą być objawem rzadkiej choroby genetycznej, stwardnienia guzowatego. Choroba ta może prowadzić do tworzenia się guzów na organach wewnętrznych, w tym na mózgu.

Bardzo sucha skóra

Jeśli skóra jest nadmiernie wysuszona, może to świadczyć o niedoborze kwasu tłuszczowego omega-3. Substancja ta jest odpowiedzialna również za pracę mózgu i zapobiega występowaniu takich schorzeń jak artretyzm, arytmia czy nowotwory.

Gdy kwasu omega-3 jest zbyt mało, prowadzi to do rogowacenia i złuszczania się naskórka, przez co skóra staje się słaba i wysuszona. Jeśli takiemu objawowi towarzyszą też nagły spadek wagi, duszności, opuchlizna czy ból węzłów chłonnych oraz przemęczenie, może być to symptom choroby nowotworowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.