Biały stolec – Poznaj możliwe przyczyny oraz leczenie

Marzec 6, 2018
Jeśli Twój stolec jest biały to najprawdopodobniej stoi za tym jakiś medyczny problem. W tym artykule powiemy Ci jaka może być przyczyna białego stolca i w jakich wypadkach wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Twój stolec może mieć barwę oscylującą między różnymi odcieniami brązu, a nawet zieleni lub czerni. Jednak biały stolec nie jest normalnym zjawiskiem i wymaga natychmiastowej reakcji.

Wygląd stolca może Ci dostarczyć informacji o stanie jelit oraz układu trawiennego. Zmiana koloru może być znakiem ostrzegawczym świadczącym o infekcji lub chorobie. Biały stolec – poznaj możliwe przyczyny .

Odbarwiony lub biały stolec

Gdy stolec jest biały lub odbarwiony, oznacza to, że masz problem z drogami żółciowymi (trzustka, wątroba lub woreczek żółciowy). Brązowy kolor stolca pochodzi z soli żółciowych, które wydziela wątroba.

Jeśli stolec jest biały, oznacza to, że możliwa jest infekcja wątroby, która spowalnia wytwarzanie żółci, lub wystąpiła niedrożność dróg żółciowych. Twój układ trawienny może również nie być w stanie prawidłowo wchłonąć tłuszczów. Z drugiej strony, jeśli Twój stolec jest jasny (żółty lub szary) i tłusty, może to oznaczać zapalenie jelita grubego.

To normalne, że w życiu zmagamy się z różnymi chorobami i trudnościami. Zmiany mogą się wahać od prostych i tymczasowych po alarmujące i zagrażające życiu.

Możesz zauważyć zmiany w kolorze stolca, a także konsystencji i zapachu.

Biały stolec: możliwe przyczyny

Jeśli zauważysz, że Twój stolec jest odbarwiony, może być to spowodowane następującymi czynnikami:

1.Przyjmowane leki

Przyjmowanie niektórych lekarstw może wpłynąć na kolor stolca.

biały stolec a przyjmowanie niektórych leków

Szczególny wpływ mogą mieć antybiotyki, na przykład te stosowane w leczeniu problemów jelitowych lub infekcji takich jak gruźlica. Leki przeciwzapalne i doustne środki antykoncepcyjne mogą również powodować zmianę koloru stolca. Sterydy anaboliczne mogą wywoływać polekowe zapalenie wątroby i powodować produkcję białego kału.

Objawy te zwykle znikają w ciągu kilku tygodni po zaprzestaniu przyjmowania leku.

2. Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby to stan zapalny zwykle wywoływany przez wirus, powodując zapalenie wątroby typu A, B lub C. Niestety, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest najbardziej niebezpieczne, i nieleczone prowadzi do śmierci.

Jednym z objawów zapalenia wątroby jest blady lub biały stolec spowodowany zaburzeniem jej czynności.

3. Alkoholowe zapalenie wątroby

Ta choroba wynika z nadmiernego spożycia alkoholu, które prowadzi do zapalenia. Czas potrzebny na zamanifestowanie się zależy od tego, ile alkoholu wypijesz.
Objawy obejmują zmęczenie, obrzęk, encefalopatię wątrobową i żółtaczkę.

biały stolec a spożywanie alkoholu

Alkoholowe lub wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić do marskości wątroby.

4. Marskość żółciowa wątroby

Marskość wątroby jest przewlekłą i nieodwracalną chorobą wątroby w fazie końcowej, która prowadzi do zniszczenia komórek wątroby. Powoduje podrażnienie i zapalenie dróg żółciowych wątroby. Przepływ żółci ustaje, powodując uszkodzenie komórek wątroby. 

Jednym z wielu efektów marskości wątroby jest to, że stolec staje się biały.

5. Rak

Niektóre rodzaje raka mogą powodować blady lub biały stolec, któremu towarzyszy ogólne zmęczenie. Rak trzustki, guzy dróg żółciowych i inne nowotwory, które blokują drogi żółciowe, spowodują, że stolec zmieni kolor na jasnożółty lub gliniasty z powodu braku enzymów z trzustki.

Może to również powodować zmęczenie, ponieważ spożywana żywność nie jest w pełni strawiona, a składniki odżywcze nie są wchłaniane, co prowadzi do niedożywienia.

biały stolec a rak

6. Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to zestalone odpady w pęcherzyku żółciowym, które ostatecznie blokują przepływ żółci. Kamienie składają się ze stwardniałego cholesterolu lub bilirubiny. Gdy kamienie żółciowe są bardzo duże, mogą zablokować drogi żółciowe, co powoduje, że stolec staje się blady.

Jeśli nie znikną po terapii farmakologicznej, do ich usunięcia może być konieczny zabieg chirurgiczny.

7. Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych jest chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia wewnątrzwątrobowych i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych

Ten stan powoduje zmniejszenie przepływu żółci, co wpływa na brak zabarwienia stolca. Choroba ta jest leczona farmakologicznie bądź operacyjnie.

Rozpoznanie i leczenie w przypadku białego stolca

Pojawienie się białego stolca jest poważnym stanem, który należy szybko omówić z lekarzem, co może zapewnić prawidłowe leczenie, gdy zostanie zidentyfikowana przyczyna.

biały stolec, kobieta załatwia potrzebę w toalecie

Aby uzyskać dokładną diagnozę, potrzebujesz następujących testów:

  • Badania krwi, aby ustalić, czy występuje jakaś anomalia.
  • Tomografia komputerowa, która wygeneruje obraz wnętrza ciała.
  • Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP), specjalny rodzaj rezonansu magnetycznego, który rejestruje szczegółowe obrazy układu żółciowego.
  • Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, pokaże stan organów wewnętrznych
  • Testy czynności wątroby.
  • Chirurgia w celu identyfikacji uszkodzeń dróg żółciowych.

Gdy podejmiesz leczenie przyczyny białego stolca, powinien powrócić do normalnego koloru. Jeśli jednak nie można wyleczyć problemu, zmiana może być trwała.

Biały stolec u dzieci – przyczyny i leczenie

Zawsze należy zwracać uwagę na funkcjonowanie jelit u swoich dzieci, ponieważ może to pomóc w zidentyfikowaniu poważniejszych problemów zdrowotnych. Biały stolec lub biegunka zdarzają się u dzieci, często z powodu mleka lub innych produktów, które im nie odpowiadają.

Musisz jednak zawsze sprawdzić jaka jest przyczyna białego stolca i jakie może być najbardziej odpowiednie leczenie.

Przyczyny białego stolca u dzieci

  • Jakość, ilość i połączenia spożywanej żywności.
  • Spożycie zimnych produktów.
  • Złe wchłanianie pokarmu z powodu pasożytów, które uszkadzają jelita.
  • Wirusowe zapalenie wątroby, które powoduje że wątroba nie działa prawidłowo i nie produkuje niezbędnej ilości żółci.

Leczenie białego lub bladego stolca u dzieci

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to udać się do lekarza i wykonać testy laboratoryjne. Najważniejsze, aby podawać im dużo płynów, by uniknąć odwodnienia i niedoborów soli mineralnych.

Czasami u dziecka występują drobnoustroje wywołujące białe stolce i konieczne może być leczenie antybiotykami. Nigdy nie podawaj dziecku leków przeciwbiegunkowych zawierających loperamid bez konsultacji z lekarzem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE