Kamienie żółciowe — naturalne środki zapobiegawcze

Z niektórych składników znajdujących się w kuchni możesz przygotować skuteczne środki zapobiegawcze, które uchronią Cię przed powstawaniem kamieni żółciowych lub wspomogą wydalanie już tych powstałych. Wypróbuj je już dziś!
Kamienie żółciowe — naturalne środki zapobiegawcze
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kamienie żółciowe to małe twarde kryształki tworzące się w woreczku żółciowym lub przewodach żółciowych. Mogą być zarówno małe jak ziarenka piasku, jak i tak duże jak piłki golfowe.

Kamienie żółciowe powstają na skutek wielu czynników. Głównym z nich są zmiany w poziomie cholesterolu (jest on substancją, którą zawiera żółć), predyspozycje genetyczne i złe nawyki. Cholesterol zazwyczaj rozpuszcza się, a składniki żółci mają za zadanie zapobiegać wytrącaniu się kryształków.

Nie tylko cholesterol tworzy kamienie żółciowe, powstają także w wyniku niszczenia czerwonych krwinek. Budują je sole wapnia, kwasy żółciowe czy bilirubina.

Kamienie żółciowe to bardzo poważna przypadłość, dlatego należy ją leczyć jak najszybciej. Do jej najczęstszych objawów należą przede wszystkim ból brzucha, gorączka, nudności i wymioty.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych środków, których składniki zapobiegają ich powstawaniu lub sprzyjają wydalaniu. Przeczytaj artykuł i przynieś sobie ulgę!

Przeczytaj także artykuł: Kamienie żółciowe – główne symptomy

Naturalne sposoby na kamienie żółciowe

1. Sok i ocet jabłkowy

sok jabłkowy i ocet jabłkowy

Zarówno ocet jabłkowy, jak i sok jabłkowy zawierają pokaźne ilości kwasu jabłkowego i limonoidów – dwóch substancji pomagających zwalczyć nawet najbardziej dokuczliwe problemy z kamieniami żółciowymi.

Co więcej, są bogate w błonnik i przeciwutleniacze, obniżają poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu kamieni.

Składniki:

 • 5 jabłek
 • 1 łyżka octu jabłkowego (10 ml)

Sposób przygotowania:

 • Umyj dokładnie jabłka i przygotuj z nich sok.
 • Do otrzymanego napoju dodaj łyżkę octu jabłkowego i wypij na pusty żołądek.

Regularne picie mieszanki przez kilka miesięcy zmniejsza ryzyko powstawaniu kamieni żółciowych. Włączenie jej do diety ma także działanie profilaktyczne.

2. Sok z gruszki sposobem na kamienie żółciowe

W gruszce znajduje się mnóstwo pektyn oraz błonnik rozpuszczalny w wodzie. To właśnie jemu przypisuje się właściwości zapobiegające formowaniu się kamieni żółciowych.

Włókna błonnika uczestniczą w usuwaniu nadmiaru cholesterolu z krwi, zapobiegając tym samym występowaniu różnych zaburzeń i chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Składniki:

 • 4 gruszki
 • pół szklanki wody (100 ml)
 • 1 łyżka miodu (25 g)

Sposób przygotowania:

 • Umyj dokładnie gruszki i pokrój na mniejsze kawałki.
 • Dodaj do nich pół szklanki wody i blenduj przez kilka minut.
 • Dodaj łyżkę miodu dla osłody i dokładnie połącz wszystkie składniki.
 • Spożywaj zaraz po przygotowaniu, nawet do trzech razy dziennie, co najmniej 4 razy w tygodniu.

3. Kurkuma

kurkuma na kamienie żółciowe

Kurkuma to przyprawa o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, które doceniono już w czasach starożytnych. Już wtedy wykorzystywano ją do leczenia wielu chorób.

Włączenie kurkumy na stałe do diety usprawnia usuwanie nadmiaru soli z organizmu, kwasów i cholesterolu, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kamieni żółciowych.

Kurkuma ceniona jest również z powodu swoich właściwości odtruwających. Sprzyja przez to usuwaniu zanieczyszczeń gromadzących się w wątrobie oraz detoksykuje inne narządy ciała.

W celach leczniczych zaleca się spożywanie nawet do 150 mg z każdym posiłkiem. Można przyjmować ją w suplementach lub dodawać do potraw.

4. Herbata miętowa na kamienie żółciowe

W liściach herbaty znajdują się czynne substancje nazywane terpenami, które także wpływają na zmniejszenie kamieni żółciowych. Naturalne oleje zwiększają przepływ soków żółciowych, pomagają zachować równowagę substancji i poprawiają trawienie.

Składniki:

 • garść świeżych liści mięty
 • 2 szklanki wody (500 ml)

Sposób przygotowania:

 • Umieść w garnku wodę i liście mięty, a następnie gotuj przez 5-10 minut.
 • Po upływie zalecanego czasu przecedź preparat i spożywaj trzy razy dziennie.

5. Sok z cytryny z oliwą z oliwek

sok z cytryny na kamienie żółciowe

Cytryna słynie z wysokiej zawartości witaminy C. Pomaga w rozpuszczaniu wszelkich osadów prowadzących do tworzenia się kamieni żółciowych. Przeciwutleniające właściwości cytryny zapobiegają infekcji woreczka żółciowego i inicjują oczyszczanie wątroby, usprawniając tym samym jej funkcjonowanie.

Limonoidy, czyli związki fitochemiczne o silnych właściwościach przeciwutleniających, doskonale sprawdzają się przy rozpuszczaniu już powstałych kamieni żółciowych.

Składniki:

 • 2 łyżki soku z cytryny (20 ml)
 • 1 łyżka oliwy z oliwek  (15 ml)

Sposób przygotowania:

 • Wymieszaj wskazane ilości soku z cytryny i oliwy z oliwek. Spożywaj preparat przez 40 dni.
 • Po upływie tego czasu odstaw preparat na kilka tygodni, a następnie z powrotem przywróć go do diety.

Każdą z powyższych propozycji można zastosować jako metodę zapobiegawczą, jednakże aby kamienie żółciowe się nie tworzyły należy pamiętać o zdrowej diecie i odpowiednim stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.