Dieta przy kamicy żółciowej – ważne zalecenia
Kamica żółciowa bywa trudna do wykrycia. Choć może Ci się wydawać, że ta choroba nigdy Cię nie dotknie, ważne jest by znać związane z nią podstawowe informacje i umieć ją wstępnie rozpoznać. Taka wiedza pomoże Ci lepiej poradzić sobie z chorobą. Podstawą jest tu dieta przy kamicy żółciowej.
Dieta przy kamicy żółciowej łagodzi objawy choroby i spowalnia jej rozwój. Warto więc wiedzieć, co należy spożywać aby wspomóc leczenie.
Woreczek żółciowy to organ będący częścią układu trawiennego. Znajduje się on w okolicy jamy brzusznej tuż pod wątrobą, z prawej strony ciała.
Choć jest to stosunkowo niewielki organ, pełni on bardzo ważną rolę w zdrowym funkcjonowaniu całego organizmu. Jego głównym zadaniem jest magazynowanie żółci – płynu, który jest niezbędny w procesie trawienia.
W dzisiejszym artykule omówimy przyczyny występowania kamicy żółciowej. Podpowiemy Ci także na czym polega dieta przy kamicy żółciowej – dowiedz się jak zapobiegać chorobie i jak ją leczyć w naturalny sposób.
Kamienie żółciowe
Powyższe zdjęcie ilustruje to, jak kryształy czyli złogi zbierają się w woreczku żółciowym. Taka sytuacja powoduje dyskomfort, gdy kamienie osiągają spore rozmiary. Ich rozmiar potrafi być różny. Najmniejsze są wielkości ziaren piasku, a największe mogą być tak duże, jak piłka golfowa.
Objawy kamicy żółciowej
Symptomy kamicy mogą być trudne do wykrycia, ponieważ często są mylone z niestrawnością. Oto typowe objawy:
- Ból podczas głębokiego wdechu
- Skurcze w podbrzuszu
- Ból po prawej stronie klatki piersiowej który promieniuje do prawego ramienia a nawet na plecy
- Mdłości i wymioty
- Gorączka która zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy w organizmie występuje już infekcja
- Wzdęcia i gazy
- Blady kolor stolca
- Żółtaczka, czyli zażółcenie skóry spowodowane nadmiarem żółci
Przyczyny kamicy żółciowej
Kamicę żółciową powodują różne czynniki. Oto najważniejsze z nich:
- Krystalizowanie się i twardnienie cholesterolu, oraz związków wapnia i bilirubiny lub węgla
- Otyłość – ponieważ wtedy cholesterol dostaje się do żółci
- Siedzący tryb życia i towarzysząca mu dieta pełne węglowodanów i pustych kalorii. To prowadzi do otyłości oraz ogólnego pogarszania się stanu zdrowia.
- Diety postne, lub takie które sprawiają, że chudniemy bardzo dużo w krótkim czasie. Takie zmiany mogą powodować pojawienie się kamieni żółciowych lub też powiększenie się już istniejących.
Dowiedz się więcej: Wątroba – 6 szkodliwych przyzwyczajeń
Garść danych statystycznych
Według wyników badań, w krajach zachodu na kamienie żółciowe cierpi od 10% do 20% populacji.
Co więcej, u niektórych pacjentów nie wykrywa się typowych objawów. Natomiast w innych przypadkach pojawiają się komplikacje. Kolejny ciekawy fakt to to, że według badań starsze kobiety cierpią na kamicę żółciową znacznie częściej niż jakakolwiek inna grupa osób.
Dieta przy kamicy żółciowej: kompendium wiedzy
Odpowiednia dieta przy kamicy żółciowej jest niezbędna do pokonania choroby. Zmodyfikowanie bieżącej diety i dodanie do niej pewnych elementów to bardzo łatwy sposób na przyniesienie sobie ulgi w samej chorobie i jej objawach.
Oto co powinna zawierać dieta przy kamicy żółciowej:
- Jakiekolwiek warzywa. Najlepsze będą te gotowane, ponieważ w ten sposób są one łatwiejsze do strawienia.
- Owoce, za wyjątkiem kokosów i awokado.
- Wszystkie rodzaje pełnego ziarna, ponieważ oferują one bogactwo błonnika. Rozważ włączenie do diety pełnoziarnistego makaronu, ryżu lub chleba.
- Chude mięsa. Najlepszym sposobem na ich przyrządzenie jest grillowanie, a jeśli to kurczak – możesz go też ugotować bez skórki.
- Chude mleko
- Woda
- Naturalny, świeżo wyciskany sok owocowy
Wszystkie powyższe produkty najlepiej ugotować na parze lub grillować. Celem jest tu wyeliminowanie z diety zbędnego tłuszczu.
Tak więc produkty i dania zawierające dużą ilość tłuszczu należy ograniczyć. Zwróć szczególną uwagę na:
- Tłuste mięsa: kiełbasy, żeberka, mięso z kaczki i gęsinę
- Tłuste ryby: sardynki, łososia i tuńczyka
- Orzechy zawierające dużo tłuszczu: migdały, kasztany, orzeszki ziemne
- Pełnotłuste mleko oraz zrobione z niego sery, jogurty i twarogi
- Podroby: nerki, serca, wątróbka i flaczki
- Tłuszcz zwierzęcy
- Napoje alkoholowe
- Desery: ciasteczka, ciasto, czekolada, babeczki itd.
- Gotowe sosy i dressingi takie jak keczup.
Dieta przy kamicy żółciowej: działanie prewencyjne
Zrównoważona dieta to klucz do zachowania zdrowia. Odpowiednie żywienie może pomóc Ci zapobiegać wielu chorobom. Oto kilka dodatkowych wskazówek związanych z tym, jak zaplanować dietę i tryb życia aby nie zachorować na kamicę żółciową:
- Jedz w umiarkowanych ilościach tłuszcze jednonienasycone takie jak oliwa z oliwek
- Spożywaj produkty zawierające lecytynę. Pomaga ona utrzymać na niskim poziomie cholesterol. Lecytynę znajdziesz w 100% kakao lub ciemnej czekoladzie oraz jajkach, soi i mleku.
- Pij napar z kurkumy. Kurkuma zawiera kurkuminę, silny antyoksydant który wspiera trawienie i metabolizm z wątrobie, niweluje stany zapalne i zapobiega formowaniu się kamieni żółciowych.
- Ćwicz regularnie. Unikaj siedzącego trybu życia. To pomoże Ci zachować ogólną sprawność i zdrowie organizmu. Nie będzie Ci groziła otyłość i powiązane z nią problemy.
Na koniec chcielibyśmy przypomnieć Ci o tym, że jeśli dokuczają Ci którekolwiek z wymienionych powyżej objawów lub jeśli sądzisz, że cierpisz na kamicę żółciową, koniecznie musisz skonsultować się ze specjalistą. Im wcześniej zaczniesz leczenie ewentualnej choroby, tym lepiej.
To może Cię zainteresować ...