Oliwa z oliwek i jej niezwykłe zdrowotne właściwości
Oliwa z oliwek jest jednym z najpopularniejszych produktów używanych w kuchniach całego świata. Jej łagodny smak i zdrowotne właściwości spowodowały, że miliony ludzi z chęcią po nią sięga i uwzględnia ją w swoich daniach.
Otrzymuje się ja z miąższu owocu oliwek w wyniku procesu tłoczenia na zimno lub na gorąco. Naturalna oliwa tłoczona na zimno ma najwięcej właściwości zdrowotnych oraz dostarcza wielu składników odżywczych. Pozbawiona jest wszelkich konserwantów i innych substancji chemicznych.
Z odżywczego punktu widzenia jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. A także witaminy E, K i innych przeciwutleniaczy, które zapewniają organizmowi wiele korzyści.
Istnieje wiele powodów, dla których warto umieścić ją w codziennej diecie. Dziś poznasz kilka z głównych korzyści zdrowotnych, które za nią przemawiają. Poznaj je i nie wahaj się umieścić w swojej diecie!
Jak oliwa z oliwek poprawia nasze zdrowie?
Korzystnie wpływa na układ krwionośny
Dzienne spożycie oliwy z oliwek extra virgin stało się doskonałym sposobem na zapobieganie występowania chorób układu krążenia.
Ze względu na wysoką zawartość jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych ma zdolność do podnoszenia poziomu dobrego cholesterolu we krwi (HDL). Jednocześnie zmniejszany jest poziom tego złego (LDL).
Znaczące ilości witaminy E, które dostarcza oliwa – działają antyoksydacyjnie, chroniąc tym samym organizm przed negatywnym wpływem utleniania cholesterolu, który w konsekwencji może zatkać światło tętnic.
Jest idealnym produktem, który pomaga utrzymać układ krwionośny i serce w zdrowiu przed długie lata.
Korzystnie wpływa na wątrobę i pęcherzyk żółciowy
Ta mieszanka zdrowych tłuszczów świetnie nadaje się do detoksykacji wątroby i pęcherzyka żółciowego. Umieszczając ją w codziennej diecie, zmniejszysz ryzyko zachorowania na stłuszczenie wątroby i innych zaburzeń związanych z tym narządem, które mają wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.
Substancje, które działają przeciwzapalnie, a jednocześnie zwiększają poziom dobrego cholesterolu, pomagają utrzymać równowagę i ułatwiają jej efektywną pracę. Jej działanie jest jeszcze lepsze, gdy spożywana jest na czczo z dodatkiem odrobiny soku z cytryny.
Zobacz także: Diety odtruwające wątrobę – co musisz wiedzieć
Oliwa z oliwek a układ pokarmowy
W związku z tym, że oliwa z oliwek należy do tłuszczów, które są łatwo trawione, pomaga ona w utrzymaniu zdrowia całego układu pokarmowego.
Wysoka zawartość niezbędnych składników odżywczych i lekkie właściwości przeczyszczające sprawia, że sprawdza się przy walce z dolegliwościami takimi jak zapalenia, zgaga czy zaparcia.
Regularne pożywanie oliwy faworyzuje wchłanianie niezbędnych składników odżywczych w jelicie, a oprócz tego stymuluje jego oczyszczanie. Oprócz tego zaliczana jest do produktów o właściwościach alkalizujących. To oznacza, że ma zdolności do regulowania naturalnego pH organizmu i wydzielin żołądkowych.
Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę
Jednym z powodów, dla których oliwa z oliwek stała się niezbędnym składnikiem diety śródziemnomorskiej, jest jej zdolność do minimalizowania ryzyka wystąpienia cukrzycy. Zawiera wszystkie składniki, które pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi.
Przeczytaj również: Cukrzyca – lecz ją naturalnie tymi roślinami
Działa przeciwzapalnie
Kwasy omega-3, kwas oleinowy oraz oleokantal mają silne działanie przeciwzapalne, co zmniejsza objawy chorób dotykających mięśnie i stawy. Jej wpływ często porównywany jest do działania popularnego Ibupromu.
Zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru
Oliwa z oliwek nie tylko korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i przepływ krwi, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Wszystko dzięki temu, że zapobiega powstawaniu zakrzepów i wewnętrznemu krwawieniu.
Właściwości antybakteryjne
Regularne spożywanie oliwy z oliwek na surowo pomaga zapobiec zakażeniom spowodowanym przez Helicobacter pylori. Bakteria ta znajduje się na powierzchni komórek nabłonkowych błony śluzowej w żołądku. Może powodować ona wrzody żołądkowe, bóle i infekcje.
Pomaga zapobiec osteoporozie
Oliwa z oliwek jest również postrzegana jako sojusznik zdrowych kości. Ta informacja jest szczególnie korzystna dla kobiet, które właśnie weszły w okres menopauzy, kiedy to czynnik ryzyka wystąpienia osteoporozy niebezpiecznie wzrasta.
- usprawnia ona wchłanianie wapnia, magnezu i cynku – trzech podstawowych składników mineralnych, które biorą udział w utrzymaniu gęstości kości
- uczestniczy w prawidłowej absorpcji mikroelementów rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina A i D
Jak widać, oliwa z oliwek należy do jednych z najzdrowszych produktów, jakie oferuje nam natura. Dzięki swoim walorom smakowym naprawdę nie trudno wkomponować ją w dzienne menu.
Można łączyć ją z sałatkami, koktajlami, dodawać do zup i innych potraw. Również można spożywać ją na surowo, zawsze pamiętając, by nie przekraczać wskazanej ilości trzech łyżek dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hemalatha R., Naseha M., Manoj K., Sudarshan R., et al., Effect of probiotic (VSL #3) and omega 3 on lipid profile, insulin sensitivity, inflammation markers, and gut colonization in overweight adults: a randomized, controlled trial. Mediators Inflamm, 2014.
- Philip CC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
- Manuel C., Concepción R., Antonio C., Julio V., et al., Assessment of Helicobacter Pylori eradication by virgin olive oil. Helicobacter, 2012. 17 (4): 305-11.