Wymioty - zwalcz je na 7 naturalnych sposobów

Wszystkie wymienione w tym artykule remedia przeciwwymiotne są skuteczne. Jednak indywidualną kwestią jest, które zadziałają najlepiej w naszym przypadku. Dlatego też powinniśmy wypróbować je wszystkie, aby znaleźć właściwy i pomocny sposób w walce z wymiotami.
Wymioty - zwalcz je na 7 naturalnych sposobów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wymioty to ostrzegawcza wiadomość naszego organizmu albo konsekwencja nieprawidłowych zachowań. Mogą towarzyszyć zatruciu pokarmowemu, bądź podczas uciążliwej choroby.

Często związane są z ciążą czy infekcją. We wszystkich tych przypadkach warto znać skuteczne środki lecznicze, które mamy pod ręką.

Odpowiednio dobrane remedia zadbają o Twoje nawodnienie i zmniejszą częstotliwość wymiotów.

W tym artykule znajdziesz 7 naturalnych środków zatrzymujących wymioty i minimalizujących ryzyko odwodnienia. Imbir, woda morska, mięta czy cynamon to tylko niektóre ze składników, które pomogą Ci stanąć na nogi.

Wymioty – 7 pomocnych naturalnych remediów

1. Imbir

Jednym z najbardziej znanych i skutecznych remediów na wymioty jest właśnie imbir. Pikantny i orzeźwiający, świetnie sprawdzi się nawet podczas ciąży.

Wtedy bowiem należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto ma wiele innych przydatnych właściwości. Zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie i przyspiesza metabolizm, co pozwoli nam schudnąć.

imbir wymioty

Kiedy czujemy silną potrzebę wymiotów i uciążliwe nudności możemy ssać kawałek imbiru, aż dyskomfort minie. Przy porannych mdłościach świetnym rozwiązaniem jest picie lemoniady z imbirem i miodem (bądź stawią).

Na rynku znajdziemy też cukierki o smaku imbirowym, bądź w formie kandyzowanej. W ten sposób, zawsze możemy mieć pod ręką imbir w najróżniejszej, ulubionej formie.

2. Woda morska i miód na wymioty

Choć to niecodzienne rozwiązanie, to jest jednak niezwykle skuteczne. Zapobiega zarówno odwodnieniu jak i wymiotom. Jeśli masz możliwość zdobycia odrobiny morskiej wody nadającej się do spożycia – połącz ją z miodem, w następujący sposób:

  • Łyżeczkę wody morskiej pozostaw pod językiem, to pomoże Ci uniknąć wymiotów.
  • To samo wykonaj z niewielką ilością miodu, na czubku łyżeczki.
  • Powtarzaj tak długo, aż organizm nie zaakceptuje remediów i nudności nie miną.
  • Stopniowo zwiększaj też dawkę.

3. Wymioty i Ginkgo biloba

Liście tej rośliny zawierają w swym składzie ponad 50 substancji prozdrowotnych (wśród nich glukozę, kwercetynę, ramnozę, bilobalidy i ginkgolidy).

Roślina lecznicza znana też jako miłorząb japoński, tak naprawdę wywodzi się z Chin i charakteryzuje się wielką zdolnością do nawodniania i natlenienia naszego organizmu. Silne koneksje łączą ją z głową, stąd warto mieć ją przy sobie w razie zawrotów głowy czy wymiotów.

Możemy spożywać ją w postaci naparu, należy tylko wybrać odpowiedni moment. Jeśli chcemy stosować miłorząb zapobiegawczo nie powinniśmy spożywać go dłużej niż 3 miesiące. Ważne też, aby robić od czasu do czasu przerwę w spożywaniu ginkgo.

4. Mięta

Jednym z najbardziej polecanych remediów jest właśnie ponadczasowa mięta. Zwalcza męczące wymioty, dzięki swoim właściwościom, smakowi i orzeźwiającej mocy.

Lecznicza roślina uspokoi też nasze jelita i przywróci równowagę w żołądku. Ponadto jest bardzo przydatna w zapobieganiu zawrotom głowy, które tak często towarzyszą wymiotom.

mięta na wymioty

Co ważne, wykonanie lekarstwa na jej bazie jest bardzo proste! Możemy przyjmować miętę w każdej możliwej formie. Zarówno jako napar leczniczy czy w postaci olejku eterycznego, bądź miętowych cukierków.

Wybór należy do Ciebie. Świetnym sposobem zwalczającym wymioty jest też napar, stanowiący połączenie mięty i imbiru.

5. Melisa na wymioty

Melisa lekarska to w głównej mierze znany środek trawienny. Wyróżnia się swoimi właściwościami kojącymi dolegliwości żołądkowe. Uspokaja też nerwy i pozytywnie wpływa na trawienie.

Dlatego też świetnie nadaje się, jako środek leczniczy przy uciążliwych wymiotach. Sięga się po nią również w konfrontacji z problemami na tle nerwowym i w chemioterapii.

Można połączyć ją z imbirem. Najłatwiejszym sposobem jest przygotowanie świeżego naparu z jej liści (świeżych bądź suszonych). Możesz skorzystać też z olejku eterycznego na bazie melisy. Ma to silny efekt relaksacyjny i uspokajający.

6. Lukrecja

Choć może wydawać się dziwne, to jednak lukrecja wraz ze swoim intensywnym słodkim smakiem stanowi świetny środek zwalczający wymioty i silne nudności. Wystarczy ssać kawałek lukrecji, zarówno w formie tabletek jak i cukierków. Możesz też przygotować napar na jej bazie.

Lukrecja ma też właściwości trawienne i wykrztuśne. Należy jednak pamiętać, że oprócz tego może zwiększyć ciśnienie. Dlatego też powinniśmy co istotne spożywać ją w umiarkowanych ilościach. Bezsprzecznie zaś należy unikać lukrecji przy problemach z wysokim ciśnieniem krwi.

7. Cynamon, jako lek na wymioty

Ta słodka i aromatyczna przyprawa korzystnie wpływa na zaburzenia trawienia. Cynamon można stosować też w celu przyspieszenia metabolizmu i obniżenia poziomu cukru we krwi.

Oczywiście stanowi doskonałe remedium w walce z wymiotami. To jedno z najpyszniejszych domowych lekarstw.

Możesz wykorzystać cynamon w infuzjach bądź dodawać go do posiłków. Pamiętaj jednak aby wybierać odmianę cynamonu z Cejlonu, na Sri Lance. To właśnie ten gatunek (uważany za najlepszy na świecie) ma najwięcej właściwości leczniczych i stanowi skuteczne remedium na nudności i wymioty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.