Kamienie żółciowe - główne symptomy

Kamienie pęcherzyka żółciowego mogą pojawić się w wyniku złych nawyków żywieniowych, wysokiego poziomu cholesterolu lub innych powodóch, pozostają bezobjawowe.
Kamienie żółciowe - główne symptomy

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2015

Kamienie żółciowe często nie dają żadnych wyraźnych objawów i możemy żyć z nimi, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Częstym powodem występowania kamieni jest złe odżywianie, warto więc nauczyć się rozpoznawać ich objawy i zapobiegać im w przyszłości.

Kamienie żółciowe – symptomy

Ból brzucha

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym są kamienie żółciowe?

Są to twarde małe kryształki, które uniemożliwiają woreczkowi żółciowemu jego prawidłowe funkcjonowanie. Kamienie żółciowe mogą być wywoływane przez infekcję, wysoki poziom cholesterolu, złe nawyki żywieniowe, problemy z produkcją żółci lub osuszaniem pęcherzyka żółciowego.

Bardzo często kamienie żółciowe muszą być usuwane z organizmu operacyjnie, dlatego też warto zawczasu zapobiegać ich wystąpieniu. Niestety lekarze uprzedzają, że aż w 40% przypadków nie dają one żadnych symptomów, jednak na wypadek pozostałych 60% już za chwilę przyjrzymy się głównym objawom.

1. Rodzaj bólu

Ból jest nagły i trwa zaledwie kilka sekund. Jest odczuwany prawej górnej części brzucha lub pomiędzy łopatkami. Ból jest najczęściej pierwszym objawem, że kamienie żółciowe zaczynają się przemieszczać i blokować przewody żółciowe.

2. Wzdęty brzuch

Oczywiście wzdęcia mogą być wywoływane przez cały szereg innych problemów, nie ma więc powodów do niepokoju. Jednak jeśli wzdęty brzuch dopada Cię każdego dnia, zwłaszcza po posiłkach, a dodatkowo cierpisz na inne dolegliwości opisane w tym artykule, powodem mogą być kamienie żółciowe.

3. Problemy z trawieniem

Do głównym problemów trawiennych wywoływanych przez kamienie żółciowe można zaliczyć niestrawność, gazy, refluks, stan zapalny, skurcze brzucha, mdłości i szczególną nietolerancję na tłuste potrawy.

4. Inne widoczne objawy

Są to objawy, które nie występują u wszystkich pacjentów cierpiących na kamienie żółciowe, jednak warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Jest to zwłaszcza lekko żółty odcień skóry i białka oka, co jest związane z zaburzeniami w produkcji żółci.

5. Zmiany w moczu i kale

Warto pamiętać, że woreczek żółciowy jest odpowiedzialny za produkcję żółci, który ułatwia trawienie zwłaszcza tłuszczów. Jeśli więc kamienie żółciowe umożliwiają woreczkowi jego funkcjonowanie, może to wywoływać problemy w układzie wydalniczym. Mocz może być ciemniejszy niż zazwyczaj, a kał bielszy i bardziej galaretowaty.

Jak chronić woreczek żółciowy?

Jeśli w Twoim organizmie pojawiły się już kamienie żółciowe nagła zmiana nawyków żywieniowych nie pomoże Ci się ich pozbyć. Przede wszystkim to Twój lekarz powinien zadecydować, czy konieczna jest operacja.

Oliwa z oliwek

Jeśli jednak nie odczuwasz jeszcze żadnych objawów, spróbuj zapobiec tej dolegliwości stosując się do naszych rad. Zaufaj nam, są one skuteczne aż w 60% przypadków.

  • Przed pójściem spać, a także od razu po przebudzeniu należy spożywać łyżkę stołową oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Te produkty pomogą Ci oczyścić woreczek żółciowy i usprawnić jego funkcjonowanie.
  • Wykorzystaj średniej wielkości zielone jabłko i buraka do przygotowania niezwykle zdrowego soku. Pokrój je w kawałki i zblenduj razem ze szklanką wody. Pij sok 3 razy w tygodniu, a dzięki temu ochronisz swoje drogi żółciowe.
  • Do przygotowywanych przez siebie soków i smoothie możesz dodawać drożdże piwne. Są one źródłem inozytolu, który chroni wątrobę i pęcherzyk żółciowy.

Jeśli zaczynają doskwierać Ci symptomy, które mogą być wywoływane przez kamienie żółciowe, niezwłocznie udaj się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań, z pewnością postawi on diagnozę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.