Zapalenie wątroby – 6 niepokojących objawów

Wątroba to narząd odpowiedzialny za usuwanie toksyn z organizmu, stąd też popularnie jest uznawana za „laboratorium” ludzkiego ciała.
Zapalenie wątroby – 6 niepokojących objawów

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Zapalenie wątroby, znane również pod nazwą hepatomegalia, to choroba, której jednym z objawów jest powiększenie wątroby. Dodatkowo występuje seria innych, nie mniej niepokojących symptomów, których w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć.

Obecnie, w konsekwencji szybkiego i niezdrowego stylu życia, choroba ta jest znacznie popularniejsza niż kilkadziesiąt lub nawet kilkanaście lat temu. Chcielibyśmy Ci dziś przedstawić najczęściej występujące symptomy wskazujące na zapalenie wątroby. Jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie umów się na wizytę u lekarza.

Wątroba pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Między innymi oczyszcza go z toksyn i wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji, oczyszcza krew, pomaga zwalczyć rozwijające się infekcje, magazynuje cenne substancje odżywcze (witaminy i energię), bierze udział w produkcji żółci – substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

Pamiętaj, że choroby wątroby odbijają się na zdrowiu i funkcjonowaniu całego organizmu. Im szybciej zareagujemy na niepokojące zmiany, tym większe szanse na odzyskanie prawidłowych funkcji wątroby.

Zapalenie wątroby – co to takiego?

Zapalenie wątroby, popularnie nazywane również powiększeniem wątroby (hepatomegalia), to anormalny stan, który objawia się nie tylko obrzękiem jednego z najważniejszych dla naszego organizmu narządów. Powiększona wątroba staje się przyczyną wielu innych nieprzyjemnych symptomów, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć.

W miarę narastania obrzęku wątroby, sąsiadujące z nią organy zaczynają pracować nieprawidłowo. Inną niezwykle ważną kwestią jest fakt, że kiedy wątroba nie jest w stanie prawidłowo spełniać swych podstawowych funkcji, ogólny stan zdrowia całego organizmu ulega gwałtownemu pogorszeniu.

Zapalenie wątroby

Chociaż postawienie diagnozy zapalenia wątroby w pierwszych fazach rozwoju choroby, nie jest łatwym zadaniem, można wykryć najwcześniejsze zmiany poprzez uważną obserwację swojego organizmu. Nasze ciało wysyła nam bowiem szereg sygnałów wskazujących na problemy ze zdrowiem tego witalnego narządu.

Poniżej przedstawiamy najwcześniejsze objawy zapalenia wątroby. Jeśli zauważysz je u siebie, umów się na wizytę u lekarza, by jak najwcześniej ustalić przyczynę problemu oraz rozpocząć kurację leczniczą. Nigdy nie lekceważ poniższych symptomów!

1. Ból brzucha

Zapalenie wątroby z początku nie objawia się bólem. Jednak w miarę postępu choroby, dolegliwości bólowe nasilają się. Charakterystyczny dla przerostu wątroby jest silny ucisk w górnej części jamy brzusznej po prawej stronie. Ból ten z każdym dniem przybiera na intensywności.

Jednocześnie – obok silnego bólu – może wystąpić obrzęk i opuchlizna całej jamy brzusznej. Wraz z upływem czasu wątroba robi się coraz większa i coraz silniej uciska przylegające do niej organy i tkanki.

Ból brzucha a zapalenie wątroby

2. Gorączka

Gorączka jest jednym z objawów infekcji – nasz organizm w ten sposób zwalcza stany zapalne wywołane przez chorobotwórcze drobnoustroje (bakterie, wirusy, zarazki itp.).

Jeśli nie jesteś przeziębiony i gorączka utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, to znak, że twoje ciało zmaga się z jakimś groźnym problemem. Wysoka temperatura ciała może być między innymi objawem zapalenia wątroby.

3. Żółtaczka

Żółtaczka to choroba bezpośrednio powiązana ze zdrowiem wątroby. Skutki nieprawidłowej pracy tego narządu odbijają się między innymi na stanie i wyglądzie naszej skóry. Zarówno naskórek, jak i białka oczu przyjmują żółty odcień. Stąd podejrzenie rozwoju żółtaczki.

zapalenie wątroby a zdrowa wątroba

4. Zawroty głowy

Jak wspomnieliśmy powyżej, wątroba to organ odpowiedzialny za usuwanie toksyn i wszelkiego rodzaju substancji, których nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć.

Kiedy podstawowe funkcje wątroby ulegają zaburzeniu, nasze ciało nie daje sobie rady z trawieniem produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, soli, rafinowanej mąki. Jednym z objawów tego problemu są zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie.

5. Zapalenie wątroby a wygląd kału

Doskonałym sposobem na wykrycie wielu różnych zmian chorobowych w organizmie jest częsta obserwacja moczu i kału. Chociaż z początku nawyk ten nie należy do najprzyjemniejszych i może budzić niesmak, warto się przełamać i zacząć reagować na wszelkiego rodzaju zmiany w wyglądzie własnych odchodów.

Zaznaczmy, że zapalenie wątroby z łatwością można wykryć po kolorze wydalanego kału i moczu. W przypadku tej choroby odchody mają bardzo jasną barwę, często są wręcz białe. Z kolei mocz przyjmuje kolor znacznie ciemniejszy niż na co dzień i jego odczyn jest kwaśniejszy.

Wypróżnianie a zapalenie wątroby

Przeczytaj koniecznie artykuł: Zaparcia – 9 zdrowych sposobów zapobiegania

6. Nieprzyjemny smak w ustach

Nieprzyjemny zapach z ust jest wynikiem gromadzenia się toksyn i szkodliwych substancji, których nasz organizm z różnych powodów nie jest w stanie samodzielnie wydalić. Ich grube pokłady w tkankach stają się przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który uchodzi właśnie przez jamę ustną.

Pamiętaj, że przykry zapach z ust jest nie tylko krępujący, ale przede wszystkim świadczy o zaburzeniach pracy wątroby. Jeśli tylko poczujesz, że twój oddech cuchnie, koniecznie wybierz się do lekarza – pomoże ci on ustalić przyczynę problemu.

Zapalenie wątroby – przyczyny

Wątroba to organ, którego praca wpływa na funkcjonowanie wszystkich pozostałych narządów naszego organizmu. Stąd też wszelkie jej dysfunkcje od razu odbijają się na stanie naszego zdrowia.

Istnieje wiele czynników, które osłabiają wątrobę i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Należą do nich między innymi:

  • Nadmierne spożywanie alkoholu
  • Wirusowe zapalenie wątroby
  • Infekcje bakteryjne
  • Zatrucie chemicznymi substancjami zawartymi w lekarstwach
  • Choroba zwana stłuszczeniem wątroby
  • Nadwaga i otyłość

W jaki sposób należy leczyć zapalenie wątroby?

Zapalenie wątroby to schorzenie, które można wyleczyć w naturalny sposób, bez konieczności przyjmowania leków. Kluczem do zdrowia tego witalnego narządu jest zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie spożywania napojów alkoholowych.

Zdrowe nawyki na co dzień pomogą nam zregenerować wątrobę oraz utrzymać jej zdrowie przez długie lata.

Naturalne remedia zwalczające zapalenie wątroby

1. Mniszek lekarski

Mniszek lekarski wykazuje bardzo silne właściwości oczyszczające, które w naturalny sposób oczyszczają naszą wątrobę z nadmiaru toksyn. Pij regularnie wywar z tej leczniczej rośliny. Rezultaty można zaobserwować już po kilku tygodniach.

Napar z mniszka lekarskiego na zapalenie wątroby
Sposób przygotowania i spożycia
  • Przelej szklankę wody (120 ml) do garnka. Dodaj 50 gramów świeżego lub suszonego mniszka lekarskiego i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz nieco ogień i gotuj jeszcze przez 15 minut.
  • Następnie zdejmij wywar z ognia i odstaw do ostudzenia.
  • Przecedź wywar przez sitko.
  • Pij napar regularnie, 3-4 razy dziennie.

2. Tamaryndowiec

Tamaryndowiec to roślina, która znakomicie odtruwa nasz organizm i skutecznie oczyszcza go z toksyn i innych szkodliwych substancji. Warto po niego sięgać nie tylko w celu wyleczenia zapalenia wątroby, ale także w celach prewencyjnych.

Wywar z tej rośliny pomaga utrzymać zdrową i w pełni sprawną wątrobę przez długie lata.

Sposób przygotowania i spożycia
  • Wlej pół litra wody do garnka. Dodaj 500 gramów rozdrobnionej tamaryndy i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, zmniejsz nieco ogień i gotuj jeszcze przez 20 minut.
  • Następnie zdejmij wywar z ognia, przecedź przez sitko i odstaw do ostudzenia.
  • Popijaj napar przez cały dzień. Regularne spożycie tego naturalnego lekarstwa pomoże ci utrzymać zdrową i oczyszczoną z toksyn wątrobę.

3. Sok z cytryny

O tym, że cytryna jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowia naszego organizmu, nie trzeba nikogo przekonywać. Wielokrotnie pisaliśmy już o oczyszczających właściwościach soku tego cytrusowego owocu.

Świeży sok z cytryny nie tylko wspomaga oczyszczanie wszystkich tkanek organizmu, ale także posiada silne właściwości moczopędne, które znakomicie zwalczają stan zapalny wątroby oraz przyspieszają jej regenerację.

Sposób przygotowania i spożycia
  • Wyciśnij sok z czterech dużych cytryn.
  • Zmieszaj go z wodą (500 ml).
  • Pij tę, w 100% naturalną lemoniadę codziennie rano na pusty żołądek.

Na zakończenie

Stosowanie naturalnych metod oczyszczania wątroby z gromadzących się w niej toksyn pomoże ci zregenerować wątrobę oraz przywrócić wszystkie jej podstawowe funkcje.

Jeśli po kilku tygodniach regularnego spożywania wody z cytryną i naparów nie zanotujesz poprawy, koniecznie umów się na wizytę u lekarza. Zleci ci on wykonanie podstawowych badań, które pomogą ustalić przyczynę problemu oraz przygotować odpowiednią strategię leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.