Wątroba obciążona toksynami – 7 objawów

· Grudzień 21, 2017
Organizm bardzo różnie reaguje na nadmierne obciążenie wątroby toksynami. Mogą być to zarówno widoczne objawy, jak i ukryte przez pewien czas problemy zdrowotne.

Wątroba jest organem wewnętrznym odpowiedzialnym za oczyszczanie i filtrowanie krwi. Dobrze funkcjonująca wątroba to klucz do zdrowia i dobrej jakości życia, bierze bowiem udział w procesach metabolicznych i produkcji konkretnych hormonów.

Często jednak zapominamy o tym, że o wątrobę należy dbać i nie warto narażać jej na liczne problemy, czy to za sprawą swoich negatywnych nawyków żywieniowych czy innych decyzji podejmowanych na co dzień. Chcesz dowiedzieć się, czy Twoja wątroba funkcjonuje prawidłowo? Czytaj dalej i poznaj 7 objawów jej nieodpowiedniego funkcjonowania.

Wraz z rosnącą ekspozycją na toksyny z otoczenia oraz naszymi codziennymi nieprawidłowymi decyzjami dotyczącymi żywienia czy nałogów, wątroba traci swoją zdolność efektywnego oczyszczania krwi. Skutkuje to licznymi objawami – zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Ignorując je narażamy się na jeszcze większe spustoszenie w naszym organizmie, warto więc w porę rozpoznać te objawy i jak najszybciej zareagować.

1. Nagłe przybieranie na wadze

Waga

Nadmiar toksyn w organizmie wpływa negatywnie na zdolność wątroby do trawienia tłuszczów. Znacznie utrudnia to proces ich wydalania z organizmu, przez co ciężko jest utrzymać prawidłową masę ciała, nawet gdy wydaje nam się, że dbamy o dietę. Ciało człowieka, którego wątroba nie pracuje prawidłowo, odkłada komórki tłuszczu i dystrybuuje je po różnych obszarach ciała.

2. Przewlekłe zmęczeznie

Chroniczne zmęczenie i senność to kolejny sygnał obciążenia wątroby toksynami. Kiedy organ ten nie radzi sobie z realizacją swoich funkcji metabolicznych, cierpi na tym cały organizm, a my tracimy siły do realizacji nawet najprostszych codziennych obowiązków. Dodatkowo wywołuje to takie dolegliwości jak ból, stany zapalne i trudności z koncentracją.

3. Nadmierna potliwość

Zapach ciała

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że funkcjonowanie wątroby jest ściśle związane z temperaturą i zapachem ludzkiego ciała. Wszystko to oczywiście bierze się z akumulacji toksyn w organizmie, co może wywoływać nieprzyjemny zapach potu i trudności z unormowaniem temperatury ciała. To typowa reakcja organizmu zawsze, gdy pojawiają się na jego drodze toksyny, wirusy czy bakterie.

4. Trądzik torbielowaty a wątroba

Nagłe pojawienie się trądziku może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, ale także o niewydolności pracy wątroby. Jeśli pryszcze są wyjątkowo duże, opuchnięte i pozostają po nich blizny, może świadczyć to o poważnym obciążeniu wątroby toksynami.

Ogólnie rzecz biorąc jest to o wiele trudniejszy do wyleczenia rodzaj trądziku. Aby pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych było w ogóle możliwe, należy zacząć od oczyszczenia organizmu z toksyn.

5. Alergie

Katar

Wątroba obciążona toksynami nie jest w stanie realizować swoich zadań, przez co pojawiają się takie reakcje obronne organizmu jak reakcje alergiczne. Przeciwciała szybko orientują się, że coś jest nie tak, więc atakują alergeny wywołując różne dolegliwości. Kiedy wątroba nie radzi sobie ze swoimi funkcjami, w organizmie odkłada się zbyt dużo histaminy, a to prowadzi do takich konsekwencji jak:

  • uczucie pieczenia
  • swędzenia całego ciała
  • bóle głowy
  • niedrożność nosa

6. Refluks i zgaga

Refluks to bardzo częsta konsekwencja nie tylko problemów trawiennych, ale i niewydolności wątroby. Kiedy organ ten zawodzi, pH krwi staje się zbyt kwaśne. To z kolei sprawia, że zaburzone zostaje pH kwasów żołądkowych, co prowadzi do refluksu i podrażnienia błony śluzowej żołądka.

7. Nieprzyjemny oddech

Brzydki oddech

Kiedy pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej, nie możesz uporać się z problemem nieprzyjemnego oddechu, może to świadczyć o niewydolność wątroby. Brzydki oddech może być bowiem efektem problemów z przetwarzaniem toksyn i usuwaniem ich z organizmu. Kiedy wątroba pracuje powoli, produkty przemiany materii odkładają się w tkankach, a to staje się właśnie źródłem nieprzyjemnego oddechu.

Obciążenie wątroby toksynami może także prowadzić do specyficznego objawu metalicznego posmaku w ustach. Jeśli zdarzyło Ci się odczuwać takie dolegliwości, koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj podstawowe badania, które określą, czy kryje się za nimi niewydolność wątroby. Detoks i odpowiednie leczenie powinny skutecznie uporać się z większością z nich.