Refluks żołądkowy - 7 produktów, jakich należy unikać

Choć podawane przez nas produkty są powiązane z występowaniem refluksu, prawda jest taka, że każdy indywidualnie powinien ustalić, jakie w jego przypadku pokarmy są szkodliwe, a później - dołożyć starań, by ich unikać.
Refluks żołądkowy - 7 produktów, jakich należy unikać
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Refluks żołądkowy to dolegliwość związana z pracą układu trawiennego. Towarzyszy mu silne uczucie pieczenia w górnej części brzucha, bardzo często sięgające również przełyku lub nawet jamy ustnej.

Refluks żołądkowy pojawia się na skutek osłabienia dolnego zwieracza przełyku, przez co kwaśne substancje łatwiej przedostają się do górnej części układu pokarmowego.

Ból jaki towarzyszy tej dolegliwości może być lekki lub silny. W niektórych przypadkach można go nawet pomylić z zawałem serca.

Główną przyczyną pojawiania się refluksu jest złe połączenie produktów w spożywanych przez nas posiłkach. Bywa także skutkiem chorób układu trawiennego lub zaburzeń żołądka i przełyku.

Choć zwykle nie jest to choroba poważna, refluks żołądkowy może z czasem doprowadzić do powikłań. Dlatego warto go leczyć możliwie jak najszybciej.

Aby kontrolować ten stan, należy również unikać produktów, które mogą pogorszyć problem.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jakich siedmiu produktów najlepiej byłoby unikać, jeżeli ta dolegliwość dotyczy również Ciebie.

1. Refluks żołądkowy a czerwone mięso

Czerwone mięso stanowią bardzo ważne źródło białka. W rozsądnych porcjach jest ono bardzo zdrowe dla naszego organizmu.

Mimo wszystko nie zaleca się go pacjentom, którzy cierpią na refluks żołądkowy, ponieważ może ono pogorszyć objawy ze względu na swoje składniki.

Krwisty stek z czerwonego mięsa
 • Zawarte w czerwonym mięsie puryny oraz złożone kwasy zaburzają procesy trawienne i zwiększają wydzielanie kwasów trawiennych.
 • Z drugiej strony, jest to również produkt bogaty w tłuszcze, które mogą spowolnić trawienie a nawet spowodować zaparcia.

 

2. Kawa

Kawa – z racji swojego niezwykłego zapachu i właściwości dodających energii – jest jednym z najczęściej pitych na świecie produktów.

Zawiera cenne przeciwutleniacze oraz witaminy i minerały, które w niewielkich ilościach korzystnie wpływają na zdrowie.

Nie jest to jednak produkt wskazany osobom cierpiącym na refluks żołądkowy, ponieważ kofeina może jeszcze pogorszyć jego objawy.

 • Substancja ta działa rozluźniająco zwieracze przełyku i układu pokarmowego mające za zadanie regulowanie przepływu soków trawiennych. Może to ułatwić ich cofanie się do przełyku i gardła a także do ust.

3. Wędliny i produkty puszkowane

Mięsne przetwory i wędliny podobnie jak produkty puszkowane, mogą spowodować trudności z trawieniem, zwłaszcza u osób cierpiących na refluks żołądkowy lub zgagę.

Wędliny
 • Wysoka zawartość sodu w tego typu przetworzonych produktach powoduje podrażnienia błony śluzowej żołądka. Z tego powodu ułatwia się cofanie soków trawiennych i kwasów do przełyku.
 • Z drugiej strony, wędliny i produkty puszkowe zawierają nasycone tłuszcze, białą mąkę oraz cukry proste, które – po wchłonięciu do organizmu – wywołują zaburzenia metabolizmu i problemy trawienne.

Może zainteresuje Cię również artykuł:  Wodorowęglan sodu koszmarem dla farmaceutów

4. Ostre przyprawy

Spożywanie pikantnych przypraw może spowodować zaburzenia równowagi kwasowej żołądka. Bywa również drażniące dla błony śluzowej żołądka.

Choć w niewielkich ilościach nie wyrządza to żadnej szkody, niektóre osoby mogą zareagować na ostre przyprawy uczuciem pieczenia i refluksem.

 • Dlatego właśnie należy zminimalizować ich spożycie, zwłaszcza jeśli towarzyszą innym drażniącym pokarmom.

5. Czekolada

Niewielka ilość czekolady w ciągu dnia może dostarczyć naszemu organizmowi cennych przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które doskonale wpływają na nasz stan zdrowia.

Czekolada

Nie jest to jednak najlepsza opcja dla osób z problemami z układem trawiennym, gdyż może działać drażniąco.

 • Jedzenie czekolady gdy cierpimy na nadkwaśność może dodatkowo doprowadzić do osłabienia dolnego zwieracza przełyku, co tylko pogarsza stan pacjenta.
 • Dzieje się tak z powodu zawartości tłuszczu, kofeiny i teobrominy, substancji powiązanych z nadmiernym wydzielaniem kwasów i soków trawiennych w żołądku.

 

6. Słone przekąski i produkty smażone

Smażone słone przekąski – zwłaszcza te dostępne na rynku – uchodzą za potencjalnych wrogów naszego ogólnego zdrowia oraz funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Co więcej, mogą znacznie spowolnić nasz metabolizm.

Ponieważ zawierają one duże ilości tłuszczu trans, środków konserwujących i soli, podrażniają błonę śluzową naszego żołądka i zaburzają naturalne pH naszego układu pokarmowego.

 • Ich spożywanie zwiększa wydzielanie kwasów, czym prowokuje nawracające epizody stanów zapalnych żołądka oraz refluks żołądkowy.
 • Wśród wielu szkód, jakie może nam wyrządzić regularne spożywanie tego typu przekąsek wymienić można między innymi fakt, że wywołuje to w naszym organizmie stany zapalne. Nie pomaga to w utrzymaniu zdrowia żołądka i przełyku.

Może zainteresuje Cię również artykuł:  Przepisy na zdrowe frytki

7. Biała mąka

Chleb, pieczywo, wyroby cukiernicze i wszystkie inne produkty wykonane na bazie białej mąki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na osoby cierpiące na refluks żołądka.

Bułki z białej mąki
 • Biała mąka powoduje zakwaszanie żołądka i przełyku, co więcej, przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w tkankach.
 • Zawarte w białej mące węglowodany są znacznie trudniej przyswajalne i mogą podnieść poziom glukozy we krwi.
 • Wziąwszy to pod uwagę, spożycie produktów wykonanych na bazie białej mąki powinno być umiarkowane, ponieważ nadmiar może spowodować choroby układu pokarmowego oraz trudności z trawieniem.

Czy cierpisz na refluks żołądka i w Twojej diecie znajdują się te produkty, najlepiej byłoby zmniejszyć ich spożycie, aby w ten sposób kontrolować chorobę.

Pamiętaj, że chociaż leki zwalczające nadkwasotę mogą Ci pomóc w łagodzeniu refluksu, najlepiej byłoby unikać schorzenia dbając o odpowiednie nawyki żywieniowe.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cano Valderrama O., Sánchez Pernaute A., Rubio Herrera MA., et al., Long term food tolerance after bariatric surgery: comparison of three different surgical techniques. Obes Surg, 2017. 27 (11): 2868-2872.
 • Surdea Blaga T., Negrutiu DE., Palage M., Dumitrascu DL., Food and gastroesophageal reflux disease. Curr Med Chem, 2019. 26 (19): 3497-3511.
 • Patcharatrakul T., Gonlachanvit S., Chili peppers, curcumins, and prebiotics in gastrointestinal health and disease. Curr Gastroenterol Rep, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.