Przepisy na zdrowe frytki

· Maj 2, 2019

Frytki, kto ich nie lubi? Niestety, w zależności od sposobu ich przygotowania, frytki mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Zazwyczaj przygotowywane są na złej jakości oleju, który bywa rzadko wymieniany i wielokrotnie podgrzewany na bardzo wysokich temperaturach.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z jedzenia frytek. W tym artykule wyjaśnimy jak można je przygotować w domu, na trzy różne sposoby, frytki, które będę zdrowsze od tych tradycyjnych i będzie można je jeść od czasu do czasu, bez zamartwiania się o zdrowie.

Frytki dostępne w sprzedaży

Pierwszym krokiem, aby frytki były zdrowsze jest to, że powinniśmy je przygotować sami w domu. Jest to jedyny sposób na to, abyśmy byli pewni ich jakości oraz żeby mogły towarzyszyć innym naszym posiłkom, a my nie musielibyśmy się zamartwiać o nasze zdrowie. Jeżeli jemy posiłek poza domem i frytki dołączone są do posiłku, powinniśmy za wszelką cenę unikać ich spożywania.

Frytki dostępne w sprzedaży są szkodliwe z następujących powodów:

 • Smażone są na olejach złej jakości (nazywane olejami spożywczymi, głównie podchodzące z przetworzonej soi lub inne oleje roślinne), które w wysokich temperaturach są przekształcane w tłuszcze trans (utwardzone tłuszcze roślinne) i są toksyczne dla naszego organizmu. Ponadto te same tłuszcze używane są wielokrotnie.
 • Mają bardzo wysoką zawartość tłuszczu ponieważ są smażone na głębokim tłuszczu.
 • Ziemniaki, z których powstają frytki, w rzeczywistości są mieszanką puree ziemniaczanego z innymi, szkodliwymi składnikami.
 • Zawierają dużo soli rafinowanej.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego zdrowia:

 • Podwyższenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
 • Powodują nadwagę i cellulit.
 • Przeciążają wątrobę i nerki.
 • Podwyższają ciśnienie krwi i zatrzymują płyny w organizmie.
 • Powodują zgagę, która jest początkiem poważniejszych chorób.

2#frytki.jpg

Podstawowe kroki do przygotowania zdrowych frytek

Aby przygotować zdrowe i dobre frytki, zawsze powinniśmy śledzić następujące kroki:

 • Po pierwsze, powinniśmy zdobyć jak najlepszej jakości ziemniaki, najlepiej ekologiczne.
 • Używamy oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno.
 • Doprawiamy solą morską drobnoziarnistą.
 • Do smażenia używamy naczyń, które nie mają powłoki teflonowej, takich jak naczynia ceramiczne, szklane, żeliwne lub ze stali nierdzewnej.

1. Frytki mniej toksyczne

Kulinarna sztuczka, która przywędrowała do nas ze wschodu i pomaga w usunięciu większości toksyn, które wydzielają produkty podczas smażenia, polega na dodaniu do oleju podczas smażenia frytek, kilku śliwek umeboshi. Śliwki te mają wiele właściwości lecznicze i pochłaniają toksyczne związki bez zmieniania smaku potraw. Nie powinniśmy spożywać śliwek, które smażyły się z frytkami, ale możemy zjeść jedną świeżą śliwkę po spożyciu smażonego posiłku, pomoże nam ona przeciwdziałać szkodliwym efektom smażonych potraw.

3#umeboshi-frytki.jpg

2. Frytki z piekarnika

Kroimy ziemniaki w paski, tak jak zwyczajowo przygotowujemy frytki, i układamy je na blasze do pieczenia. Przed rozpoczęciem pieczenia, smarujemy je oliwą z oliwek, aby były chrupiące. W ten sposób możemy otrzymać frytki prawie identyczne jak smażone, ale dużo zdrowsze i z mniejszą ilością oleju.

3. Frytki najpierw gotowane, a później smażone

Inny sposób na to, aby ziemniaki nie pochłaniały dużej ilości tłuszczu jest ugotowanie już pokrojonych w paski. Wystarczy 10 minut, to sprawi, że nie będą już takie twarde i przez to nie będą chłonąć tyle oleju. Następnie dobrze je odcedzamy z wody, aby gorący olej nie pryskał i smażymy je do uzyskania miękkości, takiej jakiej lubimy.

Sugestie w sposobie spożywania

Ziemniaki zawierają skrobię ziemniaczaną, więc, dla lepszego trawienia, zaleca się spożywanie ich w duecie z warzywami, sałatką lub owocami oraz z produktami bogatymi w białko (mięso, ryby, jajka, rośliny strączkowe). Ponadto, jeżeli przygotujemy to połączenie, efekty ze spożycia tego posiłku będą znacznie bardziej korzystne dla naszego zdrowia. Należy pamiętać, że nie zaleca się łączenia ziemniaków z innymi skrobiami lub mąkami jak kanapki, pizza, makarony, itd., bo znacznie utrudni to trawienie, przeciąży nas organizm oraz wytworzy nadmiar tłuszczu, który zgromadzi się w naszym organizmie.

4#frytki.jpg

Próbowałaś kiedyś smażonego jabłka?

Na koniec podpowiemy ci jak przyrządzić dużo zdrowszą potrawę, która zaskoczy całą twoją rodzinę. Aby przygotować tę potrawę, wystarczy pokroić jabłka w paski, tak jakbyśmy przygotowywali frytki i smażymy je w ten sam sposób, dodajemy również sól. Słodki smak i orzeźwiająca tekstura sprawią, że będzie to bardzo oryginalna i smaczna potrawa.

Zdjęcia dzięki uprzejmości avlxyz, stevebott, mismisimos i Leszek.keszcysnki.