Przepisy na zdrowe frytki

Frytki, kto ich nie lubi? Niestety, w zależności od sposobu ich przygotowania, frytki mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Zazwyczaj przygotowywane są na złej jakości oleju, który bywa rzadko wymieniany i wielokrotnie podgrzewany na bardzo wysokich temperaturach.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z jedzenia frytek. W tym artykule wyjaśnimy jak można je przygotować w domu, na trzy różne sposoby, frytki, które będę zdrowsze od tych tradycyjnych i będzie można je jeść od czasu do czasu, bez zamartwiania się o zdrowie.

Frytki dostępne w sprzedaży

Pierwszym krokiem, aby frytki były zdrowsze jest to, że powinniśmy je przygotować sami w domu. Jest to jedyny sposób na to, abyśmy byli pewni ich jakości oraz żeby mogły towarzyszyć innym naszym posiłkom, a my nie musielibyśmy się zamartwiać o nasze zdrowie. Jeżeli jemy posiłek poza domem i frytki dołączone są do posiłku, powinniśmy za wszelką cenę unikać ich spożywania.

Frytki dostępne w sprzedaży są szkodliwe z następujących powodów:

  • Smażone są na olejach złej jakości (nazywane olejami spożywczymi, głównie podchodzące z przetworzonej soi lub inne oleje roślinne), które w wysokich temperaturach są przekształcane w tłuszcze trans (utwardzone tłuszcze roślinne) i są toksyczne dla naszego organizmu. Ponadto te same tłuszcze używane są wielokrotnie.
  • Mają bardzo wysoką zawartość tłuszczu ponieważ są smażone na głębokim tłuszczu.
  • Ziemniaki, z których powstają frytki, w rzeczywistości są mieszanką puree ziemniaczanego z innymi, szkodliwymi składnikami.
  • Zawierają dużo soli rafinowanej.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego zdrowia:

  • Podwyższenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
  • Powodują nadwagę i cellulit.
  • Przeciążają wątrobę i nerki.
  • Podwyższają ciśnienie krwi i zatrzymują płyny w organizmie.
  • Powodują zgagę, która jest początkiem poważniejszych chorób.

3#umeboshi-frytki.jpg

2. Frytki z piekarnika

Kroimy ziemniaki w paski, tak jak zwyczajowo przygotowujemy frytki, i układamy je na blasze do pieczenia. Przed rozpoczęciem pieczenia, smarujemy je oliwą z oliwek, aby były chrupiące. W ten sposób możemy otrzymać frytki prawie identyczne jak smażone, ale dużo zdrowsze i z mniejszą ilością oleju.

3. Frytki najpierw gotowane, a później smażone

Inny sposób na to, aby ziemniaki nie pochłaniały dużej ilości tłuszczu jest ugotowanie już pokrojonych w paski. Wystarczy 10 minut, to sprawi, że nie będą już takie twarde i przez to nie będą chłonąć tyle oleju. Następnie dobrze je odcedzamy z wody, aby gorący olej nie pryskał i smażymy je do uzyskania miękkości, takiej jakiej lubimy.

Sugestie w sposobie spożywania

Ziemniaki zawierają skrobię ziemniaczaną, więc, dla lepszego trawienia, zaleca się spożywanie ich w duecie z warzywami, sałatką lub owocami oraz z produktami bogatymi w białko (mięso, ryby, 4#frytki.jpg

Próbowałaś kiedyś smażonego jabłka?

Na koniec podpowiemy ci jak przyrządzić dużo zdrowszą potrawę, która zaskoczy całą twoją rodzinę. Aby przygotować tę potrawę, wystarczy pokroić jabłka w paski, tak jakbyśmy przygotowywali frytki i smażymy je w ten sam sposób, dodajemy również sól. Słodki smak i orzeźwiająca tekstura sprawią, że będzie to bardzo oryginalna i smaczna potrawa.

Zdjęcia dzięki uprzejmości avlxyz, stevebott, mismisimos i Leszek.keszcysnki.