Ulepsz twój związek – poznaj 5 nawyków

Ulepsz twój związek – poznaj 5 nawyków
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2022

Bez względu na to czy jesteś w związku od dawna lub dopiero zaczynasz się z kimś spotykać, ważne jest aby dbać o relacje z partnerem, aby zbudować silny związek. Nie pozwól, aby rutyna zabiła waszą miłość.

Każdy związek zaczyna się pełen szczęścia i energii. Jednakże, może się to szybko skończyć, jeżeli nie dbasz o niego. Czasami codzienna rutyna lub odrzucenie, powoduje, że Twój związek zaczyna podupadać na jakości.

Dlatego też dzisiaj, chcielibyśmy przedstawić Wam 5 nawyków, dzięki którym Twój związek będzie szczęśliwy i długotrwały. Nie ważne kiedy zdecydujesz się, aby je zastosować lub jak często widujesz się z partnerem. Ważne jest, abyś opanowała nawyk wykonywania ich codziennie.

1. Zorganizuj swoją przestrzeń

Zakochani

Czy zauważyłaś, że kiedy wszystko wokół Ciebie jest w chaosie, nie możesz się skoncentrować? Ta sytuacja dotyczy też Twoje życia, może to właśnie ono i Twój umysł potrzebują organizacji.

Dbanie o Twój dom oraz o przestrzeń, którą dzielisz ze swoim partnerem wpływa korzystnie na relacje w związku orz na utrzymanie równowagi.

Harmonia jest potrzebna, dlatego też poświęć trochę czasu na zadbanie o to co Cię otacza. Jeżeli żyjesz w chaosie, Twój związek będzie chaotyczny. Postaraj się zadbać o Wasz dom.

2. Pisz listy

Czy kiedykolwiek napisałaś list do swojego partnera? W obecnych czasach praktyka ta wydaje się być już zupełnie zapomniana, a przecież w dawnych czasach był to jedyny sposób na wyznanie miłości. Pisanie listów może mieć bardzo korzystny wpływ na związek.

Pisanie pozwoli Ci uwolnić się, pozbyć się złych myśli i uwydatnić najgłębsze uczucia, którymi darzysz drugą osobę. W liście możesz wyznać najgłębsze uczucia i to co czujesz do swojego partnera.

Może myślisz, że przecież Twój partner już wie co do niego czujesz, ale uwierz mi, zakładając to popełniasz największy błąd w związku.

3. Przytulajcie się każdego dnia

Mężczyzna przytula kobietę

Kiedy jesteś w związku od kilku lat, znaki miłości nie są już na porządku dziennym. Niektóre pary wstydzą się nawet okazywać miłość w miejscach publicznych. Tendencja ta nie występuje jednak w nowych, świeżych związkach.

Dlatego też, nawyk przytulania się codziennie i okazywanie sobie bliskości pozwoli Ci pamiętać, aby nie ignorować się w związku pod żadnym pozorem. Uścisk zbliża Cię z partnerem. Pozwala Wam okazać miłość i to jak się o siebie troszczycie.

4. Nie róbcie wszystkiego razem

Twój partner jest częścią Twojego życia, ale nie musi być zawsze obok Ciebie. Wielu ludzi myśli, że będąc w związku należy wszystko robić razem i nie opuszczać się na krok- jest to duży błąd.

Nie zawsze musicie mieć tych samych znajomych. Czasami nie chcesz spędzać czasu z jego przyjaciółmi, ponieważ nie dzielicie tych samych zainteresować i odwrotnie. W związku nie musicie mieć tych samych przyjaciół.

Będąc w związku decydujesz się na dzielenie życia z drugą osobą, ale nie oznacza to, że musicie wszystko robić razem. Dbanie o własną przestrzeń jest kluczowe dla zbudowania zdrowego związku.

5. Uprawiaj miłość bez pośpiechu

Kochająca się para

Uprawianie miłości zbliża partnerów do siebie i nie powinno być nigdy wykonywane w pośpiechu. Jednakże, praca, obowiązki, napięty grafik nie zawsze na to pozwalają. Nawet jeżeli jest to trudne, postaraj się znaleźć czas tylko dla Twojego partnera i cieszyć się sobą.

Jeżeli spieszysz się w łóżku, może to doprowadzić do sytuacji, w której przestaniesz odczuwać przyjemność z tego płynącą lub popaść w niezdrową rutynę. Zawsze możecie nauczyć się czegoś o swoim ciele. Nie zmieniaj seksu w mechaniczny akt. Ciesz się nim!

Związek nie trwa sam z sobie

Czy próbujesz wprowadzić ten nawyki w życie? Związek nie trwa sam z siebie. Potrzebuje on troski, zainteresowania, rozpieszczania, oraz co najważniejsze dwojga ludzi, którzy chcą w nim naprawdę być. Jeżeli te cechy nie występują w Twoim związku, warto zastanowić się co należy w nim zmienić.

Wszystkie wymienione wyżej nawyki pokażą Twojemu partnerowi jak bardzo go kochasz. Zacznij korzystać z nich już dzisiaj, a zobaczysz jak Twój związek rośnie i staje się silniejszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Comte-Sponville, A. (2015). El amor. Ni El Sexo Ni La Muerte.
  • Silverman, J. H., & Gasset, J. O. y. (2010). Estudios sobre el amor. Books Abroad. https://doi.org/10.2307/40119667
  • Sangrador, J. L. (1993). Consideraciones psicosociales sobre el amor romántico. Psicothema.
  • Brenlla, M. E., Brizzio, A., & Carreras, A. (2016). Actitudes hacia el amor y apego. Psicodebate. https://doi.org/10.18682/pd.v4i0.491

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.