Kawa z przyjaciółką – nie ma nic lepszego

· Październik 5, 2016
Oprócz tego, że kawa sama w sobie korzystnie wpływa na nasz organizm, pijana z przyjaciółkami pomaga nam pozbyć się stresu i przeżyć niezapomniane chwile.

Kawa z przyjaciółką to jeden z najprzyjemniejszych momentów, ponieważ pomaga nam zapomnieć o codziennych problemach. To swego rodzaju rytuał, który uwalnia emocje i korzystnie wpływa na nasz umysł.

Jeżeli nigdy nie zastanawiałaś się nad tym, jak wspaniale oddziaływuje na Ciebie kawa z przyjaciółką, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Kawa i jej właściwości

Kawa jest napojem, który od wieków stymuluje i jest częścią naszej codzienności. Bardzo często wspominamy o jej zaletach: zwiększa naszą zdolność koncentracji, pomaga nam stanąć na nogi, dodaje energii i dba o naszą wątrobę.

Przeczytaj również “Przytulanie lekiem na wszystko

A co z jej wpływem na nasze samopoczucie?

Kawa z przyjaciółkami

W doborowym towarzystwie

Posłużmy się przykładem. Kończymy pracę po bardzo długim i ciężkim dniu. Stres, zmartwienia i nerwy przekładają się na nadmiar kortyzolu i innych substancji, które wpływają na podstawowe funkcje naszego organizmu.

  • Serce przyspiesza, pojawia się ból brzucha, przemęczenia i brak koncentracji. Zanim trafisz do domu, decydujesz się na kawę z przyjaciółką.
  • Siadamy przy stoliku i rozpoczynamy przyjemną rozmowę. Wszystkie ciepłe napoje działają łagodząco i uspokajająco. Uśmierzają ból głowy i poprawiają oddychanie.
  • Kawa, podobnie jak herbata, ma lekkie działanie stymulujące. Aktywuje nas do działania, przez co rozmowa staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Nagle przychodzi moment, w którym zaczynamy dzielić się naszymi problemami.
  • Ciepły napój rozluźnia mięśnie, a kofeina sprawi, że stajemy się bardziej komunikatywne i otwarte na pozytywne emocje.
  • Kiedy pojawiają się pierwsze śmiechy, endorfiny wykonują resztę roboty: zaczynamy czuć się lepiej i widzimy problemy z innej perspektywy.

Polecamy przeczytać “Gdy zaburzenia lękowe stają się koszmarem…

Kawa i przyjaźń – liczy się teraźniejszość

Żyjemy w świecie, który nieustannie czegoś od nas oczekuje. Bardziej skupiamy się nad tym, co musimy zrobić później lub jutro, niż na tym, co robimy teraz.

Rytuał kawy to ćwiczenie terapeutyczne, które pomaga połączyć się z teraźniejszością. Wszystkie inne rzeczy przestają się liczyć. Ważna jest przepyszna kawa, rozmowa, śmiech i towarzystwo.

Pamiętaj o tym.

Kawa z przyjaciółką

Moc kotwic emocjonalnych

To bardzo ciekawe. Kotwice emocjonalne to momenty, które nasz mózg kataloguje jako pozytywne i wzbogacające. Gromadzą się w naszej pamięci i służą jako wsparcie podczas trudnych chwil.

  • Podajmy kolejny przykład. Właśnie byłyśmy na kawie z przyjaciółką i czujemy się świetnie. Pogadałyśmy o wszystkim, pośmiałyśmy się, popłakałyśmy i wymieniłyśmy poradami.
  • Wszystkie te emocje są znamionami, które pozostają zakotwiczone w naszym mózgu, i do których możemy wracać w różnych sytuacjach.
  • Wystarczy przypomnieć sobie owe chwile z przyjaciółką, bo to właśnie w nich tkwi szczęście w czystej postaci.

Odkryj też: Siostry to nawet więcej niż przyjaciółki

Radosne chwile są potężniejsze niż te smutne

Fakt magazynowania wspaniałych chwil pomaga nam przezwyciężyć nawet najtrudniejsze momenty. Mózg woli zbierać pozytywne aspekty, a nie te negatywne, ponieważ są bardziej przydatne dla naszego umysłu.

  • Złe doświadczenia są jak więzienie. To właśnie dlatego należy akceptować porażki, straty i błędy. Tylko wtedy unikniemy zbyt długiego przebywania w ciemności.
  • Tak przyjemna chwila, jaką jest kawa z przyjaciółką i krótka pogawędka, to swego rodzaju ćwiczenie dla umysłu.
Picie kawy

Wszystko to stanowi bagaż pozytywnych doświadczeń, z którego możemy potem wyciągać siłę i energię podczas trudnych momentów.

A Ty? Umówiłaś się dzisiaj na kawę z przyjaciółką?